Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Blokady alkoholowe sposobem na pijanych kierowców

Utworzona: 2021-07-24


61% Polskich kierowców zna osobę, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu, a 31% taką, która miała w wyniku tego wypadek1. Chociaż co roku w wakacje policja prowadzi działania prewencyjno-edukacyjne i alarmuje o rozwagę na drodze, to i tak wielu kierowców wsiada za kierownicę będąc nietrzeźwym.

Tydzień temu Polską wstrząsnęła informacja o wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, który pozbawił rodziców trójkę rodzeństwa. Wakacje to czas beztroskiej zabawy, ale nigdy nie powinniśmy wyłączać trzeźwego myślenia. W 2020 w tym okresie na polskich drogach doszło łącznie do 5387 wypadków. Śmierć poniosły aż 482 osoby, a rannych zostało 6242 osób. Planując wypoczynek warto pamiętać o jednym. Każdą formę aktywności oraz powroty powinien łączyć wspólny mianownik – bezpieczeństwo.

Nie(bezpieczne) wakacje – czas start!

Pomimo licznych kampanii społecznych co roku w lato słyszy się o ryzykownych działaniach po alkoholu i kierowcach autokarów prowadzących w stanie nietrzeźwym. Niektóre zdarzenia bywają tragiczne w skutkach, a czasu nie da się cofnąć, by zmienić podjętą decyzję.

Kierowcom często brakuje wyobraźni. Jakby nie zdawali sobie zupełnie sprawy z niebezpieczeństwa jakim jest prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Tym bardziej biorąc pod swoją opiekę dzieci. Dlatego też warto po raz kolejny nagłaśniać społeczny problem i potrzebę zwiększania bezpieczeństwa na drodze. Czas powiedzieć STOP wsiadaniu za kierownicę po spożyciu alkoholu – podkreśla Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska.
Ponad 1/3 polskich kierowców deklaruje, że bada się alkomatem przed rozpoczęciem jazdy, przy czym aż 18% wsiada za kierownicę bez 100% pewności o trzeźwości. Ponad 20% przyznało z kolei, że zdarzyło im się prowadzić samochód następnego dnia po imprezie, na której spożyli dużą ilość alkoholu.

Społeczne przyzwolenie na nietrzeźwość

Okres wakacyjny sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu, któremu towarzyszy często spożywanie różnego rodzaju trunków. Po udanym spotkaniu niektórzy decydują się na powrót do domu będąc jeszcze pod wpływem alkoholu.

Polacy są społeczeństwem bardzo rodzinnym i lubiącym gościnność, a spotkania z najbliższymi są niejako wpisane w naszą osobowość kulturową. Dlatego poniekąd dostaliśmy społeczne przyzwolenie na nadużywanie alkoholu, po spożyciu którego stajemy się bardziej pewni siebie i odważniejsi. Tracimy przy tym kontrolę nad sobą, nie jesteśmy w pełni świadomi swoich czynów, co prowadzi do, nadal powszechnego, wsiadania za kierownicę w stanie nietrzeźwym – mówi Marzena Martyniak, międzynarodowy psycholog i naukowiec, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.
Jedynie 55% badanych wie, że dopuszczalną normą alkoholu we krwi kierowcy jest 0,2 promila, co potwierdza konieczność zwiększania świadomości i edukowania w tym obszarze. 81% kierowców przyznaje również, że zdarza im się przekraczać dopuszczalną prędkość, a 41%, że wyprzedza w miejscach, w których jest to niedozwolone.

Blokady alkoholowe sposobem na pijanych kierowców

Alkohol i brawura są jednymi z głównych przyczyn wypadków na drogach. To międzynarodowy problem, nad którego rozwiązaniem od lat pracuje Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC). Według specjalistów jednym z najskuteczniejszych środków zwiększających bezpieczeństwo na drodze oraz przeciwdziałania pijanym kierowcom są blokady alkoholowe.

Podstawową funkcją blokad alkoholowych jest uniemożliwienie uruchomienia pojazdu osobie, u której wykryto zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu nietrzeźwy kierowca nie jest w stanie odpalić samochodu, a co za tym idzie, wyjechać na drogę. Traktując bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego priorytetowo, blokady powinny być montowane we wszystkich pojazdach użyteczności publicznej, a w szczególności w autokarach przewożących dzieci – podkreśla Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska, ekspert wewnętrzny ds. blokad alkoholowych.
Wakacje to czas beztroskiego odpoczynku. Jednak nie powinniśmy zapominać, że nasze bezpieczeństwo powinniśmy stawiać zawsze na pierwszym miejscu. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, żeby wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie: Czy naprawdę warto?

Źródło: PR consultants
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels