Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Uproszczona restrukturyzacja jako odpowiedź na kryzys w transporcie

Utworzona: 2024-04-22


Przedsiębiorcy transportowi szukają ratunku w obliczu kryzysu. Jak uproszczona restrukturyzacja może odmienić przyszłość ich firm, umożliwiając szybką adaptację i optymalizację kosztów?

W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie polscy przedsiębiorcy działający w branży transportowej już kolejne miesiące mierzą się z poważnym kryzysem w obrębie prowadzonej działalności. Kryzys, którego doświadczamy to nie jest już tylko rezultat pojedynczych zdarzeń.

Wojna na Ukrainie wraz z innymi globalnymi wydarzeniami takimi jak np. pandemia COVID-19, przyczyniła się do narastającego kryzysu i problemów z płynnością finansową niemalże w każdym sektorze gospodarczym. Wzrost cen paliwa będący rezultatem zmieniających się warunków geopolitycznych, stanowi jedno z kluczowych wyzwań dla przedsiębiorców w tej dziedzinie. Dodatkowo, utrudnienia w zaopatrzeniu, związane z ograniczeniami w transporcie międzynarodowym oraz zwiększone koszty logistyki mają bezpośredni wpływ na obecną sytuację. Nie bez znaczenia w mojej ocenie pozostają także stale rosnące oczekiwania klientów dotyczące szybszych i bardziej ekologicznych rozwiązań, które to wymuszają inwestycje w nowe technologie i floty pojazdów. Wszystkie te czynniki składają się na kryzys w branży transportowej, który wymaga zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych działań pozwalających na chociażby częściowe wyeliminowanie jego skutków.


W takim stanie sprawy z pomocą może przyjść jeszcze tak naprawdę mało znana jednak z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularna - uproszczona restrukturyzacja. Postępowanie o zatwierdzenie układu, na które decydują się przedsiębiorcy z sektora transportu jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że jest to stosunkowo krótki proces – trwający 4 miesiące podczas którego nadzorca układu wraz z dłużnikiem może wypracować całkowicie nowy model finansowy. W praktyce oznacza to, że podczas całego procesu restrukturyzacyjnego możliwie jest całkowite przeorganizowanie danej firmy oraz dostosowanie bieżących kosztów do możliwości finansowych podmiotu.

Co szczególnie istotne postępowanie to pozwala wziąć przysłowiowy oddech jeszcze z jednego powodu – ochrony przeciwegzekucyjnej. Podmiot, który zdecyduje się na przeprowadzenie restrukturyzacji swojego przedsiębiorstwa korzystać będzie przez cały okres jej trwania z ochrony przed ewentualną egzekucją, jeżeli natomiast egzekucja wobec tegoż podmiotu rozpoczęła się jeszcze przed otwarciem postępowania to takim wypadku po jego otwarciu zostanie zawieszona z mocy samego prawa.

Jeszcze jednym istotnym elementem całego procesu jest kwestia dotycząca wszelkiego rodzaju leasingów na flotę pojazdów. Co do zasady, w przypadku leasingu operacyjnego objęcie go układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie będzie możliwe. Wyjątek stanowi sytuacja,
w której podmiot, co do którego toczy się postępowanie restrukturyzacyjne będzie posiadł zaległości w płaceniu rat leasingowych. W takim stanie sprawy postępowaniem restrukturyzacyjnym objęte będą zaległe wierzytelności a wszelkie bieżące winny być regulowanie zgodnie z obowiązującymi harmonogramami. Zupełnie inaczej wygląda kwestia objęcia postępowaniem restrukturyzacyjnym leasingów finansowych bowiem w postępowaniu będą one traktowane tak jak zobowiązania kredytowe i podlegać będą restrukturyzacji na takich samych zasadach jak kredyty, pożyczki czy też pozostałe zobowiązania finansowe.

Kluczowym w toku całego procesu może okazać się także możliwość objęcia postępowaniem restrukturyzacyjnym wierzytelności publicznoprawnych wynikających z zaległości w płaceniu podatków oraz składek. Coraz częściej spotkamy się z procesami restrukturyzacyjnymi, których kluczową rolę odgrywają tacy wierzyciele jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy.

Postępowanie o zatwierdzenie układu to nic innego jak stworzenie nowych harmonogramów spłat wierzycieli na całkowicie nowych warunkach przewidujących umorzenia kapitałowe i odsetkowe
a także rozłożenie tychże zobowiązań na większą ilość rat niż przewidywała to dotychczasowa umowa z danym wierzycielem. Taki mechanizm pozwala nie tylko na odzyskanie płynności
finansowej, ale także pozwala zabezpieczyć interesy przedsiębiorcom w przyszłości.

Autorzy:
Marcin Ostaszewski – kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, Prezes Zarządu spółki Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje sp. z o.o.
Sebastian Mikulewicz – Prokurent spółki Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje sp. z o.o.
Eliza Krzyżanowska – aplikant adwokacki w Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje sp. z o.o.

Skontaktuj się z nami!


Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels