Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?

Utworzona: 2021-05-20


Zabezpieczenie majątku prywatnego właścicieli firm transportowych - sprawdzone rozwiązania .

Według najnowszych informacji branża transportowa to branża coraz częściej dotykana przez bankructwa. W ostatnim roku pandemia Covid-19 spowodował falę upadłości przedsiębiorstw transportowych. Powodów upadłości i bankructw jest wiele więcej. Majątek prywatny należy zabezpieczyć niezależnie od panującej pandemii, ponieważ tylko wypracowane rozwiązania pozwolą przedsiębiorcom spać spokojnie. Niewątpliwie przyczynami upadłości są również :

  • Niestabilna polityka gospodarcza i sytuacja na rynku międzynarodowym
  • Dotkliwe konsekwencje zagranicznych kontroli w Europie Zachodniej
  • Wysyp roszczeń kierowców przed sądami pracy
  • Niewypłacalność i nieuczciwość kontrahentów
  • Przeciąganie postępowań odszkodowawczych przez ubezpieczycieli, odmowy wypłacania odszkodowań
  • Szkody transportowe

Co ciekawe, problem upadłości dotyka przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Dzieje się tak między innymi z uwagi na ograniczone możliwości pozyskania kapitału w sytuacjach kryzysowych.

W związku z powyższymi faktami, prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego w obecnej sytuacji na rynku w formie jednoosobowych działalności gospodarczych nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku tej formy działalności w obecnym stanie prawnym w przypadku zaistnienia problemów brak jest skutecznych narzędzi prawnych, pozwalających na wyjście z nich obronną ręką, przez zapewnienie płynności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zabezpieczenie majątku prywatnego przedsiębiorcy oraz jego rodziny.

Jako lekarstwo na taki stan rzeczy jawi się tu założenie nowej transportowej spółki kapitałowej lub możliwość przekształcenia obecnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną), która z uwagi na korzyści, jakie ze sobą niesie (ograniczenie odpowiedzialności osobistej przedsiębiorcy, zabezpieczenie funkcjonowania firmy na wypadek śmierci lub choroby, większy prestiż czy też możliwość pozyskania kapitału) staje się coraz bardziej popularna. Mówiąc kolokwialnie, jeżeli wyobrazimy sobie przedsiębiorcę prowadzącego dwa odrębne życia – jako osoba prywatna i jako przedsiębiorca, to chodzi o wyłączenie wszystkich stosunków prawnych związanych z jego życiem zawodowym i utworzenie z nich spółki kapitałowej (najczęściej w formie spółki z o.o i spółki z o.o. spółki komandytowe). Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego, a spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności, zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.

Niewątpliwą zaletą przekształcenia prowadzonej działalności w spółkę kapitałową jest praktyczne bezproblemowe przejście z jednego typu działalności w drugi. Przedsiębiorca nie potrzebuje zgody swoich kontrahentów na dokonanie takiej transakcji i przeniesienie swojej sytuacji prawnej na spółkę (odmiennie niż w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, gdzie przykładowo potrzebna jest zgoda leasingodawcy na przejście leasingu). Od momentu dokonania przekształcenia majątek spółki staje się odrębnym majątkiem od majątku osobistego jej właściciela. W praktyce oznacza to w szczególności, że komornik będzie mógł prowadzić egzekucję wyłącznie z majątku spółki i nie będzie w stanie jej skierować do majątku osobistego wspólnika/wspólników. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy prowadzenie działalności wiąże się z zaciąganiem poważnych zobowiązań (kredyt w banku, przyjęcie odpowiedzialności za towar itd.). Wówczas bowiem istnieje największe ryzyko powstania długów, których nie będzie można zaspokoić z bieżącej działalności i pojawi się realne widmo rozciągnięcia egzekucji na osobiste składniki majątku (dom/mieszkanie, prywatny samochód, oszczędności itd.). Warto zauważyć, że pojawiające się głosy przeciwko spółce z o.o. jako formie prowadzenia działalności gospodarczej, z uwagi na odpowiedzialność osobistą członków zarządu za długi spółki wynikają z niezrozumienia istoty tej odpowiedzialności. W żadnym wypadku nie można mówić o automatyzmie tej odpowiedzialności i jej powstaniu w przypadku braku środków w spółce na pokrycie jej długów.

Prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej otwiera również całkiem nowe możliwości pozyskania kapitału na dalsze prowadzenie działalności (emisja obligacji czy podwyższenie kapitału zakładowego). Stanowi to często bardzo atrakcyjną alternatywę dla „tradycyjnych” możliwości zdobycia funduszy – głównie chodzi o kredyty. Nie tylko bowiem ,,odpada’’ problem spełnienia rygorystycznych warunków zdolności kredytowej (które banki często windują) ale także otwierają się możliwości bardziej elastycznego dopasowania warunków finansowania.

W końcu do niewątpliwych zalet prowadzenia działalności w formie spółki z o.o. zaliczyć należy łatwość zmian właścicielskich, które nie wymagają zbycia majątku spółki, ale ograniczają się do przeniesienia udziałów, co jest czynnością angażującą znacznie mniej pracy i środków. Ponadto, z uwagi na fakt, że formalnie sprawy spółki prowadzone są przez zarząd, wystąpienie szczególnych sytuacji życiowych (śmierć, ciężka choroba, nieobecność w kraju itd.) nie powoduje paraliżu działalności firmy. Osoba wspólnika nie jest konieczna do prowadzenia spraw, a nawet w sytuacji śmierci właściciela spółka w dalszym ciągu może kontynuować swoją działalność (gdyż posiada swój własny majątek i sama jest podmiotem umów) a postępowanie spadkowe toczy się tylko w stosunku do udziałów. Mówiąc kolokwialnie, bliskim wspólnika nie grozi utrata przedsiębiorstwa tylko z tego powodu, że przedłużające się postępowanie spadkowe nie pozwala ustalić, kto jest uprawniony do dalszego prowadzenia działalności.

Na samym końcu warto zauważyć, że o ile powyższe treści odnoszą się generalnie do zalet spółek kapitałowych (głównie do spółki z o.o.) to istnieją różne konfiguracje zastosowania tego typu spółki. Do podstawowych z nich należy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową (w przypadku gdy przedsiębiorcy zależy na kontynuacji działalności), założenie nowej spółki (gdy istotnym czynnikiem jest czas) a także użycie spółki z o.o. jako wspólnika spółki komandytowej w celu ograniczenia odpowiedzialności i jednoczesnego skorzystania z dobrodziejstw spółek osobowych (np. prostsze zasady korzystania z wypracowanego przez spółkę zysku). O każdym z tych rozwiązań można mówić jak o garniturze szytym na miarę – w zależności od potrzeb i konkretnej sytuacji konieczne jest odpowiednie dobranie rozwiązań prawnych, aby forma prowadzenia działalności gospodarczej była dobrze „dopasowana” do danego przedsiębiorcy.

Równolegle Kancelaria LEGAL INTERMODAL – dostarcza w trakcie przekształceń lub w przypadku otwierania nowych spółek, sprawdzony model operacyjny modus operandi mający na celu zoptymalizowanie wszelkich aspektów prawno-podatkowych wpływających na zminimalizowanie kosztów prowadzenia działalności w tej formie. Począwszy od wykluczenia podwójnego opodatkowania podatkiem dochodowym po minimalizację zwiększonych kosztów działalności - obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych etc.

Prawnicy Kancelarii LEGAL INTERMODAL od lat doradzają przedsiębiorcom przy różnego typu transakcjach restrukturyzacyjnych, dotyczących zarówno długu, jak i majątku przedsiębiorcy. Pomagamy w restrukturyzacji zadłużenia, zarówno w ramach ugód z wierzycielami, jak i postępowań upadłościowych i naprawczych. W zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw doradzamy przy operacjach na akcjach (udziałach), czyli połączeniach, podziałach i przekształceniach podmiotów gospodarczych, jak i przy operacjach na aktywach (np. transakcje na przedsiębiorstwach i ich zorganizowanych częściach). Uczestniczymy w restrukturyzacjach grup kapitałowych. Świadczymy usługi związane z niewypłacalnością przedsiębiorstw. W postępowaniach upadłościowych i naprawczych reprezentujemy zarówno dłużników, jak i wierzycieli. Doradzamy również wierzycielom, których kontrahenci są zagrożeni upadłością, starając się jak najefektywniej ochronić ich interesy (m.in. prowadzimy postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez nieuczciwych kontrahentów). Ponadto uczestniczymy w transakcjach na aktywach niewypłacalnych dłużników lub dłużników zagrożonych upadłością.

Doświadczenie, skuteczność oraz znajomość zarówno branży związanej z transportem, spedycją i logistyką to największe atuty Kancelarii Transportowej LEGAL INTERMODAL. Oferta Kancelarii skierowana jest do podmiotów, którym zależy na profesjonalnej oraz rzetelnej obsłudze prawnej w zakresie wykonywania transportu drogowego. Swoje największe doświadczenie procesowe Kancelaria Transportowa zbudowała , reprezentując swoich klientów w sprawach z zakresu prawa przewozowego oraz konwencji CMR. Dzięki doświadczeniu w obsłudze przedsiębiorstw transportowych, udało nam się wypracować szereg optymalnych rozwiązań prawnych, doskonale sprawdzających się w obecnym stanie prawnym oraz aktualnej sytuacji na rynku transportowym. Za pomocą specjalnie przygotowanej i dostosowanej palety usług prawnych oraz dzięki dużej elastycznością przy nawiązywaniu współpracy – możemy sprawić iż twoja firma będzie od teraz bezpiecznym i mocnym graczem na rynku usług transportowych.

Kancelaria LEGAL INTERMODAL

Skontaktuj się z nami:

Kontakt

Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels