Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Wyjmował kartę z tachografu podczas tras. ITD naliczyła 36 naruszeń

Utworzona: 2026-05-16


Karta znikała z tachografu, a naruszenia czasu pracy się mnożyły. Po kontroli na S8 kierowca dostał 36 mandatów na prawie 7 tys. zł, a przewoźnikowi grozi maksymalna kara administracyjna.

Mazowiecka Inspekcja Transportu Drogowego ujawniła poważne nieprawidłowości podczas kontroli zestawu realizującego międzynarodowy przewóz odpadów. Kierowca w ciągu 33 skontrolowanych dni pracy dopuścił się 36 naruszeń przepisów, w tym wielokrotnie nieuzasadnienie wyjmował kartę z tachografu, co skutkowało brakiem rejestracji aktywności, prędkości pojazdu i przebytej drogi. Do kontroli doszło pod koniec kwietnia na drodze ekspresowej S8 w pobliżu Radzymina. Funkcjonariusze ITD z Warszawy zatrzymali ciągnik siodłowy z naczepą wywrotką należący do polskiego przedsiębiorcy. Pojazd wykonywał transgraniczny przewóz odpadów ze Słowacji na Łotwę. Zarówno przewoźnik, jak i kierowca byli z Polski. W chwili kontroli kierowca okazał wymagane dokumenty, jednak analiza danych cyfrowych z tachografu i karty kierowcy wykazała liczne naruszenia.

Najpoważniejszym problemem było wielokrotne i nieuzasadnione wyjmowanie karty z tachografu. W praktyce oznaczało to, że na karcie kierowcy nie były rejestrowane podstawowe dane dotyczące jego aktywności, prędkości pojazdu oraz przebytej trasy. Takie działanie utrudnia kontrolę rzeczywistego czasu pracy kierowcy i może maskować przekroczenia norm dotyczących jazdy, przerw oraz odpoczynków. Inspektorzy ustalili, że w okresie 33 dni pracy kierowca dopuścił się 36 naruszeń ustawy o transporcie drogowym. Analiza wykazała m.in. przekroczenie dziennego czasu prowadzenia pojazdu o 1 godzinę i 43 minuty, skrócenie dziennego odpoczynku o 1 godzinę i 18 minut oraz przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy o 1 godzinę i 55 minut. Dodatkowo kierowca przez 127 godzin i 17 minut nie wprowadzał na karcie do tachografu wymaganych danych dotyczących okresów innej pracy, gotowości, przerw lub odpoczynku. Nie okazał również inspektorom wydruków, które mogłyby uzasadniać odstąpienie od przestrzegania norm czasu prowadzenia pojazdu, wymaganych przerw i odpoczynków.

Kontrola zakończyła się dla kierowcy 36 mandatami karnymi na łączną kwotę prawie 7000 zł. ITD wskazała, że wszystkie stwierdzone przypadki jazdy bez zalogowanej karty w tachografie miały miejsce poza terytorium Polski. Z tego powodu inspektorzy nie mieli podstawy prawnej do administracyjnego zatrzymania prawa jazdy kierowcy na trzy miesiące. Na tym jednak sprawa się nie kończy. Funkcjonariusze sporządzili protokół z kontroli drogowej, który będzie podstawą do wszczęcia postępowań administracyjnych na gruncie ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnikowi grozi maksymalna ustawowa kara pieniężna w wysokości 12 tys. zł. Odpowiedzialność finansowa może objąć również osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie, której grozi kara w wysokości 1500 zł.

Źródło: WITD Radom
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels