Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Praca w Niemczech dla kierowcy autobusu
ID: 229394

Cześć. Panowie, proszę o opinie na temat pracy kierowcy autobusu w Niemczech. Plusy i minusy zawodu. Szczególnie interesuje mnie realizacja zapewnień polskich pośredników dot. warunków pracy i wynagradzania. Teraz (piszę to w lutym 2018, nie wiem czemu na forum zniknęły daty Waszych wpisów) jest wysyp ofert pracy dla kierowców autobusów w Niemczech. Ja jestem już jedną nogą w DE, zbieram manatki i w ciągu kilku dni mam się przenieść (mam nagraną miejscówkę). Interesują mnie opinie na temat firm pośrednictwa jak Koncepcja, Sanrusen, EU-Workers, ImpactJob, UBT GmbH / UBT Personal i Personal Connection z Norymbergi.

Tylko błagam Was - bez lukru proszę. Jeśli jest OK, to proszę o info dlaczego tak uważacie. Ostatnio na niektórych polskich forach dot. powyższych firm jest sam lukier, nie jestem pewien, czy nie pochodzi on od pracowników wyżej wspomnianych agencji.

REKLAMA

Posty (114)

~beny
2019-02-25 17:08:52
Stefan możesz odezwać się do mnie mail beny79@onet. eu. Du kanst auf Deutsch schreiben:)

1

~Lukasz
2019-03-06 21:28:23
Witajcie.
Ma ktoś może jakieś informacje odnośnie pracy w V-bus w Mannheim?

1

~Pestak
2019-03-07 18:55:41
Witam wszystkich
Obecnie pracuję jako kierowca autokaru szkolnego, chciałbym zmienić pracę może nawet za granicą np. Niemcy ( zarobki w obecnej firmie to jakaś masakra 100 zł dniówka ) Takie są zarobki w powiecie Grudziądzkim przyczyną są emeryci P. K. S. Mają stałe emerytury i jeżdżą w prywatnych firmach za 80 zł dziennie... Tym samym zaniżają stawki... Powinni siedzieć w domach w bujanych fotelach ) Chciałbym uzyskać informacje jak naprawdę jest tam w Niemczech... Ofert jest mnóstwo... Proszę o info. osoby które już tam pracują jako kierowcy autokaru... Z góry dziękuje PESTAK

1

~kunegunda
2019-04-15 23:09:54
juz wole u polskiego prywaciarza za najnizsza krajowa a to co pod stolem inwestowac w prywatna emeryture niz zagrosze * (1, 700 netto) i zyc jak zebrak w DE... NOI jak PaN W pl PODCZAS URLOPU. Po odliczeniu kosztow, mieszkania itp gowno zostaje. No i te plastikowe zarcie

1

~Fafik
2019-04-16 02:02:08
1700e? Kto idzie do takiej roboty mając uprawnienia D? Przecież tam na miejscu trzeba się utrzymać. Dobrze się prezentować przed klientami, a czasami zagadać. Poza tym nie radził bym szukać pracy w biednych obszarach bo stawki też będą biedne.

1

martek
2019-04-16 10:08:34
Cześć. To jest wątek mojego autorstwa i pozwolę sobie po roku pracy w Niemczech na dodatkowe informacje, pomocne wszystkim, którzy chcą iść w moje ślady.

W marcu 2018 w tym wątku pisałem: "Kasa - 2 000 brutto za 160 godzin, nadgodziny na Zeitkonto, chata na razie bez opłat, wiem, że rewelacji nie ma, ale to kwestia zaczepienia się, ogarnięcia niemieckiego do poziomu przynajmniej B1, potem można przecież pracę zmienić"

A teraz informacje w podpunktach.
1. Przyjechałem do Niemiec do pracy w marcu 2018 bezpośrednio do firmy autobusowej, NIE poprzez pośrednika.
2. Przez pół roku miałem chatę gratis (warunki podstawowe, ale wystarczające) - jednoosobowy pokój + bezpłatny internet, nie musiałem mieć swojego samochodu na miejscu.
3. Zarobki na papierze do listopada włącznie 2080 EURO brutto, od grudnia 2018 było to 2160 brutto, co na rękę dawało mi na I klasie podatkowej (czyli tej, którą dostaje zdecydowana większość ludzi) ok. 1 500 EUR.
4. Szybko zacząłem lepiej mówić i rozmawiać po niemiecku (przyjechałem z mizernym A1) i szef zaczął mnie doceniać lepszą pracą - wycieczki po Niemczech, do Francji czy Włoch, dodatkowe prace w niedziele (stawka godzinowa 50% więcej), czy delegacje - jazda zamiast pociągów. Realnie na 1 klasie podatkowej średnio w 2018 roku miałem NA RĘKĘ 1800 EURO.
5. Koszty życia w DE nie są zbyt wysokie, jeśli masz ogarnięte mieszkanie. Ja miałem mieszkanie free, więc na życie wydawałem maks 300 EUR na miesiąc (nie palę papierosów). Pozostawało ca 1200 EUR w kieszeni. Czy to dużo? Nie wiem, ale w mojej firmie nie było zbyt wielkiej ilości pracy, więc i nie harowałem jak wół.
6. Najbardziej lubiłem wyjazdy w delegacje, wtedy wpadała ładna dieta, można było coś zobaczyć, zmienić klimat.

POLECAM zatem na początku zaczepić się gdzieś, spokojnie przez rok nabrać doświadczenia i szkolić swój niemiecki (bo znajomość tego języka wśród Polaków jest nikła). Mój szef potrzebuje ludzi do pracy, więc w Internecie możecie znaleźć ogłoszenie po polsku (portal Jober. pl)

KILKA UWAG! WAŻNE!

1.
Większość przybywających ma w DE I klasę podatkową. Jeśli widzicie ogłoszenie, że ktoś oferuje stawkę brutto, to w necie są kalkulatory przeliczające to na netto.
I tak (przykład dla osoby z I klasy pod. + opłacany podatek kościelny)

2 200 brutto = ca 1 500 netto
2 400 brutto = ca 1 610 netto
2 600 brutto = ca 1 720 netto
2 800 brutto = ca 1 820 netto

Jak widzicie im wyższe brutto, tym więcej oddajecie w formie podatków i składek społecznych.

Do tego brutto wlicza się - stawkę za miesiąc (zazwyczaj liczba godzin na umowie x stawka za godzinę brutto) + wszystkie nadgodziny

WAŻNE! Wolne od podatków i składek społecznych są: diety, dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta. WYBIERAJĄC OFERTĘ sprawdźcie, czy potencjalny pracodawca daje Wam możliwość zarobienia nieopodatkowanych pieniędzy (czy płaci dietę, czy ma pracę w niedziele, itp.. )

2.
Nie wszędzie płacą Urlaubsgeld i Weihnachtsgeld. Często prywaciarze tego nie płacą, a jeśli już to w okrojonej formie. Nie zawsze też państwówka to oferuje. Np. Deutsche Bahn daje tylko Urlaubsgeld (przynajmniej w regionie DB Mitte).
Za to często u prywaciarza masz więcej różnorodnej pracy, zwłaszcza jeśli on ma zarówno liniowe busy jak i turystykę. Prywaciarz jest zainteresowany, aby jak najszybciej spłacić leasing za busy, więc bierze każdą robotę. Takie DB ma w tym względzie stosunek obojętny.

Chcesz pojeździć wszystkim w Niemczech, mieć więcej godzin nadliczbowych, sprawdzić się w wielu rodzajach przewozów i móc wpisać to później w CV (jak będziesz chciał zmienić pracę) - szukaj prywatnej firmy, która ma zarówno komunikację podmiejską, jak i autobusy turystyczne.

3.
Niektóre firmy stosują system Zeitkonta.
Zeitkonto to jakby skarbonka, w której zamiast pieniędzy gromadzimy przepracowane godziny nadliczbowe. Jeśli pracownik w pewnym miesiącu pracuje mniej niż 35 godzin w ciągu tygodnia, różnica zostanie pokryta właśnie za pomocą godzin zgromadzonych na koncie czasowym. Pracownik dzięki godzinom nadliczbowym w Zeitkoncie może także wydłużyć płatny urlop ponad ustawową normę. Można też dostać wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (ale takie pieniądze są opodatkowane - pisałem o tym wyżej).
więcej info: www. mondi-polska. pl/poradnik/zeitkont o/

4.
Każdy land ma swoje stawki dla kierowców. To są stawki najniższe, podstawowe. Nazywa się to Der Tariflohn lub der Tarifvertrag. Są landy, gdzie płaci się mniej (szeroko rozumiany wschód Niemiec, ale również Dolna Saksonia i Bawaria), są landy z lepszą stawką (np. Hesja czy Badenia Wirtembergia). Ale nawet w landach, gdzie podstawowe stawki są niskie można znaleźć firmy, które płacą znacznie powyżej (np. w Turyngii podstawowa stawka to ok. 12 EURO za godzinę, a są ogłoszenia, gdzie oferuje się 14, 50 EUR za godzinę)

5.
Jak szukać pracy w DE?

Jeśli znasz niemiecki na poziomie min. A 2 i umiesz napisać (lub zlecisz komus napisanie) CV i listu motywacyjnego to polecam stronę: s://con. arbeitsagentur. de/

Jeśli znasz niemiecki słabiej - wtedy ogłoszenia po polsku z portali typu jober. pl

6.
W DE nie ma znaczenia, czy jesteś Niemcem czy obcokrajowcem. Każdy dostaje podobne wynagrodzenie w oparciu o taryfę minimalną. Tak, zgadza się - również Niemcy zarabiają po 1 800 - 2 000 na rękę jako kierowcy. Tam, gdzie firmy płacą więcej niż wymagane minimum stawki netto są wyższe (to zrozumiałe).
I dlatego nowi ludzie z Niemiec nie garną się do tej roboty, bo:
a) koszt prawka kat. D to ca 10 000 EURO
b) średnie dochody kierowcy brutto na rok nie zawsze osiągają poziom średniego wynagrodzenia w DE (a od tego jest liczona emerytura)
c) w innych, lepiej płatnych branżach stawki są wyższe
d) system pracy - wczesne / późne zmiany, praca w weekend czy święta

7.
Najłatwiejsza według mnie jest praca w komunikacji podmiejskiej na przewozach szkolnych - z góry ustalone linie, minimalna sprzedaż biletów, minimalna komunikacja z pasażerem, linie "koło komina", w ciągu dnia pauza.

Nieco trudniej jest, gdy jeździmy liniami miejskimi lub podmiejskimi stałymi - wtedy i sprzedaż biletów jest większa (są różne rodzaje biletów) i klienci częściej mają jakieś pytania.

Jeszcze trudniej jest w jeździe zamiast pociągów - wtedy ludzie są zupełnie niezorientowani, bo zazwyczaj Deutsche Bahn wywiesza info na temat kursowania komunikacji zastępczej na niewielkich kartkach, nie daje żadnych wolontariuszy, którzy by informowali o zmianach, potem rzesza ludzi ciągle kierowcę pyta, o co chodzi (przez ostatni rok przejeździłem w takiej komunikacji 30 dni). Wystarczą jednak dwa dni jazdy i wiesz o co chodzi i jak odpowiadać ludziom. Gorzej jest, gdy komunikacja zastępcza jest uruchamiana z powodu zdarzeń losowych - wypadki kolejowe, wichury, itp...

Jeszcze trudniej jest w turystyce z Niemcami ( po kraju i za granicę). Bardzo często nie ma w busie pilota, zatem kierowca sam musi ogarniać wszystko. Często załogi są jednoosobowe. No i tutaj warto znać niemiecki na lepszym poziomie.

Najtrudniej wg mnie jest na Flixbusie. Jazda pod presją czasu (rozkłady są zazwyczaj pisane przez amatorów), zakorkowane autostrady i miasta, spore opóźnienia, przesiadający się klienci, sprawdzanie biletów i ew. sprzedaż.

-1

martek
2019-04-16 10:28:37
Zapomniałem o najważniejszym!

W przypadku pracy jako kierowca autobusu:

podstaw a to znajomość języka niemieckiego. Bez tego ani rusz!

Znajomość angielskiego nic nie da. Chcecie jeździć w Niemczech, to uczcie się tego języka.

Jest wiele możliwości nauki bezpłatnej - na Youtube jest sporo filmów, wielu polskich nauczycieli ma swoje kanały poswięcone nauce niemieckiego.

Komunikatywny angielski w wydaniu przeciętnego Polaka nie przejdzie (bo zazwyczaj wtedy i tak jest on słaby). Ci co znają dobrze angielski jeżdżą zazwyczaj w polskich firmach z grupami azjatyckimi lub zaczepili się dawno w znanych europejskich firmach i jeżdżą z Amerykanami lub innymi bogatymi nacjami. Nie szukają zatem pracy w Niemczech w komunikacji publicznej.

Niemiecki minimum A 2. Co oznacza poziom A2?

1. Rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia w zakresie tematów związanych z życiem codziennym (na przykład podstawowe informacje dotyczące osoby rozmówcy i jego rodziny, zakupów, otoczenia, pracy).

2. Potrafi porozumiewać się w rutynowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na tematy znane i typowe.

3. Potrafi w prosty sposób opisywać swoje pochodzenie i otoczenie, w którym żyje, a także poruszać sprawy związane z najważniejszymi potrzebami życia codziennego.

-1

~Andrzej
2019-07-25 16:39:17
Witam pracuje jako ierowca autobusu w Strausberg szukają kierowców sprawdzona oferta 50 km od granicy

1

~Andrzej
2019-07-25 16:52:05
Szukasz napisz
opaltrans@wp. pl

1

~krystian
2019-08-11 11:45:13
do Stefana

Post stary ale zdecydowałem się coś napisać.
Otóż, z miłą chęcią podjąłbym wyzwanie.
Jedynym moim problemem jest nikła znajomość niemieckiego, z drugiej strony mówię zaawansowanym angielskim ; )

1

~Pan Ordynator
2019-08-11 11:49:20
Jaki problem?
Pierdyknie sz "guten morgen, ałwiderzejn, cius", uśmiechniesz się... i po sprawie.

1

~Pan Ordynator
2019-08-11 11:50:34
A "laden i abladen"już nie musisz... bo sami to zrobią.
Tylko musisz otworzyć i zamknąć drzwi.

1

~Janusz
2019-08-11 11:55:44
W uk musisz sprrsedac bilet

1

monika24x
2019-10-12 10:49:52
Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22. 000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: ://zarobmilion. pl

-1

monika24x
2019-10-12 10:51:27
Coraz więcej polaków za granicą wraca z powrotem do Polski ponieważ inwestują Bitcoina tylko śmieszne 250euro a budują biznes na lata rzędu 22. 000zł miesięcznie. Teraz każdy może tak zarabiać zobaczcie film jak to robią i zapiszcie się do biznesu na stronie: ://zarobmilion. pl

-1

~Artur
2020-01-25 23:14:21
Kolego trzeba pojechać do Niemiec i spróbować. A pisanie o plastkiowym jedzeniu jest jakas bzdura w Dormundzie masz kilka polskich sklepow jak w kazdym wiekszym miescie. Ja zaczynałem jak wszyscy nasi rodacy 1. 700 euro zero niemieckiego a po trzech latach ma 2. 700 netto. No moge swobodnie komunikowac się z niemcami. POKAZALEM NIEMCOWI ZE POLSCY KIEROWCY SA LEPSI OD NIEMCOW. ZADNYCH USZKODZEN MANDATOW SPOZNIEN ITD.

1

~daro
2020-01-26 00:08:44
A jak teraz wygląda tam sytuacja bo posty są z roku 2018, 2019. Jest szansa podjęcia pracy w D. Trochę rodaków zrobiło uprawnienia.

1

~kwiatol
2020-02-11 21:14:28
Witam niedawno byłem w Hamburgu firma Umbrella może ktoś tam jeżdzi? może jestem przewrażliwiony na to czy owo mianowicie czekaliśmy ok 6h na jakiś transport do hotelu znaczy może powiedziane za dużo był to blaszak zwany hotelem dla kierowców tirów warunki w pokoju 1. 5m na 3m łużko i stolik ściany masakra jakaś kuchnia i kibelek wspólny a i owszem jakoś człek by se tam życie ułożył ale nie jestem jakiś niewolnikiem 169h w miesiącu plus extra godziny 2500 brutto za ten zasrany pokój miałem płacić 250euro czego wcześniej nie było przez 3 miesiące póżniej free alee aleee jeżeli w czasie pracy ryśniesz gdzieś busa lub nie daj boże jakaś stłuczka to... dalej płacisz za ten ożygany kąt 250 eurasów kontrakt bardzo ogólnikowy po jednym dniu podziekowałem i wyjechałem podczas jazdy dzwonili do mnie i już jakieś aneksy do umowy były :-) masakra jakaś wiec uważajcie gdzie zaczynacie bądzcie czujni i nie róbcie z siebie niewolnika a najlepsze praca start 3go lutego pierwsza wypłata 20go... marca hahahah pozdrawiam
~matciak
2020-02-12 07:53:14
Dzień dobry wszystkim, którzy czytają tę wiadomość

jeśli przeżywasz ciężkie czasy lub biedę
jeśli jesteś winien długi i potrzebujesz pilnej pomocy, aby je spłacić
jeśli potrzebujesz pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na jakąkolwiek ważną sytuację

Następni e radzę ubiegać się o już załadowaną kartę główną / bankomat, dzięki tej karcie / bankomatowi możesz codziennie wypłacać do 5000 zł codziennie przez 6 miesięcy.

Użyłem tej karty głównej / bankomatu i lubię, abyście również z niej korzystali i byli szczęśliwi.

Aby uzyskać tę kartę główną / kontakt z bankomatem: greenfinance247@gmai l. com lub whatsapp +17243828037

Dzię ki

1

~Talo
2020-04-19 21:39:48
Kierowca autobusu z 20-letnim stażem szuka pracy w Niemczech. Niestety nie znam języka niemieckiego. Może ktoś coś podpowie... 503 081 078

1

martek
2020-08-10 19:26:21
JanSzofer1961

Jes teś z tych, co mądrzy są na parkingach? Bo pewnie gadać potrafisz - bez sensu.
Czytać ze zrozumieniem jednak nie nauczyli (wtórny a*alfabeta z ciebie?)

Żeby pokazać tobie i innym jak bardzo jesteś ubogi intelektualnie i masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem:

nap isałem:
1. Przyjechałem do Niemiec do pracy w marcu 2018 bezpośrednio do firmy autobusowej, NIE poprzez pośrednika.

ty zrozumiałeś:
Sam fakt że pojechałeś do pracy przez agencjie, już dobitnie świadczy o Twojej nieporadności życiowej !

o klasach podatkowych w DE pojęcia nie masz - ale to nie twoja wina, że jestes ograniczony umysłowo
~Pan Walter
2020-11-08 23:51:30
Potrzebujesz pomocy finansowej, pożyczki? Jeśli tak, napisz, aby uzyskać więcej informacji

E-mail : winniefredwalter@gma il. com
Numer WhatsApp: +48 574 383 816
Strona internetowa: s://winniefredwalter . wixsite. com/website

Dzięk uję

Pan Walter
~FORMULARZ ZGŁOSZENIA
2020-11-10 12:11:46
Witaj,

Złóż wniosek o szybką pożyczkę w wysokości 2% za pośrednictwem poczty elektronicznej (romeohelp471@hotmai l. com)

FORMULARZ ZGŁOSZENIA Pożyczkobiorców

N azwa...
Wiek...
Zawód...
Ilość...
Czas trwania...
Mobilny...
Numer...
Pełna...
nazwa...

Panie Romeo Jerry
~USA
2021-04-25 16:25:44
HOW I GOT MY DESIRED LOAN AMOUNT FROM A RELIABLE AND TRUSTED LOAN COMPANY LAST WEEK Email for immediate response: drbenjaminfinance@gm ail. com Call/Text: +1 (646) 820-1981 Whatsapp +19292227023 Visit their website and believe yourself Company Website: s://capitalmanage-in c. com/

Hello everyone, My name is Mr. Justin Riley Johnson, I'm from United States, I'm here to testify of how i got my loan from CAPITAL MANAGEMENTS INC (drbenjaminfinance@g mail. com) after i applied Two times from various loan lenders who claimed to be lenders right here this forum, i thought their lending where real and i applied but they never gave me loan until a friend of mine introduce me to {Dr. Benjamin Scarlet Owen} the C. E. O of CAPITAL MANAGEMENTS INC who promised to help me with a loan of my desire and he really did as he promised without any form of delay, I never thought there are still reliable loan lenders until i met {Dr. Benjamin Scarlet Owen}, who really helped me with my loan and changed my life for the better. I don't know if you are in need of an urgent loan also, So feel free to contact Dr. Benjamin Scarlet Owen on his email address: drbenjaminfinance@gm ail. com CAPITAL MANAGEMENTS INC holds all of the information about how to obtain money quickly and
painlessly via Whatsapp +19292227023 Email: drbenjaminfinance@gm ail. com

And consider all your financial problems tackled and solved. Share this to help a soul right now, Thanks
Visit their website and believe yourself Company Website:s://capitalm anage-inc. com/
~niuniek
2023-04-02 14:22:59
mam do was prośbę, Ja niedawno miałem pracować jako kierowca autobusu w Hamburgu firma Umbrella, czy ktos z was może coś powiedziec na temat tej firmy, bo niestety na miejscu okazało sie że faktycznie trzy kontenery, zakwaterowanie masakra i podsuwanie umowy po niemiecku, czyli podpisujesz a nie wiesz co, dodam ze w biurze sami Polacy zauważyłem że kierowcy tam zatrudnieni uiszczali kary finansowe za wykroczenia, typu zbyt szybka jazda ok 2 min za szybko czy pomylenie trasy i dopłata za nadwymiarowe kilometry, może ktoś sie wypowie co podjął tam prace a sie zwolnił
~niuniek
2023-04-02 14:36:33
I sie tak zastanawiam, jezeli agencje pracy szukają pracy za darmo to z czego oni żyją, może z tych kar które są ukrytae w niemieckiej umowie, bo faktycznie do momentu zgłoszenia sie do pracy to wszyscy mi w * wchodzili, ale jak nie podpisałem umowy która defakto była po niemiecku to były pretensje i rozgoryczenie i jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, co jeżeli kierowca ma kolizje autobusem z jego winy to co wtedy, Płaci za naprawę autobusu.. Proszę niech ktos sie na ten temat wypowie
Arek111
2023-04-02 15:31:17
Mieszkasz w Hamburgu czy tylko tam pracujesz?
~Były pracownik
2023-06-01 13:27:49
Pracowałem w firmie od stycznia 2023 r. w Hamburgu. Zakwaterowanie owszem zapewnione, nie było źle i to jedyny plus pracy w tej firmie. Wynagrodzenie nie zgadzało się co miesiąc, oczywiście na korzyść pracodawcy. Przelewy nigdy na czas, a to księgowego nie ma, a to włamanie hakerskie w banku itd. Wmawiali Tobie pobieranie zaliczki, której nigdy nie otrzymałeś i proszenie się kolejne dni o swoje pieniądze. To samo z dodatkowymi kursami, za które mieli płacić extra, nagle oni nie widzą, żebyś robił jakiś dodatkowy kurs. Firma w ogóle nie reaguje na e-meile. Szkolenie dla nowych pracowników - zapomnij! I zaznaczam, że takich ludzi jak ja z którymi firma Umbrella Hamburg się nie rozliczyła jest mnóstwo. Oczywiście zostało zgłoszone to wyżej i wiem, że już odpowiednie władze interesują się tą firmą która tak naprawdę wykorzystuje Polaków. Papiery rozliczone mają super, tylko szkoda, że za tym nie idzie przelew owego wynagrodzenia do pracownika. Obóz pracy, nie polecam!!
~Kierowca
2023-09-22 18:59:36
Umbrella Hamburg Szef Dennis Voss oszusci nie placa do 20 tego jak na umowie jest dis jest 24 nie Ma przelewu
Daja zlecenia nie placa za nie
Zero szkolenia
Firma w kontenerze wlasciel jest rumunem
Zakwatrtowanie w piwnicy przerobipnej na pokoje
Nie dajcie sie nabrac jak ja
~sid
2023-09-23 13:59:47
jak w polsce, wszedzie robota jest tylko jak placic trza to platnika niema
REKLAMA
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 3.239.59.31

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2023
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels