Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Karta pobytu dla kierowców w transporcie międzynarodowym

Utworzona: 2022-05-16


Wojewodowie przychylniej patrzą na firmy transportowe i zatrudnionych w nich kierowców – cudzoziemców, którzy muszą posiadać zezwolenie na pracę i kartę pobytu. Firmy usługowo-doradcze zajmujące się relokacją cudzoziemców mogą efektywnie wesprzeć branżę transportową.

Gospodarka

Kołem zamachowym gospodarki światowej w tym również gospodarki polskiej jest transport, bez którego nie mogą funkcjonować inne gałęzie biznesowe. Firmy transportowe potrzebuje wykwalifikowanych kierowców do międzynarodowego transportu i od lat rekrutują pracowników z innych krajów. To z kolei spowodowało, iż dokumentem powszechnie używanym stała się karta pobytu dla cudzoziemców – kierowców ciągników siodłowych powyżej 3, 5 tony.

Niepewne czasy

Ten czas warto wykorzystać na załatwienie formalności i wyrobienie dokumentów ważnych przez 3 lata. Trzeba zrobić to kompleksowo i rzetelnie, tak aby uniknąć w przyszłości problemów zarówno w Polsce jak i strefie Schengen. Dokumentem uniwersalnym i rozpoznawalnym przez inne kraje członkowskie UE oraz strefy Schenegen, jest polska karta pobytu dla cudzoziemca. To ona legalizuje najdłużej, bo przez 3 lata (wiza maksymalnie przez rok) pobyt i pracę cudzoziemca w Polsce. Jest też dokumentem urzędowym, który pozwala na wielokrotne przekraczanie polskiej granicy i granic krajów członkowskich strefy Schengen. Przez 3 lata kierowca transportu międzynarodowego może w pełni korzystać ze swobody przemieszczania się, a to jest niezbędne przy mobilnym charakterze tego zawodu.

Procedura

Wniosek wraz z dokumentami należy złożyć do wojewody. Procedurę można przejść samodzielnie lub powierzyć ją pełnomocnikowi z firmy usługowo – doradczej. W jednej procedurze udzielane są dwa zezwolenia tj. na pracę oraz na pobyt w Polsce. Ze względu na fakt, iż kierowca ciągnika siodłowego powyżej 3, 5 tony w transporcie międzynarodowym to zawód regulowany, do wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje oraz bardzo dobry stan zdrowia.
Dodatkowo do wniosku załączamy: paszport i zdjęcia biometryczne cudzoziemca, opłaty skarbowe oraz dokumenty potwierdzające: miejsce zamieszkania, posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego i stabilnego źródła dochodu.

Wyścig z czasem

Najistotniejszy jest czas realizacji zadania i z tym jest największy problem. Firmy transportowe radzą sobie z gromadzeniem dokumentacji i to nawet rozbudowanej, ale nie mają możliwości ani zdolności do ciągłego kontaktowania się z urzędami wojewódzkimi. Z drugiej strony brak „pilnowania swoich spraw” powoduje, iż są one procedowane przez urzędników długo lub bardzo długo (rekordziści czekają rok i dłużej na samą decyzję). To rodzi frustrację i poczucie braku wsparcia ze strony administracji publicznej.

Warto zadanie to powierzyć dużej firmie doradczo – usługowej z zakresu relokacji i legalizacji cudzoziemców, która zapewni dedykowanych 2-3 pracowników do obsługi kilkunastu lub kilkudziesięciu cudzoziemców – kierowców miesięcznie. Dzięki temu realne są terminy uzyskania decyzji od wojewody udzielającej zezwolenia na pobyt i pracę (3-4 miesiące) oraz wydruk karty pobytu (2-3 miesiące), tak aby cały proces zamknąć w 6 miesięcy.

Uzyskanie samego zezwolenia na pracę to czas około 2 miesięcy i z tym dokumentem można wysłać cudzoziemca – kierowcę do kraju pochodzenia po wizę, którą wyda mu polski konsul. To rozwiązanie ma trzy wady. Po pierwsze nie każdy kraj ma otwarty konsulat polski na swoim terenie np. Ukraina, gdzie obecnie trwa regularna wojna. Po drugie wyjazd cudzoziemca – kierowcy za granicę to tak naprawdę utrata kontroli nad pracownikiem. Po trzecie konsulaty mają ograniczoną przepustowość a sama wiza wydawana jest tylko na maksymalnie rok.

18 lat doświadczenia w zakresie legalizacji pobytu i pracy Cudzoziemców w Polsce, z czego 12 lat to praca w administracji rządowej a 6 ostatnich lat to praca w sektorze prywatnym. W zespole Visa and Work zatrudnieni są eksperci i radcowie prawni zajmujący się wyłącznie relokacją cudzoziemców w Polsce.

KONTAKT
Tomasz Bruder
Prezes zarządu Visa and Work sp. z o. o.

ul. Wita Stwosza 16
50-148 Wrocław
e-mail: biuro@visaandwork.com,
tel.: +48 511 059 865
Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels