Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Zwiększenie liczby dróg płatnych w Polsce dla pojazdów pow. 3,5 t - tak się NIE pomaga przewoźnikom

Utworzona: 2024-07-26


Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest właśnie rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Chodzi tu o autostrady i drogi oddane do użytku po 2017 r.

Jak informuje prawodrogowe.pl, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, publikowanym na stronie kancelarii premiera, pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Autorem projektu nowego rozporządzenia dotyczącego opłaty elektronicznej (numer projektu RD106) jest resort infrastruktury.

Ten nowy zmieniający akt wykonawczy ma zostać przyjęty przez rząd w III kwartale br. Zmieniany funkcjonuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (2023 r. poz. 645, 760, 1193 i 1688). Rozszerzenie sieci dróg płatnych zostanie wdrożone jako jedno z narzędzi realizacji polityki transportowej państwa a pozyskane środki z opłat zwiększą przychody Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje drogowe - dzięki temu kontynuowana jest rozbudowa sieci dróg krajowych w Polsce. Oprócz tego każde kolejne rozszerzenie systemu poboru opłaty elektronicznej ma na celu optymalizację zadań przewozowych i doprowadzenie do równowagi międzygałęziowej pomiędzy transportem drogowym a kolejowym. Projekt rozporządzenia realizuje jedno z założeń Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO), tj. reformę E 2.1. mającą na celu zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego.

W oficjalnej informacji opisano istotę rozwiązań planowanych w projekcie, w tym proponowane środki realizacji. Czytamy w niej: „W celu realizacji założeń opisanych powyżej rekomenduje się rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat dla pojazdów powyżej 3,5 t o odcinki nowo wybudowanych autostrad i dróg ekspresowych. Sieć dróg płatnych nie była rozszerzana od 2017 r. Od tego czasu w Polsce oddano do użytku znaczącą liczbę nowych odcinków dróg krajowych klasy A oraz dróg krajowych klasy S. Rozszerzenie jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą. Oczekuje się, że w wyniku wejścia w życie projektowanego rozporządzenia wzrosną przychody Krajowego Funduszu Drogowego z tytułu opłaty elektronicznej. Aktualnie opłata elektroniczna jest pobierana na ok. 3660 km dróg krajowych”.

Źródło: prawodrogowe.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels