Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Zmiany dla przewoźników i kierowców

Utworzona: 2022-12-31


2022 rok obfitował w szereg reform, które zostały wprowadzone, bądź zaczną obowiązywać w 2023 roku. Poniżej lista najważniejszych z nich.

    AUSTRIA

Transport odpadów z- do- i przez ten kraj
Od 1 stycznia 2023 roku większość odpadów, których waga jest powyżej 10 ton, muszą być transportowane koleją lub innym środkiem transportu o równoważnym lub niższym potencjale emisji zanieczyszczeń - jeżeli odległość drogowa między miejscem przeznaczenia a miejscem wysyłki przekracza: od 1 stycznia 2023 300 km, od 1 stycznia 2024 200 km lub od 1 stycznia 2026 100 km.

Austria: nowe prawo dotyczące regulacji transportu odpadów

......

    BUŁGARIA

Opłaty drogowe
Stawki obowiązujące od 1 lipca 2022 roku dla pojazdów przewożących osoby oraz dla pojazdów ciężarowych obowiązywać będą do 31 grudnia 2022 roku. Różnią się w zależności od klasy pojazdu, tonażu, ilości osi lub miejsc siedzących, a także rodzaju drogi.

Bułgaria: opłaty drogowe

......

    HISZPANIA

Zakaz załadunku i rozładunku
Nowy przepis ustawy dotyczącej organizacji transportu lądowego (LOTT) zakazuje kierowcom pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 7,5 tony uczestniczenia w operacjach załadunku i rozładunku samych towarów jak i środków zabezpieczających oraz opakowań, tzn. palet, kontenerów, klatek, wsporników itp.

Od 2 września zakaz dla kierowców. Za złamanie go grozi kara do 6000 euro

Czy zakaz załadunku i rozładunku obejmuje wymianę palet?

Kontrola listu przewozowego
Ministerstwo Transportu Hiszpanii wystosowało instrukcje dla służb kontrolnych dotyczących działań, jakie mogą prowadzić w świetle przyjętych niedawno przepisów. Z wytycznych wynika, że Wydział Ruchu Drogowego Gwardii Cywilnej nie może żądać podczas kontroli listu przewozowego.

Gwardia Cywilna nie może kontrolować i karać za brak listu przewozowego

Kontrola przepisów
Plan kontroli transportu 2023 stawia nacisk na uchwalone zmiany legislacyjne, w szczególności w zakresie zwalczania opóźnień w płatnościach, kontroli cen usług transportowych, przestrzegania zakazu załadunku i rozładunku oraz zagranicznych firm wydmuszek działających w Hiszpanii.

Hiszpanie biorą się za przestrzeganie przepisów

......

    NIEMCY

Płaca minimalna w górę
23 lutego 2022 r. Niemcy przyjęły nowelizację ustawy o płacy minimalnej, która wprowadziła od 1 października 2022 r. podwyżkę płacy minimalnej do 12 euro za godzinę. Płaca minimalna obejmie także krajowych i zagranicznych pracowników zatrudnionych w branży transportowej.

Niemiecka płaca minimalna ostro w górę

Wyższe stawki opłat drogowych
Zgodnie z decyzją niemieckich władz, nowe stawki dla ciężarówek zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Taryfy, poza zróżnicowaniem według klas emisji spalin są też zróżnicowane według kategorii wagowych, a w tej powyżej 18 ton wprowadzono rozróżnienie według klasy osi.

Wzrośnie MAUT dla ciężarówek

Podwyżka maut

WAŻNE Od 1 stycznia 2019 roku pojazdy napędzane głównie gazem ziemnym są zwolnione z opłat drogowych. Wyjątek obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.

Zwolnienie z opłaty drogowej za pojazdy zasilane gazem ziemnym

Obowiązkowe maseczki
Od 1 lutego 2023 roku do obowiązkowego wyposażenia apteczek u naszych zachodnich sąsiadów zaliczać się będą również maseczki ochronne. Mają być one zgodne z normą DIN 13164:2022, która została stworzona już w tym roku, jednak egzekwowanie jej posiadania - zgodnie z przepisami - ma rozpocząć się na początku lutego.

W Niemczech będą jeździć z maseczkami

Niemiecki Urząd Transportu Towarowego zmienia nazwę
Od 1 stycznia 2023 roku niemiecki Urząd Transportu Towarowego (BAG) zacznie funkcjonować jako Urząd ds. Logistyki i Mobilności (BALM).

Koniec BAG

......

    NORWEGIA

Wprowadzono przepisy Pakietu Mobilności
Choć państwo to nie należy do Unii Europejskiej i nie miało obowiązku wprowadzania wyżej wspomnianych przepisów, tamtejsze Ministerstwo Transportu uznało, że Pakiet Mobilności UE sprawia, że ​​transport drogowy jest lepszym miejscem do pracy i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też przyjęło nowe przepisy dotyczące czasu prowadzenia pojazdu i czasu odpoczynku dla kierowców, stosowania tachografów w pojazdach oraz zasady dostępu zawodowego do rynku transportu drogowego.

Nowe przepisy zapewnią godne życie zawodowe kierowców

......

    SZWECJA

Wymogów delegowania pracowników zagranicznych
Jak zaznaczył minister infrastruktury, szwedzkie warunki i płace obowiązują każdego, kto prowadzi ruch komercyjny na tamtejszych drogach. Dlatego też rząd wprowadził wysokie sankcje wobec firm, które oszukują i wykorzystują zagranicznych kierowców.

Kara 60 000 koron szwedzkich dla zagranicznych firm transportowych

......

    WĘGRY

Wyższe opłaty drogowe
Od 15 października 2022 roku taryfy opłat drogowych na Węgrzech zostały podwyższone o 15,6%.

Zmiany w opłatach drogowych na Węgrzech

......

    WIELKA BRYTANIA

Mija termin złożenia wniosku o zwrot VAT
Wszelkie roszczenia należy złożyć nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu 'określonego roku', w którym naliczono podatek VAT. Określony rok to 12 miesięcy od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, więc wniosek należy złożyć nie później niż 31 grudnia 2022 roku.

Zwrot podatku VAT dla firm spoza Wielkiej Brytanii

Zmiany w kabotażu w Wielkiej Brytanii
1 maja 2022 roku przestało obowiązywać tymczasowe złagodzenie przepisów dotyczących kabotażu w UK, umożliwiające przewoźnikom spoza Zjednoczonego Królestwa wykonywać nieograniczoną liczbę przewozów kabotażowych przez okres 14 dni. Tym samym, ciężarówki z UE wjeżdżające do Wielkiej Brytanii od 1 maja mogą wykonać maksymalnie dwa przewozy kabotażowe w ciągu 7 dni od dostarczenia ładunku międzynarodowego.

Koniec rozszerzonego kabotażu w Wielkiej Brytanii

Zmiany dla przewoźników wykonujących przewozy do Wielkiej Brytanii
UK zmieniła ustawodawstwo krajowe, aby w pełni wdrożyć niektóre postanowienia dotyczące międzynarodowego transportu drogowego zawarte w Umowie o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią (TCA), w szczególności w obszarze dostępu operatorów z siedzibą w państwach członkowskich UE do rynku brytyjskiego. Ta zmiana weszła w życie 24 grudnia 2022 roku.

Zmieniły się przepisy dla polskich firm transportowych jeżdżących do Wielkiej Brytanii

Co się zmieni w przewozach do UK?

Przedłużenie zawieszenia opłat drogowych
Obowiązek uiszczania opłaty za ciężarówki został zawieszony 1 sierpnia 2020r. na rok. Zgodnie z komunikatem brytyjskiej strony rządowej, w ramach działań wspierających sektor przewozów oraz odbudowy gospodarki po pandemii, został on po raz kolejny przedłużony, tym razem do 31 lipca 2023r.

Po raz kolejny przedłużono zawieszenie opłaty drogowej dla ciężarówek w UK

.......

Ustawa o eurowinietach
Parlament Europejski dał ostateczne zielone światło dla porozumienia z rządami UE w sprawie aktualizacji przepisów określających opłaty, jakie państwa członkowskie mogą nakładać na samochody ciężarowe, ale także autobusy, furgonetki i samochody osobowe korzystające z dróg transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Państwa członkowskie UE nie mają obowiązku pobierania opłat od pojazdów korzystających z ich dróg. Jeżeli jednak się na to zdecydują, będą musiały przestrzegać przepisów unijnych. Nowe przepisy zmieniają model opłat drogowych oparty na czasie przejazdu, na system oparty na pokonanej odległości, aby lepiej odzwierciedlić zasady "zanieczyszczający płaci".

Reforma opłat za przewozy drogowe

Ustawa o eurowinietach to przełom w kwestii ekologicznego transportu ciężarowego

Pakiet Mobilności i zasada powrotu pojazdu
Art. 5 ust. 1 lit. b rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 zmienionego rozporządzeniem (UE) 2020/1055Obowiązująca zasada: „aby spełnić wymóg [posiadania siedziby w państwie członkowskim] określony w art. 3 ust. 1 lit. a), przedsiębiorca (…) musi organizować przewozy flotą pojazdów w taki sposób, aby pojazdy, którymi dysponuje przedsiębiorca i które są wykorzystywane w przewozach międzynarodowych, wracały do jednej z baz eksploatacyjnych w tym państwie członkowskim nie później niż w ciągu ośmiu tygodni od jego opuszczenia" (art. 5 (1)(b) Rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.

Zasada powrotu pojazdu

Zasada powrotu pojazdu obowiązująca od 21 lutego 2022 r.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels