Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Bez nalepek w strefach czystego transportu

Utworzona: 2023-09-14


Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przepisy, które umożliwią prowadzenie stref czystego transportu w Polsce w oparciu o system CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierujących) – m.in. o dane dotyczące normy Euro. W gminach, które wybiorą nowoczesne, cyfrowe rozwiązania oznacza to brak obowiązku naklejania nalepek na szybach pojazdów.

Dotychczasowe regulacje przewidywały funkcjonowanie stref czystego transportu w oparciu o wydawanie nalepek. Dla kierowców wjeżdżających do strefy oznaczałoby to konieczność wizyt w urzędzie i w skrajnych przypadkach zakupu i naklejenia nawet kilku nalepek na szybę samochodu, by móc przejechać przez całe miasto.

Nowe przepisy znoszą te niedogodności i pozwalają gminom na wykorzystanie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w celu kontroli wjazdu aut do stref. Już wkrótce wjeżdżający do strefy nie będzie musiał przedstawiać w gminie dowodu rejestracyjnego – dane dla gmin będą dostępne online. Planowane zmiany umożliwią również wprowadzenie systemów automatycznej kontroli wjazdu do miast.

Sprawdź dane swojego pojazdu

Pierwsze strefy czystego transportu ruszą w przyszłym roku. Aby przygotować się na tę zmianę już teraz Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania, które zapewnią kompletność danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów w zakresie normy Euro.

Wkrótce ruszy mechanizm, który automatycznie uzupełni brakujące dane o normie Euro w CEPiK dla pojazdów, dla których nie została ona przypisana podczas rejestracji. Będzie to możliwe dzięki nowym przepisom uchwalonym przez rząd. Ponadto już od 21 września tego roku każdy będzie mógł sprawdzić dane swojego pojazdu dotyczące normy Euro w ogólnodostępnej usłudze Historia Pojazdu.

Więcej na temat stref czystego transportu wprowadzanych w polskich miastach ⬇

Warszawa z zakazem wjazdu starych samochodów

Wrocław rozważa zakaz wjazdu dla starych samochodów

Zakaz wjazdu starych aut - Kraków ze strefą czystego transportu

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels