Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

MaWo Group

Od kiedy zaczną obowiązywać przepisy ustawy o transporcie drogowym?

Utworzona: 2022-02-02


28 stycznia br. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z 26 stycznia br. o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców oraz niektórych innych ustaw wdrażająca unijny Pakiet Mobilności a w szczególności tę jego część, która dotyczy wynagrodzeń, delegowanych do innych państw, kierowców.

Jak wskazuje Krzysztof Citkowski, prawnik MaWo Group, specjalizującej się w przepisach dotyczących transportu, przepis dotyczący art. 2 pkt 1-3 ustawy wchodzi w życie 2 lutego br. Wspomniana ustawa była wielokrotnie konsultowana, wprowadzono do niej rozmaite poprawki, które były zgłaszane przez środowisko przewoźników drogowych. Ustawa została ostatecznie uchwalona 26 stycznia br. a ogłoszona dwa dni później. Powstaje zatem pytanie o zachowanie tzw. vacatio legis czyli okresu między urzędowym ogłoszeniem ustawy (zawartym w niej konkretnym przepisem) a jego wejściem w życie (początkiem obowiązywania normy prawnej).

Ekspert zwraca uwagę, że zgodnie z wypracowaną w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zasadą, adresaci norm prawnych muszą dysponować wystarczającym czasem, aby zapoznać się z treścią nowych regulacji i podjąć działania, które umożliwią przystosowanie się do nich. Tak więc 14-dniowy okres vacatio legis jest uznawany w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych za "minimalny standard". Tymczasem właśnie, tak znaczący w zakresie konsekwencji dla ogółu odbiorców, art. 2 pkt 1-3 wyżej wspomnianej ustawy wejdzie w życie bez zachowania tego minimalnego standardu gdyż został on skrócony do 4 dni. Oczywiście wynika to z faktu wejścia w życie od 2 lutego 2022 roku prawa unijnego dotyczącego delegowania kierowców w transporcie drogowym. Warto wspomnieć, że unijny prawodawca pozostawił ponad półtoraroczny okres, by poszczególne państwa członkowskie posiadały czas na wdrożenie Pakietu Mobilności do swych krajowych porządków prawnych. Akty prawne składające się na niego zostały ogłoszone 31 lipca 2020 roku. Krzysztof Citkowski zaznacza, że polski prawodawca ma możliwość skracania okresu vacatio legis z 14-dniowego do kilkudniowego ale „w uzasadnionych przypadkach”.

Od kiedy zatem zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 26 stycznia 2022? Tego dowiecie się ze szczegółowego komentarza Krzysztofa Citkowskiego, prawnika MaWo Group, opublikowanego na stronie mawogroup.pl.

Źródło: MaWo Group
Do ulubionych MaWo Group
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels