Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierowcy odpowiedzą za zagraniczne wykroczenia drogowe - nowe przepisy skończą z bezkarnością

Utworzona: 2024-03-15


Parlament i Rada osiągnęły wstępne porozumienie, które ma wzmocnić współpracę państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie transgranicznych postępowań w sprawie wykroczeń drogowych.

Aby zapobiec brawurowej jeździe za granicą, znowelizowane przepisy poszerzają listę wykroczeń drogowych popełnianych przez kierowców niebędących mieszkańcami danego kraju, które będą się wiązać z koniecznością udzielenia pomocy ze strony organów ścigania innego państwa. Dzięki temu możliwe będzie nakładanie mandatów za łamanie przepisów drogowych za granicą. Lista obujemuje:
📌 przekroczenia prędkości,
📌 jazdę pod wpływem alkoholu,
📌niezatrzymania się na czerwonym świetle,
📌 niebezpieczne parkowanie,
📌 niebezpieczne wyprzedzanie,
📌przekraczanie linii ciągłej,
📌 przestępstwa polegające na potrąceniu i ucieczce z miejsca zdarzenia.

Ponieważ około 40% wykroczeń popełnianych zagranicą uchodzi bezkarnie, posłowie uzgodnili bardziej solidne procedury współpracy między krajami UE oraz obowiązek pomocy w znalezieniu osoby odpowiedzialnej za wykroczenie drogowe. Umowa zobowiązuje kraj UE do udzielenia odpowiedzi na wnioski o tego rodzaju pomoc bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż dwa miesiące po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji. Dodatkowo, na wniosek państwa, w którym doszło do wykroczenia, karę pieniężną może nałożyć kraj UE, gdzie mieszka sprawca przestępstwa, pod warunkiem, że jest ona wyższa niż 70 euro i nie została uiszczona nawet po wyczerpaniu wszelkich środków prawnych.

Kraj UE, w którym doszło do wykroczenia drogowego, będzie miał 11 miesięcy od daty popełnienia wykroczenia na wydanie stosownego zawiadomienia o wydarzeniu. W umowie wymieniono także główne elementy, jakie powinno zawierać takie zawiadomienie, m.in. informacje o możliwości odwołania się od grzywny. Posłom udało się także wynegocjować zapis, na mocy którego dwa lata po transpozycji nowych przepisów do prawa krajowego podmioty prywatne otrzymają całkowity zakaz wspomagania właściwych organów w krajach UE w ściąganiu mandatów drogowych od zagranicznych kierowców. Aby zwiększyć przejrzystość i ułatwić wdrażanie nowych przepisów, Komisja ma utworzyć portal internetowy zawierający m.in. informacje o zasadach, możliwościach odwołania i karach za wykroczenia drogowe.

Źródło: Parlament Europejski
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels