Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Silnik zachłanny na czyste powietrze

Utworzona: 2021-06-28


Czyste powietrze pełni fundamentalną rolę w kontekście prawidłowego funkcjonowania silników spalinowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku samochodów ciężarowych, w których montowane są silniki o dużych pojemnościach skokowych. Z tego powodu bardzo ważny jest wybór filtra powietrza wysokiej jakości.

Podstawowym zadaniem tego typu filtrów jest oczyszczanie powietrza z drobnych pyłów i minimalizowanie ryzyka przedostania się ich do silnika. Cząstki zanieczyszczeń (dymy przemysłowe i spaliny, sadza, bakterie, kurz uliczny, zarodniki, pyłki kwiatowe) są zatrzymywane przez specjalny materiał o porowatej, włóknistej strukturze, odporny na wysoką temperaturę oraz zawilgocenie wodą i olejem. Filtry powietrza redukują także szumy powstające przez zasysane powietrze. Jeśli nieprawidłowo funkcjonują, np. wskutek zapchania – mogą powodować większe zużycie paliwa oraz spadek mocy silnika.

W filtrach powietrza stosuje się materiały o ściśle określonej przepustowości powietrza, skuteczności i rodzaju impregnacji. Specjalnie dobrane mieszaniny włókien celulozowych są impregnowane żywicami fenolowymi lub epoksydowymi. W celu zwiększenia skuteczności filtracji często stosuje się dodatek włókien syntetycznych. Dla przykładu, w filtrach PZL Sędziszów do samochodów ciężarowych standardem jest stosowanie papierów filtracyjnych samogasnących, tzw. FR (ang. flame retardant). Jest to specjalny papier, który przestaje się palić po odizolowaniu od źródła ognia. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo jazdy i w razie wypadku zapobiega to np. przeniesieniu ognia na osprzęt silnika. Papier używany w PZL Sędziszów do produkcji filtrów powietrza PZL FOR TRUCK jest dodatkowo utwardzany termicznie, dzięki czemu uzyskuje wysoką odporność na działanie wilgoci.

W jaki sposób sprawdzić czy filtr w odpowiednim stopniu oczyszcza powietrze? Producenci badają przede wszystkim dwa parametry: skuteczność i chłonność. Odbywa się to z wykorzystaniem metody wagowej. Skuteczność wskazuje, jaki procent zanieczyszczeń filtr jest w stanie zatrzymać, natomiast chłonność określa, ile zanieczyszczeń może przyjąć przed koniecznością jego oczyszczenia lub wymiany. Jak wygląda procedura badawcza? Filtr montuje się w obudowie i umieszcza na wadze, by dokonać pomiaru łącznej masy. W kolejnym etapie filtr montowany jest na stanowisku badawczym, gdzie za pomocą wentylatora dozowany jest pył o takich samych parametrach, jak ten przedostający się do układu podczas jazdy samochodem. Próba kończy się w chwili osiągnięcia mierzonej różnicy ciśnień 40,8 mBar, co jest granicznym parametrem trwałości filtra wyznaczonym przez konstruktora silnika. Wtedy powtórnie dokonuje się pomiaru masy filtra, co pozwala określić jego chłonność i skuteczność.

Od tego typu filtrów oczekuje się chłonności na poziomie przynajmniej 2,5 kg pyłu testowego oraz 99% skuteczności. W przypadku filtra PZL Sędziszów wynik ten wynosi 4 kg przy 99,95% skuteczności filtracji
– wyjaśnia Dominik Zwierzyk, Project Manager w PZL Sędziszów.
Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, czy produkty z rynku części zamiennych dorównują pod względem jakościowym częściom tzw. OE, wykorzystywanym na pierwszy montaż. Pomocne mogą okazać się badania porównawcze, jakie wykonują poszczególni producenci.

Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii przetwarzania papieru chłonność naszych filtrów powietrza wynosi 0,3 kg na metr kwadratowy. Rozłożenie plis jest równomierne, a wyraźne zatłoczenia zapobiegają przywieraniu do siebie sąsiednich plis, przez co proces czyszczenia odbywa się całą powierzchnią medium filtracyjnego. Zastosowany materiał filtracyjny w naszym wyrobie WA201990 stawia mniejsze opory przepływu powietrza. Z tego powodu filtr ten jest bardzo konkurencyjny względem podobnie zbudowanego odpowiednika z rynku OE
– zapewnia Dominik Zwierzyk.
Źródło: PZL Sędziszów
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels