Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zakaz prowadzenia pojazdów obligatoryjny

Utworzona: 2021-04-09


Sąd Najwyższy w dniu 30. marca br. wydał ważny wyrok w sprawie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dla kierowców siadających za kierownicę po spożyciu alkoholu. Uzasadnia, iż obligatoryjne jest orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie środka karnego jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców po spożyciu alkoholu. W sentencji czytamy: - Sąd Najwyższy w sprawie S. S. obwinionego z art. 87 § 1 k.w. po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 30 marca 2021 r., kasacji, wniesionej przez Prokuratora Generalnego, na niekorzyść, od wyroku zaocznego Sądu Rejonowego w P. z 4 grudnia 2020 r., sygn. akt II W (...), uchyla zaskarżony wyrok w części dotyczącej orzeczenia o karze i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Rejonowemu w P. do ponownego rozpoznania. I jeszcze fragment uzasadnienia prawnego: - Zgodnie z treścią art. 87 § 3 k.w., w razie popełnienia wykroczenia z art. 87 § 1 k.w., to jest prowadzenia pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, obligatoryjne jest orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Reguły wymiaru tego zakazu określa art. 29 k.w. Tymczasem w zaskarżonym kasacją wyroku zaocznym zaniechano orzeczenia tego środka karnego, nie realizując nałożonego ustawą obowiązku. Wobec obligatoryjnego brzmienia przepisu art. 87 § 3 k.w., uchybienie zawarte w zaskarżonym kasacją wyroku ma charakter rażący i w sposób oczywisty wywarło wpływ na jego treść.

Sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia wobec nieorzeczenia obligatoryjnego środka karnego jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców, którzy spożyli alkohol. Wydane orzeczenie Sąd Najwyższy uznał za wadliwe. Wśród komentarzy znajdujemy ocenę, iż sądy nadal popełniają fundamentalne błędy przy orzekaniu kar za prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców. W omawianym przypadku sąd orzekł tysiąc złotych grzywny pominął nakaz Kodeksu wykroczeń – zakazu prowadzenia pojazdów. Kasację wniósł Prokurator Generalny. Nie ma tu znaczenia, iż wynik pierwszego badania kierowcy to 0,24 mg/l, drugiego tyle samo, a trzecie badanie wykazało - 0,21 mg/l. Nie zastosowano zakazu prowadzenia pojazdów na okres 6 miesięcy czy 3 lat (art. 29 Kodeksu wykroczeń) Sąd Najwyższy uznał kasację Prokuratora Generalnego za oczywiście zasadną.

Źródło: Kodeks wykroczeń
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels