Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Od 10 do 15 groszy na litrze - kolejne podwyżki cen paliw

Utworzona: 2024-04-12


W zeszłym tygodniu ceny paliw wzrosły, choć nie tak bardzo, jak można było się spodziewać. Benzyna podrożała średnio o 3 grosze, a olej napędowy o 1 grosz na litrze. Na horyzoncie po raz kolejny wzrost cen na stacjach benzynowych.

W ostatnim miesiącu ceny gotowych produktów odzwierciedlały ciągły wzrost cen ropy Brent na giełdzie w Rotterdamie. W tym czasie jej cena podskoczyła z 82 dolarów do ponad 91 dolarów za baryłkę w ostatni piątek. Jednocześnie ropa WTI osiągnęła poziom bliski 87 dolarom za baryłkę.

Niestety, wciąż szereg czynników powoduje presję na dalszą zwyżkę cen. Na pierwszy plan wysuwa się skomplikowana i napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, a więc wojna w Strefie Gazy oraz narastające napięcie pomiędzy Iranem i Izraelem. Dodatkowo saudyjski gigant naftowy Aramco drugi miesiąc z rzędu zdecydowało się podnieść ceny większości gatunków ropy naftowej. Choć głównie wpłynie to na cenę ropy Arab Light, która sprzedawana jest do Azji, to może wpłynąć również na notowania Brent. Takie okoliczności mogą skutkować w najbliższych tygodniach wzrostami cen paliw na stacjach benzynowych o 10 do 15 groszy na litrze.

Autor: Marek Wcisło, dyrektor ds. Partnerstwa w 4Trans Factoring
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels