Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Niemcy planują zaostrzenia kar za niektóre przestępstwa drogowe

Utworzona: 2024-06-13


Chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków, nielegalne wyścigi samochodowe, rzucanie kamieniami z wiaduktów autostradowych. Tego typu zakłócania ruchu drogowego to szczególnie poważne przestępstwa, ponieważ mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia i życia.

W niektórych przypadkach kary przewidziane przez prawo są obecnie nieproporcjonalne do cierpień ofiar. Niemiecki minister sprawiedliwości Bawarii Georg Eisenreich zobowiązał się do zreformowania prawa karnego w ruchu drogowym. W ubiegłym roku w Bawarii w wypadkach drogowych z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu zginęło 37 osób a w wypadkach z udziałem kierowców pod wpływem narkotyków – 10 osób. Minister obawia się, że częściowa legalizacja konopi doprowadzi do wzrostu poważnych wypadków, więcej szczegółów w materiale ➡KLIK. Dlatego zmianę tę należy uwzględnić w prawie karnym dotyczącym ruchu drogowego. W niektórych obszarach obecne regulacje prawne nie zapewniają wystarczającej ochrony.

W związku z tym Bawaria zamierza złożyć wniosek podczas Konferencji Ministrów Sprawiedliwości o nowelizację przepisów w następujących obszarach:

🚩Wypadki śmiertelne spowodowane spożyciem środków odurzających
Aby chronić społeczeństwo przed pijanymi kierowcami, należy wziąć pod uwagę możliwość konfiskaty pojazdu sprawcy.

W Niemczech, w przeciwieństwie do nielegalnych wyścigów samochodowych, brak tego rodzaju możliwości prawnych dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu. Dla porównania, we Włoszech, pojazdy kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu lub narkotyków mogą zostać skonfiskowane i sprzedane na aukcji. Jeśli sprawca został skazany za jazdę pod wpływem alkoholu w ciągu ostatnich 5 lat przed popełnieniem przestępstwa, również warto rozważyć taką możliwość. Groźba utraty mienia zwiększa efekt odstraszający mówi minister Eisenreich.

🚩Nielegalne wyścigi samochodowe
Według policji, tylko w roku 2023 w Bawarii odbyło się 849 nielegalnych wyścigów samochodowych – to niestety nowy rekord. Obecnie prawo przewiduje karę do 10 lat więzienia, ale tylko w przypadku, gdy osoba uczestnicząca w wyścigu celowo naraziła swoją ofiarę na niebezpieczeństwo.

Uczestnicy takich wyścigów, głównie młodzi mężczyźni, zachowują się bardzo lekkomyślnie i w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Dlatego przy wymierzaniu surowszej kary nie powinno mieć znaczenia, czy narazili kogoś na niebezpieczeństwo przez zaniedbanie, czy też umyślnie, jeżeli postronni ludzie odnieśli obrażenia, a nawet stracili życie mówi minister Eisenreich.

🚩Rzucanie kamieni z mostu
Ciągle zdarzają się przypadki, gdy ludzie rzucają kamieniami lub innymi przedmiotami z mostów lub z pojazdów w samochody jadące na przeciwnym pasie.

Każdy, kto postępuje w ten sposób, naraża życie innych. Czasami sądy kwalifikują takie zachowanie jako niebezpieczną ingerencję w ruch drogowy (§ 315b StGB), nawet jeśli kierowca uderzonego pojazdu nie jest narażony na realne niebezpieczeństwo wypadku. Wyroki te zwykle nie są rozpatrywane przed Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości. Dlatego też tego typu przypadki muszą zostać prawnie określone jako to, czym są: niebezpiecznymi interwencjami w ruchu drogowym mówi minister Eisenreich.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels