Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

CEVA będzie transportować pojazdy statkami

Utworzona: 2023-07-31


Firma podpisała 10-letnią umowę leasingową ze spółką macierzystą, CMA CGM, na hybrydowe statki dalekomorskie napędzane LNG firmy Eastern Pacific Shipping. Posiadanie floty tych jednostek umożliwi CEVA przetransportowanie około 140 000 pojazdów rocznie, zwłaszcza między Chinami i Europą.

Nowe hybrydowe statki ro-ro obecnie są budowane w stoczni China Merchants Jinling Shipyard (Weihai), przy czym pierwszy z nich ma zostać dostarczony w grudniu, a trzy kolejne w 2024 roku. CEVA Logistics będzie odpowiadać za zarządzanie i obsługę tych jednostek, wykorzystując je w swoich usługach morskich do przewozu aut. Każdy ze statków o długości blisko 200 m będzie w stanie przetransportować 7000 samochodów dzięki blisko 59 000 mkw. powierzchni pokładu na 12 poziomach. Przy szerokości 38 m, statki o tonażu brutto 72 000 ton mają poruszać się z maksymalną prędkością 19,5 węzła. Zastosowane w tych jednostkach hybrydowe systemy zasilania posiadać będą silniki z napędem LNG wspierane silnikami elektrycznymi.

Kompleksowa sieć dla gotowych pojazdów

Nowe statki ro-ro umożliwią CEVA oferowanie własnej powierzchni ładunkowej we frachcie morskim dla branży motoryzacyjnej oraz zapewnienie pakietu elastycznych opcji dostaw i usług end-to-end. CEVA będzie oferować rozwiązania door-to-door, z odbiorem gotowych pojazdów bezpośrednio z zakładów produkcyjnych i zarządzać transportem do miejsc docelowych na całym świecie, dzięki połączeniom portowym, własnej powierzchni ładunkowej na statkach ro-ro, przewoźnikom drogowym i miejscom składowania pojazdów.

„Cars in Containers" dla mniejszych wolumenów I bezpośrednich dostaw

CEVA wzmacnia również swoje rozwiązanie „Cars in Containers”. Dzięki temu CEVA będzie mogła zaoferować bardziej elastyczną opcję dostaw klientom, którzy muszą przetransportować małe partie gotowych pojazdów do strategicznych portów lub innych lokalizacji. Przy niższych stawkach transportowych i ograniczonej powierzchni ładunkowej ro-ro, z tego rozwiązania mogą skorzystać producenci samochodów, którzy chcą skrócić czas realizacji transportu i zwiększyć elastyczność harmonogramów dostaw.

CEVA dysponuje globalną siecią i specjalistyczną wiedzą w zakresie zarządzania załadunkiem i rozładunkiem kontenerów z gotowymi pojazdami, co dla klientów z branży automotive często jest zbyt czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy. A ponieważ, jak się oczekuje, stawki za transport morski mają być niższe niż w poprzednich latach, rozwiązanie to zapewni producentom samochodów alternatywę w transporcie gotowych pojazdów na całym świecie. Dodatkowo, oprócz logistyki pojazdów gotowych, CEVA wspiera globalnych producentów samochodów i dostawców części motoryzacyjnych innymi rozwiązaniami logistycznymi, w tym dostawami do produkcji i usługami dla rynku obsługi posprzedażowej (aftermarket services).

Rośnie sprzedaż samochodów, auta elektryczne coraz bardziej popularne

Według najnowszych prognoz S&P Global Mobility, w 2023 r. globalna sprzedaż nowych, lekkich samochodów ma osiągnąć poziom blisko 83,6 mln sztuk, o 5,6 proc. więcej niż w rok wcześniej. Wzrost produkcji światowej w 2022 r. wyniósł ok. 6 proc. w porównaniu do 2021 r., a szacuje się, że w tym roku produkcja wzrośnie o 4 proc. do 85 mln sztuk. Zgodnie z różnymi szacunkami branżowymi, przed rokiem 2024 lub 2025 poziomy produkcji nie osiągną jeszcze poziomów sprzed pandemii. Jak pokazują dane Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CAAM), w 2022 r. Chiny wyeksportowały 3,1 mln pojazdów, co stanowi wzrost o 54,4 proc. rok do roku.

Międzynarodowa Agencja Energii oszacowała, że w 2022 roku 13 proc. sprzedanych samochodów miało napęd elektryczny, a według S&P ta liczba ma wzrosnąć do 13,3 proc. w 2023 roku. Dzięki europejskiemu pakietowi Fit for 55, polityce Chin dotyczącej pojazdów elektrycznych i ustawie o obniżeniu inflacji w USA, pojazdy elektryczne są coraz częściej uwzględnianie w polityce publicznej, co sprzyja dalszemu rozwojowi tego segmentu.

Wsparcie ekspertów Grupy CMA CGM

Obsługując i komercjalizując statki, CEVA Logistics będzie korzystać z doświadczenia
nowego działu Grupy CMA CGM zajmującego się specjalistyczną żeglugą morską, włączając w to:
➡️ transport samochodów na statkach typu "car carrier",
➡️ La Méridionale, firmę żeglugową obsługującą statki towarowe ro-ro i pasażerskie typu Ro-Pax, obecnie przejmowaną przez CMA CGM (pod warunkiem zatwierdzenia przez organy regulacyjne),
➡️ inwestycję Grupy w Brittany Ferries – w 2021 r. CMA CGM zainwestowała 25 mln euro we wsparcie jej odbudowy,
➡️ przyszłe możliwości Neoline, pierwszego statku ro-ro z napędem wiatrowym, którego finansowanie wspomaga Grupa CMA CGM.

W miarę jak stabilizuje się łańcuch dostaw automotive, po licznych wstrząsach z ostatnich kilku lat, pozostajemy blisko naszych klientów, aby zrozumieć ich wyzwania i możliwości wzrostu. Decyzja o eksploatacji czterech głębokomorskich statków ro-ro jest konkretnym przykładem naszego zaangażowania w responsywną logistykę. Przy tak dużym zapotrzebowaniu na dodatkową powierzchnię ładunkową, znaleźliśmy rozwiązanie, które pozwala nam współtworzyć długoterminową wartość z naszymi klientami w globalnej gospodarce poprzez poprawę warunków wejścia na rynek dla ich gotowych pojazdówpowiedział Emmanuel Cheremetinski , globalny lider FVL, CEVA Logistics.
Źródło: CEVA Logistics
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels