Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ostatnia szansa na obniżenie podatku w rocznym rozliczeniu PIT

Utworzona: 2023-12-22


Na złożenie rocznego rozliczenia mamy czas do 30 kwietnia 2024 roku, ale tylko do końca tego roku możemy realnie wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał.

Zmiany podatkowe ostatnich miesięcy powinny zmobilizować Polaków, by jeszcze w tym roku zweryfikować, jak będzie wyglądało ich roczne zeznanie PIT. By nie dać się zaskoczyć rozliczeniu za 2023 rok, wystarczy już teraz sprawdzić je w symulatorze e-pity, który wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku.

Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy e-pity.pl.

Symulacja z korzyściami dla każdego?

Już teraz program e-pity pozwala na przeprowadzenie symulacji całego rozliczenia rocznego za 2023 rok - nie tylko osobom fizycznym, lecz także przedsiębiorcom. Każdy podatnik, dysponując wiedzą o dochodach własnych oraz członków rodziny, których uwzględnia w rozliczeniu, może zasymulować, jaki uzyska zwrot lub zapłaci podatek. Symulacja podatkowa to konkretne korzyści: umożliwia wyliczenie z wyprzedzeniem, jakiej wysokości będzie podatek, który przyjdzie zapłacić podatnikowi, a dzięki świadomemu działaniu ma on szansę wpłynąć na kształt rozliczenia i skorzystać z dopasowanych ulg, które pozwolą obniżyć podatek. Dane wprowadzone do programu są całkowicie bezpieczne, a po uprzednim wprowadzeniu w ramach symulacji są zapisane i gotowe do wysyłki przy faktycznym rozliczeniu - nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu potrzebnego na ponowne wprowadzanie danych do systemu.

Jak sprawdzić rozliczenie jeszcze w tym roku?

Wystarczy w programie e-pity wpisać niezbędne dane dotyczące rozliczenia (są to te same dane, które uzupełniamy w rocznym rozliczeniu PIT), by uzyskać informacje o podatku, jaki będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku. Kreator symulacji przenosi nas do podstrony, na której wybieramy sposób opodatkowania oraz cel deklaracji. W kilku krokach uzupełniamy dane podatnika oraz informację o urzędzie skarbowym, ubezpieczeniu i przychodach podatnika. Następnie program pozwala na wprowadzenie należnych ulg i odliczeń. Przykład? Ulga z tytułu wychowania dzieci, wydatki na leki i cele rehabilitacyjne oraz wiele innych. Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do wyboru ulg, w tej sekcji programu podatnik znajdzie odnośniki do porad dotyczących ulg i tego, komu one przysługują. Przy każdej z nich podatnik uzupełnia stosowne dane. Program analizuje wszystkie wcześniejsze informacje i podaje kwotę, o jaką udało się zmniejszyć podatek. Gdy wygeneruje wypełnione zeznanie, można sprawdzić wszystkie dane i inne szczegóły. Jeżeli zasymulowany podatek okaże się dla podatnika za wysoki, można go zmniejszyć poprzez dodatkowe ulgi i odliczenia.

Niezależnie od tego, czy mowa o przedsiębiorcy czy osobie fizycznej - każdy podatnik ma prawo skorzystać z dodatkowych ulg i odliczeń, które pomogą zyskać na rozliczeniu. Jakie działania można podjąć, by obniżyć podatek?
• Wesprzeć kulturę, szkolnictwo, organizacje pożytku publicznego.
• Poprawić warunki cieplne budynku mieszkalnego.
• Opłacić turnus zdrowotny komuś bliskiemu.
• Zatrudnić w swojej firmie pełnoletnie dzieci, teściów lub rodziców.
• Wyprawić pracownikom firmową wigilię, zainwestować pieniądze w szkolenia i wydarzenia integracyjne.
• Wyremontować biuro lub kupić nowe wyposażenie do niego.
• Zostać honorowym dawcą krwi.
• Wpisać do rozliczenia darowizny, które przekazywaliśmy w tym roku lub jeszcze przekazać np. na cele edukacji zawodowej, kultu religijnego, na rzecz krwiodawstwa, na organizacje pożytku publicznego, na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów i kościelnych osób.
• Wiele innych.

Źródło informacji: Dot Relations/Państwo Agencja Prasowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels