Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zielone światło dla biometanu

Utworzona: 2022-03-28


Komisja Europejska ogłosiła w marcu br. cel produkcji 35 miliardów metrów sześciennych biometanu w UE do 2030 r. w ramach planu REPowerEU. Europejskie Stowarzyszenie Biogazu i organizacja Common Futures z zadowoleniem przyjęły tę inicjatywę.

Produkowane lokalnie, w sposób zrównoważony, a ponadto tańsze paliwo ma zastąpić 20% importu gazu ziemnego z Rosji. Biometan pomaga również zmniejszyć narażenie na zmienność cen żywności, ponieważ pofermentacyjne produkty uboczne powstające w procesie wytwarzania biometanu mogą być alternatywą dla drogich nawozów syntetycznych.

Grupa około 30 przedsiębiorstw i organizacji (wśród nich m.in. IVECO, Scania i Volvo), koordynowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Biogazu (EBA - European Biogas Association) oraz organizację Common Futures z zadowoleniem przyjęły ten cel, który określono jako historyczny krok naprzód. W grudniu ubiegłego roku grupa opublikowała tzw. deklarację biometanową, w ktorej znalazło się wezwanie do zwiększenia produkcji biometanu do 350 TWh do 2030 r., co w przybliżeniu odpowiada 35 mld m3.

Dążąc do wytyczonego celu, Komisja Europejska chce podwoić produkcję biometanu w UE już w 2022 r. Wymaga to natychmiastowych działań. W ocenie podmiotów skupionych pod przewodnictwem EBA i Common Futures, określony cel produkcji biometanu należy także włączyć do unijnej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej oraz do innych przepisów wspólnotowych. Grupa chce kontynuować współpracę z Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE, aby zrealizować nowy cel. Można go osiągnąć w dużej mierze dzięki wykorzystaniu odpadów i pozostawianej na polach słomy (uważa się, że ok. 50% zebranej w sposób zrównoważony słomy z pól można przetworzyć na biometan, a reszta może być przeznaczana np. na podściółkę dla zwierząt). Biometan można również pozyskać z kiszonek pochodzących ze zrównoważonych upraw prowadzonych sekwencyjnie lub równolegle, bez ograniczania produkcji żywności i pasz na tym samym areale.

Dziś UE produkuje 3 mld m3 biometanu. Zwiększenie tej skali do 35 mld m3 wymaga mobilizacji zrównoważonego surowca, jakim jest biomasa, w tym głównie odpadów i pozostałości rolniczych, oraz budowy około 5000 nowych instalacji do wytwarzania biometanu. Podmioty lobbujące na rzecz zwiększenia potencjału biometanu oceniają, że z technicznego punktu widzenia jest to wykonalne w ciągu następnych ośmiu lat.

Jest to również przedsięwzięcie opłacalne. Potrzebne będą nakłady kapitałowe rzędu 80 mld euro, które należy traktować jako inwestycje w krajowe gospodarki. Pozwoli to wytwarzać biometan po kosztach znacznie niższych w porównaniu z ceną gazu ziemnego z ostatnich kilku miesięcy, nawet bez uwzględniania opłat za emisję CO2.

Oprócz budowy nowych, zintegrowanych instalacji wytwarzania biogazu-biometanu możliwe byłoby również efektywne kosztowo dodawanie modułów metanizujących do istniejących biogazowni. Europejskie Stowarzyszenie Biogazu wezwało także do szybkiej komercjalizacji technologii gazyfikacji, która pozwala na produkcję biometanu z odpadów drzewnych.

35 mld m3 biometanu:
- obornik - 16 mld m3
- pozostałości rolnicze (słoma) - 10 mld m3
- kiszonka z upraw sekwencyjnych/równoległych - 4 mld m3
- ścieki przemysłowe - 3 mld m3
- odpady żywnościowe - 2 mld m3

Źródło: IVECO
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels