Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Bezemisyjne dostawy chłodnicze z centralnego magazynu do sklepów

Utworzona: 2023-09-27


Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym, opatrzone dobrze znanym logo, właśnie zaczęły realizować "zielone dostawy" towarów w kontrolowanej temperaturze z magazynu w Błoniu do wybranych sklepów sieci Lidl. Pierwszy z nich to ciągnik siodłowy Volvo FM Electric, tworzący zestaw z naczepą chłodniczą, a drugi - podwozie FE Electric zabudowane multitemperaturową chłodnią.

Do projektu "zielonych dostaw" dołączyli wieloletni partnerzy Lidl Polska, firma FTS Zbigniew Ratajczak oraz spółka DARSEN Dariusz Sentkowski, które zdecydowały się na powiększenie flot o ciągnik Volvo FM Electric oraz podwozie FE Electric. To ostanie zostało zabudowane multitemperaturową chłodnią wyposażoną w agregat zasilany elektrycznie. Z kolei napędzany trzema elektrycznymi silnikami ciągnik siodłowy Volvo FM Electric tworzy pierwszy w Polsce zeroemisyjny, 40-tonowy zestaw wraz z elektryczną naczepą chłodniczą, odzyskującą energię. 

Lidl Polska jest firmą społecznie odpowiedzialną, która nieustannie działa na rzecz realizacji celów określonych w strategii CSR na lata 2020-2025. W ramach strategii wyróżniliśmy 6 obszarów: ochrona klimatu, ochrona zasobów, poszanowanie bioróżnorodności, uczciwe działanie, promocja zdrowia i zaangażowanie w dialog. Cieszymy się, że wspólnie z Volvo Trucks Polska zmieniamy polskie standardy transportu i wierzymy, że jest to doskonały krok w stronę ochrony klimatu. Innowacyjny tabor w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia emisji CO2. Dzięki testowaniu takich rozwiązań zdobywamy doświadczenie, a nasza działalność może stawać się jeszcze bardziej przyjazna środowisku
powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Mimo że stosowanie innowacyjnych rozwiązań wiąże się z większymi nakładami finansowymi niż w przypadku standardowych pojazdów, Lidl Polska dąży do maksymalnego wykorzystania nowego taboru. Nowe centrum dystrybucji w Błoniu zostało wyposażone w dwie stacje ładowania o dużej mocy. Czas załadunku towarów jest zbliżony do tego, jaki jest potrzebny na naładowanie baterii pojazdów, co sprzyja efektywności użytkowania.  

Dodajmy, że sklepy sieci Lidl ogrzewane są dzięki odzyskowi ciepła z lodówek, a w niemalże 1/3 placówek wykorzystuje się geotermię i pompy ciepła. Co więcej, wszystkie nowo budowane sklepy są wyposażane w instalację fotowoltaiczną, która stopniowo trafia także do otwartych wcześniej placówek.

Realizacja strategii Volvo Trucks w kierunku zeroemisyjności do 2040 roku jest możliwa tyko we współpracy z partnerami, których cele są zbieżne z naszymi. W gamie modelowej Volvo Trucks już dziś mamy dostępne samochody elektryczne do różnych typów transportu, w tym dostaw ostatniej mili i dystrybucji w miastach. To dla nas wyjątkowa chwila, w której dostarczamy dwa modele na raz i to do dwóch różnych zastosowań. Oczywiście cały proces był poprzedzony konsultacjami i weryfikacją możliwości ładowania pojazdów
skomentował współpracę Marek Gawroński, E-Mobility & Sustainability Director w Volvo Trucks.
Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels