Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Trwa blokada przejścia w Dorohusku. Będą następne?
Utworzona: 2022-09-06

Od wczoraj trwa blokada przejścia granicznego w Dorohusku przez ciągniki siodłowe polskich przewoźników. Transportowcy grożą, że protest będzie kontynuowany do skutku, a nawet rozszerzony o inne przejścia z Ukrainą.

❗Z najnowszych informacji wynika, że korek osiągnął długość 54 kilometrów a protestujący przepuszczają dwie ciężarówki na godzinę- jedną pustą i jedną z towarem.

Przypomnijmy. Zawiązany przed tygodniem Zamojski Komitet Protestacyjny Przewoźników zorganizował blokadę przejścia granicznego w Dorohusku, która trwa nieprzerwanie od wczoraj od godz. 10. Informowaliśmy o tym w materiale: Protest polskich przewoźników w Dorohusku: przepuszczają jedną ciężarówkę na godzinę.

Przewoźnicy zareagowali w ten sposób na złamanie przez stronę ukraińską postanowień memorandum, na podstawie którego, w zamian za czasowe zniesienie zezwoleń, nasz sąsiad zobowiązał się do przepuszczania pustych ciężarówek wracających do Polski bez kolejki, przez wolny pas ruchu. Polskie cięgniki zablokowały przejazd i przepuszczają tylko jedną ciężarówkę na godzinę w każdą stronę.

Protestujący żądają przywrócenia przejazdu bez kolejki dla pojazdów wracających na pusto z Ukrainy, podkreślając, że nie chcą niczego więcej jak przestrzegania prawa ustalonego przez obie strony na szczeblu ministerialnym. Żądają również wprowadzenia 24-godzinnej odprawy fitosanitarnej (weterynaryjnej) oraz przywrócenia zezwoleń dla przewoźników ukraińskich,

Przewoźnicy ostrzegają, że będą protestować tak długo aż ich żądania zostaną spełnione, a jeśli nie - od najbliższego czwartku zorganizują akcję na kolejnym przejściu granicznym. Łukasz Białasz, przewodniczący komitetu protestacyjnego, zaapelował do ministra infrastruktury o podjęcie konkretnych działań, mających na celu poprawę funkcjonowania granic.Premier Mateusz Morawiecki, owszem, zajmuje się problemem granicy, ale z Białorusią. W czasie, gdy przewoźnicy rozpoczęli blokadę przejścia w Dorohusku, szef rządu wizytował placówkę Straży Granicznej w miejscowości Czeremcha w woj. podlaskim.
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels