Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Wodorowy XCIENT podbije Amerykę?

Utworzona: 2025-05-09


Spółka Hyundai Motor Company zaprezentowała podczas targów Advanced Clean Transportation (ACT) Expo 2025 w kalifornijskim Anaheim ciężarówkę XCIENT Fuel Cell z zaawansowanym systemem wodorowych ogniw paliwowych oraz pakietem systemów wspomagania kierowcy (ADAS). Tym samym firma potwierdziła swoje zaangażowanie w rozwój technologii wodorowych na rynku północnoamerykańskim.

Hyundai dąży do umocnienia swojej pozycji w globalnej transformacji wodorowej oraz zwiększenia udziału w rynku pojazdów użytkowych w Ameryce Północnej. Kluczowe znaczenie ma tutaj marka HTWO – wodorowy brand Hyundai Motor Group – oferująca kompleksowe rozwiązania: od produkcji i magazynowania wodoru, po jego transport i końcowe zastosowanie.

Hyundai redefiniuje przyszłość logistyki, oferując rozwiązania, które stawiają na bezpieczeństwo, efektywność i zrównoważony rozwój. Zaawansowane technologie, takie jak systemy ADAS i strategiczne partnerstwa, pozwalają naszym partnerom flotowym skutecznie funkcjonować w szybko zmieniającym się środowisku transportowym
podkreślił Ken Ramirez, wiceprezes wykonawczy i szef działu pojazdów użytkowych i technologii wodorowych w Hyundai Motor Company.
Na targch zaprezentowano produkcyjną wersję modelu XCIENT Fuel Cell – pierwszej na świecie masowo produkowanej ciężarówki na ogniwa paliwowe – przeznaczonego na rynek północnoamerykański. Od premiery w 2020 r. pojazd był wykorzystywany przez użytkowników w 13 krajach (m.in. w Szwajcarii, gdzie przejechał już ponad 13 mln km). Nowy model przeszedł szeroko zakrojone testy klimatyczne i operacyjne w USA i Kanadzie.

Firma podkreśliła sukcesy swojej wodorowej floty w Kalifornii. W ramach projektu NorCAL ZERO 30 ciężarówek XCIENT pracuje w portach Oakland i Richmond – to największe wdrożenie floty wodorowej w Ameryce Północnej. Od września 2023 r. pojazdy pokonały łącznie ponad 450 000 mil, realizując bezemisyjny transport kontenerów. W ramach inicjatywy HTWO Logistics i we współpracy z GLOVIS America 21 ciężarówek XCIENT obsługuje transporty do i z fabryki HMGMA w Savannah. Pojazdy odpowiadają za połowę ruchu logistycznego zakładu.

Spółka ogłosiła również, że zbliża się termin zakończenia inwestycji i uruchomienia stacji „HTWO Energy Savannah” – dużego obiektu oferującego tankowanie wodoru i ładowanie ciężarówek klasy 8. Stacja powstaje we współpracy z firmami HydroFleet i Capital Development Partners, a jej uruchomienie planowane jest na koniec 2025 roku.


Specyfikacja modelu:

• 10 zbiorników wodoru (łączna pojemność ok. 68 kg);
• układ ogniw paliwowych o mocy 180 kW (2 x 90 kW);
• silnik elektryczny o mocy 350 kW (maks. moment obrotowy 2237 Nm);
• bateria 72 kWh;
• zasięg do 450 mil (ok. 725 km);
• dostępny wariant ciągnika siodłowego klasy 8;
• dopuszczalna masa całkowita zestawu do 37 ton.

Komfort i bezpieczeństwo kierowcy

Kierowca może korzystać z 12,3-calowego cyfrowego wyświetlacza głównego oraz ekranu dotykowego tej samej wielkości. Dostępny zestaw ADAS obejmuje następujące systemy i funkcje:
• asystent unikania kolizji (FCA);
• ostrzeganie o opuszczeniu pasa ruchu (LDW);
• tempomat adaptacyjny (SCC);
• ostrzeganie o pojeździe znajdującym się w martwym polu widzenia (BCW, BCW-NEAR);
• ostrzeganie o kolizji z pojazdem jadącym z przodu (FCW-NEAR).

Źródło: Hyundai Motor Company
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE