Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Obcokrajowcy sposobem na braki kadrowe w Kanadzie?
Utworzona: 2022-12-07

Tamtejszy rząd podejmuje działania, aby zabezpieczyć łańcuchy dostaw.

Według nowego raportu IRU, niedobory kierowców zawodowych w Europie pogłębiają się w szybkim tempie, głównie z powodu rosnącego popytu na usługi transportowe oraz odchodzenia starszych kierowców na emeryturę, o czym możecie przeczytać ➡ W Europie może zabraknąć ponad 2 mln kierowców. Problem braków kadrowych w branży transportowej nie ogranicza się tylko do naszego kontynentu. Podobne zjawisko występuje w Kanadzie.

Aby utrzymać stabilność łańcucha dostaw, Kanadyjskie Stowarzyszenie Transportu Drogowego (CTA) i rząd Kanady podejmują działania mające na celu rozwiązanie problemu niedoboru kierowców ciężarówek w Kanadzie, który pogłębił się w czasie pandemii oraz w wyniku wprowadzenia kontrowersyjnego systemu opodatkowania firm transportowych.

Zalecenia opublikowane niedawno przez grupę zadaniową ds. łańcucha dostaw oraz jesienna deklaracja rządu, w sprawie przepisów podatkowych dla firm transportowych, stanowią ważne zobowiązanie do współpracy z sektorem transportu drogowego w celu łagodzenia ograniczeń w łańcuchu dostaw.

Oświadczenie Seana Frasera, ministra ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa, potwierdzające wdrożenie nowej Krajowej Klasyfikacji Zawodów 2021 dla programów imigracyjnych i włączenie transportu ciężarowego do programów umożliwiających szybkie procedury imigracyjne dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych, umożliwią branży transportowej łatwiejsze zatrudnianie kierowców, którzy chcą pracować i osiedlić się w Kanadzie na stałe.

Zdaniem Stephena Laskowskiego, prezesa CTA każdy sektor kanadyjskiej gospodarki opiera się na branży transportowej. Oświadczenie ministra Frasera pomoże zabezpieczyć łańcuchy dostaw, od rolnictwa po produkcję, poprzez zapewnienie firmom transportowym dostępu do międzynarodowej siły roboczej. Równie ważne jest, aby pracownicy przybywający do Kanady znaleźli zatrudnienie w firmach, które wyjaśnią im i będą chronić ich prawa pracownicze; aby zagraniczni kierowcy prowadzili swoje pojazdy bezpiecznie i zgodnie z przepisami i aby mieli warunki, w których ich rodziny będą mogły się rozwijać i czerpać korzyści z pracy i życia w Kanadzie.

Warto wspomnieć o programie Career ExpressWay prowadzanym przez kanadyjską organizację non-profit Trucking HR Canada, która wspiera pracodawców w działaniach rekrutacyjnych, pomagając im skorzystać z branżowych zachęt finansowych, jednocześnie ułatwiając im kontakt z osobami poszukującymi pracy. W ramach Programu Career ExpressWay dostępne są trzy oferty, w tym dofinansowanie praktyk studenckich, wsparcie płacowe dla młodzieży, jak również dotacje na szkolenia dla nowych kandydatów do zawodu kierowcy.

Ponadto, w ramach programu pracodawcy z sektora transportu ciężarowego i logistyki mogą uzyskać do 10 000 dolarów dotacji na szkolenie młodych Kanadyjczyków, którzy obecnie mają trudności w znalezieniu zatrudnienia. Dotację można uzyskać na szkolenie kandydatów, którzy są obywatelami Kanady, stałymi rezydentami lub osobami, które otrzymały status uchodźcy w Kanadzie, jak również są uprawnieni do podjęcia pracy zgodnie z odpowiednimi przepisami i regulacjami obowiązującymi w danej prowincji/terytorium.
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Hellmann Worldwide Logistics Polska Sp. z o. o. Sp. komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels