Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Planowana podwyżka opłat za przejazd A4 może zachęcić do omijania autostrady

Utworzona: 2024-02-06


SAM S.A. zawnioskowała do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zmianę stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla wszystkich kategorii pojazdów od 1 kwietnia br. Głos w tej sprawie zabrała GDDKiA.

We wniosku złożonym do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Stalexport Autostrada Małopolska wystąpiła o zgodę na zmianę – od 1 kwietnia br. – stawek opłat za przejazdy pojazdów:
🔸 kategorii 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN;
🔸 kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN,
co oznacza wzrosty o około 6,5%.

Zmienione stawki miałyby obowiązywać na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach, o czym przeczytacie w materiale 👉 A miało być tak pięknie! Zanim przejazd A4 będzie darmowy, kierowców czeka kolejna podwyżka opłat?

Stanowisko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie opłat na koncesyjnym odcinku autostrady A4

W ocenie GDDKiA wzrost ten jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy. Może też wpłynąć na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego na trasach lokalnych.
    Okoliczności podwyżki do rozważenia
Prawo do podwyższenia opłaty za przejazd autostradą płatną wynika z umowy koncesyjnej. GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami tej umowy. Zarządca zwróci się do koncesjonariusza z prośbą o rozważenie wszystkich okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd. Warto podkreślić, że autostrada A4 jest m.in. strategiczną trasą łączącą Polskę z Ukrainą. W sytuacji trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na terenie Ukrainy, zasadne byłoby co najmniej wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej w tym kraju.
    Podwyżki zachęcą do omijania autostrady
Należy wziąć pod uwagę wszystkie efekty, które może przynieść planowane podwyższenie opłat. Jednym z nich jest przeniesienie części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4. Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju.

Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska S.A./GDDKiA
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels