Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Rośnie liczba kradzieży paliwa - straty idą w miliony
Utworzona: 2022-12-04

Wysokie ceny paliw powodują nie tylko wzrost cen towarów i usług. Drogie paliwo stało się także atrakcyjnym towarem dla złodziei.

REKLAMA
Im droższy towar, na który jest duży popyt, tym większa szansa na jego kradzież. Wbrew potocznej opinii kradzieże paliwa nie są domeną nieuczciwych kierowców pojazdów ciężarowych czy operatorów maszyn– znaczna ich część to kradzieże z włamaniem na tereny budów czy na parkingi firm transportowych, coraz częściej zdarzają się również kradzieże na „bezpiecznych” parkingach dla ciężarówek, na których kierowcy pauzują w trakcie realizacji zleceń.

Cena paliwa wzrosła w od stycznia 2021 r. z 4,5 zł / l (ON) do prawie 8 zł w czerwcu 2022 r. Blisko dwukrotny wzrost ceny wpłynął na skok „popularności” paliwa napędowego wśród złodziei. Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji wartość paliwa i ukradzionego lub zniszczonego mienia przy tej okazji (np. korków wlewu paliwa) wyniosły w 2022 r. 21 mln 300 tys. zł. To o 57 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku – wtedy wartość strat wyniosła 13 mln 533 tys. zł. Ilość zdarzeń wzrosła z 5656 do 6095 – o 7,7 proc.

Kradzież paliwa to duży problem dla firm budowlanych, transportowych, a nawet rolników. Złodzieje omijają i niszczą standardowe zabezpieczenia, kradną drogie paliwa paraliżując pracę przedsiębiorstw i kierowców. Straty tym spowodowane są z pewnością dużo wyższe niż wynika to ze statystyk Policji, chociaż te i tak są bardzo wysokie. Problem dla przedsiębiorców jest coraz większy – obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania profesjonalnymi zabezpieczeniami takimi jak elektroniczne korki wlewów paliwa, urządzenia do monitoringu pojazdów w komplecie z precyzyjnym pomiarem poziomu paliwa – mówi Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS w Seris Konsalnet.
Według danych Seris Konsalnet dochodzi do zdarzeń, które można nazwać zuchwałymi. Okradane są pojazdy, w których znajduje się śpiący kierowca w trakcie obowiązkowego odpoczynku. Złodzieje potrafią uszkodzić zbiornik i wypompować część lub całą zawartość zbiornika – a jest to nawet kilkaset litrów. Znaczący odsetek kradzieży paliwa odbywa się w godzinach pracy – wtedy złodziejami okazują się zazwyczaj pracownicy firmy lub osoby z nimi współpracujące.

Oferowane systemy pozwalają zaalarmować we właściwym czasie, kiedy możliwa jest jeszcze reakcja ograniczająca straty. To nie tylko uniemożliwienie kradzieży paliwa, ale również uniknięcie kosztów związanych z naprawą uszkodzeń oraz kosztów związanych z wyłączeniem pojazdu z eksploatacji na czas naprawy. Montaż profesjonalnego zabezpieczenia to także większy komfort dla kierowców, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę i dzięki zabezpieczeniom nie muszą się zajmować „pilnowaniem paliwa”.

Jakie zabezpieczenia są najczęściej stosowane do ochrony cennego paliwa przed złodziejami? Są to nie tylko proste fizyczne zabezpieczenia, jak zamki czy kłódki. Stosowane są systemy telematyczne, które na bieżąco odczytują dane z czujników i elektroniki pojazdu, co pozwala na uzyskanie bieżących informacji o czasie, miejscu otwarcia wlewu zbiornika, ilości zatankowanego paliwa lub jego ubytków oraz całej historii jego poziomu. Urządzenia alarmują także, gdy paliwa zacznie ubywać zbyt szybko. Analiza danych pozwala także na wykrywanie nadużyć, obserwację trendów, ułatwia dyscyplinowanie kierowców co ważne pozwala szybko wytypować pojazdy, wymagające serwisu z uwagi na nadmierne zużycie paliwa.

Źródło: Seris Konsalnet
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
superTrans Myjnie samochodowe


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels