Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Gdzie zatankujesz i zjesz przy polskich drogach?

Utworzona: 2023-07-16


W naszym kraju zrobisz to między innymi w Miejscach Obsługi Podróżnych, które stanowią nierozłączny element infrastruktury drogowej.

MOP w liczbach

Na koniec I kwartału 2023 roku, na sieci dróg krajowych funkcjonowało 319 Miejsc Obsługi Podróżnych, tj. 271 zarządzanych przez GDDKiA (161 o funkcji podstawowej oraz 110 o funkcji komercyjnej) oraz 40 zarządzanych przez koncesjonariuszy (18 o funkcji podstawowej oraz 22 o funkcji komercyjnej). Oprócz tego podróżni mogą skorzystać z 81 prywatnych obiektów obsługi. Mapa z MOP na sieci dróg krajowych dostępna poniżej, wystarczy kliknąć w grafikę ⬇


Przypomnijmy, że MOP o funkcji podstawowej wyposażony jest w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, urządzenia sanitarne i oświetlenie. Na części z nich funkcjonują obiekty małej gastronomii oraz stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych. Z kolei na Miejscach Obsługi Podróżnych o funkcji komercyjnej oprócz infrastruktury jak na MOP-ie o funkcji podstawowej jest jeszcze stacja paliw, stanowiska do obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno - handlowe, obiekty noclegowe oraz inne handlowo-usługowe w zależności od potrzeb użytkowników dróg. W przyszłości mogą też być wyposażenie w stacje wodorowe oraz CNG i LNG.

W sumie na 77 MOP-ach działa 81 stacji ładowania, o mocy od 22 do 350 kW. Na 59 MOP-ach przy autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez GDDKiA działa 59 stacji ładowania. Pozostałe 22 stacje funkcjonują na 18 obiektach przy koncesyjnych odcinkach autostrad. Większość stacji ładowania (58) działa na MOP-ach o funkcji komercyjnej. Na żadnym z Miejsc Obsługi Podróżnych nie ma infrastruktury do ładowania pojazdów ciężarowych. Do końca 2024 roku zarządca planuje uruchomić na Miejscach Obsługi Podróży o funkcji podstawowej zarządzanych przez GDDKiA kolejne stacje ładowania, tj. w 32 lokalizacjach: sześć na autostradzie A1, cztery na A2, czternaście na A4, cztery na drodze ekspresowej S3, trzy na S7 i jeden na S8.

W zakresie podstawowych potrzeb kierowców kluczowe znaczenie mają rozstrzygnięcia przetargów na dzierżawę i budowę MOP o funkcji komercyjnej, w ramach których dzierżawcy zapewniają stację paliw i obiekty gastronomiczne. Natomiast rozwijając Miejsca Obsługi Podróżnych, również w zakresie infrastruktury dla paliw alternatywnych - potrzeba jest skoordynowania działań na poziomie krajowym, uwzględniających realne zapotrzebowanie na tego rodzaju paliwa.

GDDKiA chce budować infrastrukturę dla paliw alternatywnych w sposób przemyślany, tam gdzie jest popyt na tego rodzaju paliwa. W pierwszej kolejności trzeba użytkownikom dróg zapewnić parkingi i stacje paliw płynnych. W drugiej kolejności infrastrukturę dodatkową i pozostałe funkcje. W kwestii lokalizacji ładowarek dla pojazdów ciężarowych należy uwzględnić przede wszystkim kwestie logistyczne takie jak miejsca załadunku/rozładunku pojazdów, główne trasy tranzytowe i ewentualne obowiązkowe przerwy dla kierowców tych pojazdów.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zachęcamy do korzystania z mapy dobrych parkingów w Europie, przygotowanej przez Was i dla Was (kliknij w poniższą grafikę ⬇). Po wejściu na stronę wybierz interesujący Cię kraj z listy i zobacz polecane miejsca odpoczynku. Jeśli w danym regionie nie ma jeszcze żadnej propozycji dobrego parkingu, to zachęcamy do dodania takiego punktu.


Źródło: GDDKiA
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Euroma Maciej Działoszyński


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels