Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pół miliona wykroczeń wykrytych podczas maratonu prędkości

Utworzona: 2024-05-25


ROADPOL podsumował wyniki jednodniowej Operacji Speed, w której 19 kwietnia 2024 roku uczestniczyło 30 krajów należących do Europejskiej Sieci Policji Drogowej.

W ciągu zaledwie 24 godzin policjanci biorący udział w akcji wykryli ponad 78 685 przekroczeń prędkości. Zatrzymano wielu kierowców, którzy zostali ukarani mandatem lub pouczeni o zagrożeniach wynikających z przekroczenia prędkości. O wiele więcej osób, bo aż 487 907, których wykroczenia zostały zarejestrowane przez policyjne radary i kamery, otrzymało mandaty pocztą. Dodatkowo za jazdę z nadmierną prędkością 1159 kierowcom zabrano prawo jazdy. Liczby wskazują na trzykrotny wzrost liczby naruszeń od zeszłego roku, choć należy wziąć pod uwagę, że wtedy w działaniach kontrolnych uczestniczyło mniej krajów.

W połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak ruch mieszany, czy obecność stałych obiektów wzdłuż drogi, a także małej architektury na jezdni, jazda z nadmierną prędkością znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Kierowcy powinni zrozumieć, że mandat nie jest celem, ale środkiem prowadzącym do uświadomienia im niebezpiecznych zachowań wyjaśnia Jana Peleskova z Prezydium Policji w Czechach, przewodnicząca Operacyjnej Grupy Roboczej ROADPOL.
Tymczasem, kierowcy na belgijskich autostradach mogą obecnie osiągać prędkość do 127 km/h bez zagrożenia karą ze względu na margines tolerancji (dopuszczalna prędkość wynosi 120 km/h). Belgijski Instytut Vias opowiada się za zmniejszeniem tego marginesu o połowę, ponieważ współczesne fotoradary są dokładniejsze niż te z przeszłości. Zdaniem specjalistów z Vias, zmniejszenie tolerancji do 3% lub 3 km/h zachęci do przestrzegania przepisów i zmniejszy średnią prędkość, szczególnie na obszarach zabudowanych.

Źródło: ROADPOL
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels