Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Hiszpanie wypowiadają wojnę kierowcom

Utworzona: 2021-07-13


39 dronów będzie wspierało akcje kontrolne prowadzone z 12 śmigłowców drogowych.

Hiszpania staje się pionierem w dziedzinie wykorzystania urządzeń latających do monitorowania ruchu drogowego. Pierwsze z nich wprowadzono do użytku w maju 2018 roku w ramach projektu pilotażowego, a od sierpnia 2019 roku są rutynowo wykorzystywane do obserwacji i wychwytywania wykroczeń.

Drony przeznaczone są do wykrywania lekkomyślnych zachowań kierowców, monitorowania ruchu na odcinkach o dużym ryzyku wypadków oraz na drogach o większym natężeniu ruchu użytkowników niechronionych, w szczególności rowerzystów, motocyklistów i pieszych. Służą również do obserwowania i wspierania zarządzania w operacjach i wydarzeniach specjalnych, w których występuje duże natężenie ruchu drogowego a także jako wsparcie zadań wykonywanych przez helikoptery oraz w sytuacjach awaryjnych, które znacząco wpływają na ruch i bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Wykroczenie zarejestrowane przez drony mogą być bezpośrednio obserwowane przez funkcjonariuszy służby drogowej Straży Cywilnej lub analizowane przez właściwe organy w terminie późniejszym. Podstawą do nałożenia sankcji prawnych będą zdjęcia dokumentujące wykroczenie popełnione przez kierowcę.

39 dronów zostanie rozmieszczonych na całym obszarze Hiszpanii, z wyjątkiem Kraju Basków i Katalonii, które same zajmują się kontrolą ruchu drogowego. Każdy patrol śmigłowcowy DGT z siedzibą w A Coruña, Saragossie, Valladolid, Sewilli, Maladze i Walencji będzie miał do dyspozycji 2 urządzenia, które będą mogły być użyte na danym obszarze. Centralna baza w Madrycie będzie posiadała 15 dronów, które, oprócz lotów na terenie Wspólnoty Madrytu i Kastylii-La Manchy, będą wspierać służby w pozostałych prowincjach w razie potrzeby. Także Kantabria, Asturia i Estremadura będą miały do dyspozycji po 2 urządzenia. Natomiast służby na Balearach i Wyspach Kanaryjskich, będą posiadały po 3 jednostki.

Wszystkie drony pracują na wysokości 120 metrów i są w stanie latać z prędkością 80km/h. Mogą pracować w temperaturach od 20 do 45 stopni. Ich baterie umożliwiają lot trwający do 40 minut. Chociaż maksymalny zasięg działania dronów to 10 km, obecnie stosowana odległość praktyczna wynosi od 1 do 2 kilometrów.

Od momentu rozpoczęcia działalności w roku 2018, drony DGT mają już na swoim koncie 500 godzin lotu, ponad 55 000 obserwowanych pojazdów i ponad 600 zarejestrowanych wykroczeń. Drony stały się jednym z najskuteczniejszych sposobów wykrywania przypadków korzystania z telefonów komórkowych za kierownicą (stanowią 12,5% wszystkich wykroczeń zarejestrowanych przez drony), nieprawidłowego użycia pasów bezpieczeństwa i fotelików dziecięcych (15,9% ) oraz wyprzedzania rowerzystów bez zachowania minimalnej odległości bezpieczeństwa (4%).

Źródło: DGT
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels