W trakcie testów sprawdzano, jak elektryczna ciężarówka zachowuje się w zróżnicowanych warunkach drogowych i atmosferycznych. Ważnym aspektem było zmierzenie konsumpcji energii w zależności od wagi przewożonego towaru oraz topografii terenu.
Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, średnie zużycie energii na testowanych trasach oscylowało w okolicach 1kWh/km. Kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość konsumpcji energii będzie odpowiednia edukacja i szkolenie kierowców. Samochodem elektrycznym jeździ się inaczej niż klasycznym autem z silnikiem spalinowym mówi przedstawiciel PROJECT45.Ładunek finalnie trafił drogą morską do klienta ColliCare w Norwegii. Połączenie drogowego transportu elektryczną ciężarówką z transportem morskim, które oferuje przewoźnik, pozwoliło na tej trasie obniżyć emisje zanieczyszczeń do absolutnego minimum. Testy wykazały, że przy odpowiednim zaplanowaniu trasy i punktów ładowania, już dziś możliwe jest realizowanie w Polsce zelektryfikowanego transportu drogowego na długich dystansach. Obie firmy chcą pokazać, że elektryczne ciężarówki na naszych drogach to rozwiązanie dostępne już teraz.
Cieszymy się z tej współpracy i wspólnych testów. Jako ColliCare dążymy do ograniczania emisji zanieczyszczeń w transporcie. Od lat rozwijamy bardziej ekologiczne rozwiązania short-sea, a także kolejowe. Jako Grupa inwestujemy też w elektryczny transport drogowy, ale głównie w Skandynawii. Tego typu testy na Polskich drogach to dla nas bardzo cenne doświadczenie powiedział Piotr Kaleńczuk, General Manager Poland.
Rozwój drogowego transportu elektrycznego otwiera nowe możliwości dla klientów, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie przeszli na niskoemisyjne rozwiązania. Jeśli nie teraz, to w przyszłości zaczną raportować ESG i realizować cele klimatyczne, co skłoni ich do poszukiwania nowych rozwiązań redukujących emisje CO2 mówi Karol Roman, przedstawiciel PROJECT45.ColliCare Logistics i PROJECT45 są otwarte na pomysły implementacji elektrycznych ciężarówek dla innych klientów, podkreślając, że rozwój takich projektów jest możliwy jedynie dzięki partnerstwu i szeroko rozumianej współpracy wszystkich stron, w tym klienta, dla którego realizowany jest transport. Przeprowadzone testy pozwalają myśleć, że elektryczny transport drogowy towarów w Polsce jest dostępny i tego typu rozwiązania mogą być skutecznie wdrażane, przynosząc korzyści zarówno środowisku, jak i klientom. Nowe technologie umożliwiają redukcję emisji CO2, a wspólne działania ColliCare i PROJECT45 to krok w stronę bardziej zrównoważonej logistyki.

Źródło: ColliCare Logistics