Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Od jutra zmiany w czeskim systemie opłat drogowych dla ciężarówek

Utworzona: 2024-02-29


Od 1 marca 2024 roku w elektronicznym systemie opłat drogowych w Czechach zacznie obowiązywać nowy składnik uwzględniający emisję CO2 pojazdów objętych opłatą.

Zmiana stawek będzie dotyczyć wszystkich kategorii pojazdów. Oprócz dotychczasowych trzech składników opłaty drogowej, a więc kosztów zużycia dróg, kosztów hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza (wg normy EURO), pojawi się czwarty składnik 👉 opłata za emisję CO2.

Zgodnie z przepisami unijnymi, wprowadza się 5 klas emisji CO2. Najwyższe opłaty obowiązują w
1. klasie, podczas gdy 5. zarezerwowana jest dla aut bezemisyjnych. Pojazdy z datą pierwszej rejestracji przed 1 lipca 2019 r. oraz wszystkie kategorii M2 i M3 (autobusy) będą automatycznie zaliczone do 1 klasy i nie mogą być zakwalifikowane do wyższej (od 2 do 5, gdzie obowiązują niższe stawki).

Wyszukiwarka klas emisji CO2

Sprawdzanie klasy emisji CO2 pojazdów zarejestrowanych po 1 lipca 2019 r. nie jest dla użytkownika pojazdu obowiązkowe. Przewoźnikom nie grożą żadne kary za korzystanie z pojazdu spełniającego wymogi wyższej klasy emisji CO2, który mimo tego zaliczony jest do 1. klasy. W dowolnym momencie w przyszłości mogą przeprowadzić kontrolę i ubiegać się o zaliczenie do wyższej klasy; nie ma terminu na złożenie wniosku w tej sprawie drogą elektroniczną.

Nie wszystkie pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy po 1 lipca 2019 r. spełniają wymogi zaliczenia do wyższej klasy emisji CO2 (od 2. do 5.). Decydujące jest spełnienie parametrów dyrektywy, które wyszukiwarka klas emisji CO2 pomoże zweryfikować i dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Nowy sposób naliczania opłat zacznie obowiązywać od 1 marca 2024 r. Zmiany nie będą miały wpływu na system zniżek hurtowych.

Wprowadzenie do dotychczasowych składników opłat drogowych opłaty za emisję CO2, ma związek z wdrażaniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/362.

Kosmiczne stawki MAUT

Austria: kalkulator klasy emisji CO2 - zmiany w opłatach drogowych

Źródło: mytocz.eu
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels