Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Biodiesel, a troska o silnik

Utworzona: 2022-10-21


Serwisowanie pojazdów zasilanych biodieslem lub paliwami o wyższej zawartości biokomponentów wymaga poświęcenia większej uwagi doborowi oleju silnikowego.

Zalecane jest wtedy użycie wyłącznie wysokiej jakości środków smarnych, które pozytywnie przeszły testy pod kątem kompatybilności z biopaliwami. To istotne nie tylko dla wydłużenia żywotności silnika, ale również może pomóc ograniczyć koszty utrzymania pojazdów.

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, produkowanymi z materiałów biologicznych, sukcesywnie rośnie. Jednym z nich jest biodiesel - postrzegany jako alternatywa wobec tradycyjnego oleju napędowego i wytwarzany z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Popularyzacja paliw alternatywnych powoduje, że już dzisiaj głównym odbiorcą polskiej produkcji oleju rzepakowego jest właśnie sektor biodiesla.

Według szacunków produkcja biodiesla w Polsce w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyła milion ton. Kolejne lata przy dobrej koniunkturze mają przynieść dalsze wzrosty, co przełoży się na szersze wykorzystanie biodiesla do zasilania również pojazdów ciężarowych.

W zależności od modelu silnika, konstruktorzy sprzętu mogą dopuścić stosowanie biodiesla samodzielnie lub w połączeniu z tradycyjnym olejem napędowym w różnych proporcjach. Najbardziej popularna mieszanka biodiesla w Europie posiada etykietę B7, co oznacza, że zawiera do 7% biokomponentów. W niskich stężeniach, takich jak w mieszance B7, wpływ składu chemicznego paliwa na właściwości oleju silnikowego jest znikomy, ale przy większym udziale może mieć wpływ na działanie środków smarnych. W konsekwencji może to prowadzić do przyspieszenia procesu utleniania, tworzenia osadów na tłokach, zmiany płynności w niskich temperaturach lub zmiany lepkości formulacji.

Wszystkie obecne prognozy przewidują, że udział biodiesla wzrośnie, a współczesne silniki wymagają stosowania wysokiej jakości olejów silnikowych, które zapewnią im optymalną ochronę. Dobrze skomponowane środki smarne wyróżnia wysoka stabilność oksydacyjna, co pozwala skuteczniej przeciwdziałać procesowi utleniania, wywołanemu przez biokomponenty, ogranicza tworzenie się osadów powstających w wysokich temperaturach i chroni przed korozją.

grafika poglądowa
Źródło: Weber Shandwick
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels