Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Jak uzyskać zwrot kosztów leczenia za granicą?

ID: 171865


Kierowca uległ wypadkowi lub zachorował za granicą. Jak w takim wypadku uzyskać zwrot kosztów leczenia?

~etransport.pl

Wątek dotyczy tej informacji prasowej

Posty (15)

~serwoder
Ja uległem ostatnio wypadkowi podczas pracy w Niemczech, ok miesiąca byłem leczony w Monachium. I teraz tak z własnego doświadczenia powiem, kierowca musi tzw. Europejską Kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli jej nie macie to upomnijcie się u szefa, bo jak w razie czego ulegniecie wypadkowi, a szef wcześniej nie wyrobił Wam takiej karty i nie ma możliwości załatwienia jej na lewo ( czyli z datą wydania wstecz ) to macie prze*e. Gdybym nie miał tej karty musiałbym wszystko pokryc z własnej kieszeni. Transport helikopterem - ok 4 tyś euro, koszt leczenia w moim przypadku 35 tyś euro. Pomocy udzieli Wam każdy, a zapłaci już niekoniecznie. Z drugiej strony proponuję każdemu wykupienie jakiegoś dodatkowego ubezpieczenia w razie wypadku ( wiem wiem, że nie ma co liczyc tylko na to, że się zaraz gdzieś rozwali, ale WARTO ) bo z OC dostaje się marne grosze. Pamiętajcie karta europejska to PODSTAWA. Zus czy NFZ w niczym Wam potem nie pomoże. Mi wszystkie rachunki i dokumenty przychodzą bezpośrednio do domu i do dziś się z tym borykam, ale powoli wychodzę na prostą.
~kajos
tak jak kolega pisze
podstawa to wyrobienie EKUZ- europejskiej karty leczenia

niestety tej karty nie wyrobi sobie sam kierowca ale tylko ten co placi skladki
~amigos
Nie wie skąd takie info macie ale karte ekuz nie na lewo a na prawo mozna wystawic z data wstecz...

1

~serwoder
A no to sory kolego amigos - mój błąd ja tam za bardzo w to nie wnikałem. Szerokości koledzy przede wszystkim i obyście nigdy nie musieli przez to przechodzic.
~Rysiek
Zapewnienie opieki medycznej podczas pracy spoczywa na pracodawcy więc dzwonisz po ambulans a potem zglaszasz sie po wsparcie finansowe do ambasady a po powrocie do kraju zazwyczaj na drodze sądowej odzyskujesz kasę od dziada
~serwoder
amigos myślałem, że coś wiesz w temacie, a jak nie to się nie udzielaj i nie wprowadzaj ludzi w błąd. Czyli jest tak jak mówiłem. Jeśli macie kartę fizycznie w portfelu od pracodawcy to jest ok, jeśli nie - na chwilę obecną jeździcie bez wykupionego ubezpieczenia. Tak jak Rysiek pisze - to jest obowiązek pracodawcy, więc według mnie warto jest się zapytac swojego szefa jeśli się upiera przy nie wydawaniu takiej karty ( a nie oszukujmy się każdemu chodzi tu tylko o koszty ) czy ma możliwośc wydania czegoś takiego w razie ''w''. Mi rachunek za śmigłowiec przyszedł jak jeszcze leżałem w szpitalu i sprawa była taka - albo skan EKUZ albo płacić. A odsetki są spore i rosną z każdym dniem. Każdy wypadek jest z reguły mniej lub bardziej traumatycznym przeżyciem, więc naprawdę warto zadbać o tę ''głupią'' kartę i mieć spokój na duszy.

1

ese
~serwoder
(2015-10-14 22:10:06) - Zapytaj w ZUS-ie. Zapytaj w NFZ. Karta jest fizycznym potwierdzeniem że jesteś ubezpieczony. A to nie zależy od posiadania karty, ale od opłacanych składek. To tak najprościej.
muchacave
Ja pracuje w DE po nie całym miesiącu AOK samo przysłało do mnie pismo z prośbą o zdjęcie i podpis i po niecałym tygodniu przysłali mi kartę a z tego co wiem to w Polsce ZUS czy NFZ robi trochę z tym problemy...
ese
muchacave
(2015-10-14 23:06:09) -

1. Karta jest bez zdjęcia
2. ZUS sprawdza czy są płacone składki i wydaje potwierdzenie dla NFZ, tzw. A1.
3. W NFZ można zamówić kartę EKUZ internetem i dostać ją pocztą do domu, lub pofatygować się osobiście i mieć ją od ręki. Nie wiem gdzie słyszałeś o problemach.
Najprościej wejdź sobie na stronę NFZ i sam zobaczysz. Są tam instrukcje i formularze interaktywne. Bajkopisarzom fantazjującym też to sugeruję.
muchacave
Powtarzam- Niemiecki AOK wydaje europejską kartę z czipem i zdjęciem.
ese
Nie mówię że nie. Mówię tylko jak to wygląda w Polsce. Żadna wielka filozofia. Ani szczególna trudność. Poza tym, nie ten jest ubezpieczony kto ma kartę, ale ten, za kogo są zapłacone składki do ZUS. Karta jedynie to w danym momencie wstępnie potwierdza. Wstępnie, bo mógł ją dostać na rok w drugim tygodniu pracy ktoś, kto w trzecim tygodniu już się nie pojawił. Kartę zatrzymując.
~kajos
ese
glupoty piszesz
karte ekuz na prace nie wyrobisz sobie prywatnie chyba ze masz dzialanosc to wtedy ty jako wlasciciel firmy to tak
jesli jest sie pracownikiem to pracodawca musi wypisac dokumenty

wiem bo robilem kiedys jak mialem firme
teraz juz nie mam firmy, a chcialem wyrobic sobie karte na prace to niestety nie moge

co innego turystyczna to co innego
~koltun
Nauka to do wiedzy klucz 1
~Mieszko
Zwróć się do firmy Adwokat w Europie. Oni zajmują się takimi sprawami jak odzyskiwaniem odszkodowań czy własnie zwroty kosztów leczenia za granicą. Mają bezpłatną konsultację, więc na pewno nie zaszkodzi z nimi obgadać tematu. Myślę, że akurat oni Ci pomogą.
~MedicalAdvisor. pl
Nieplanowane leczenie (wypadki) tylko karta EKUZ przy braku karty należy prosi o umorzenie lub zapłacić i starać się o zwrot w NFZ. Leczenie PLANOWANE za zasadzie zwrotu kosztów: jeżeli np. na artroskopię w Polsce jest długa kolejka to Pacjent może zdecydować się na zabieg w dowolnym kraju w UE a następnie złożyć wniosek o zwrot kosztów z NFZ. Po więcej informacji zapraszam: Karolina Wójciak 607 871 284
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 13.58.247.31

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels