Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Oldtimer na chodzie
Utworzona: 2022-05-23

Wyjątkowy egzemplarz mercedesa L710 został w ostatnich tygodniach gruntownie odrestaurowany przez pracowników warsztatów MPO Warszawa. Dzięki ostatnim szlifom i sprowadzeniu trudno dostępnych części ponad pięćdziesięcioletni samochód znów może wyjechać na ulice.

Jest rok 1968. The Beatles wydają kolejną płytę, w Stanach trwają protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, a polscy studenci wychodzą na ulice, aby strajkować. Wtedy też fabrykę opuszcza mercedes L710, który trafia do Polski. Obecnie, dzięki staraniom pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie, dostaje szansę na drugie życie. Żmudny proces przywracania sprawności sędziwemu seniorowi właśnie dobiegł końca. Obecnie auto znajduję się przy ulicy Tatarskiej, a niebawem będzie można je podziwiać m.in. podczas wydarzeń edukacyjnych MPO.W ostatnim czasie pojazd był przygotowywany do badań technicznych. Przeszedł przegląd układu hamulcowego, naprawę instalacji elektrycznej, wymianę lamp, tablicy rejestracyjnej oraz konserwację lakierniczą mówi Stefan Pokora, starszy mistrz w warsztacie MPO Warszawa przy ul. Kopijników 13.
Po naprawie spawalniczej skrzyni ładunkowej, przeglądzie układu paliwowego, zabezpieczeniu elementów zawieszenia oraz wymianie opon mercedes MPO stał się w pełni przystosowany do uczestniczenia w ruchu miejskim.

Samochód ma już swoje lata i z tego względu nie jest technicznie skomplikowany. Teraz istotne jest to, żeby zadbać o jego regularny przegląd i konserwację dodaje Stefan Pokora z warsztatu MPO przy ul. Kopijników.
Dzięki staraniom pracowników warsztatu na przestrzeni ostatnich lat mercedes L710 będzie wykorzystywany podczas wydarzeń plenerowych organizowanych przez MPO, dzielnice oraz m.st. Warszawę.

Ten model w tak dobrym stanie to dzisiaj zdecydowana rzadkość. Z pewnością będzie wielką atrakcją w trakcie warsztatów edukacyjnych dla dzieciaków albo podczas pikników organizowanych w Warszawie podsumowuje Stefan Pokora.

Historia mercedesa MPO

Wysłużony senior został znaleziony przez ówczesnego głównego mechanika warszawskiego MPO. Auto tkwiło gdzieś na wsi za stodołą i było skazane na zapomnienie. Do niecodziennego odkrycia doszło w czasie, kiedy MPO Warszawa kupowało partię nowoczesnych mercedesów. Ówczesny zarząd Spółki zdecydował się odkupić „staruszka” od prywatnego właściciela. Rozpoczęła się intensywna praca nad renowacją zabytkowego mercedesa. Zajęcie wymagało determinacji i smykałki pasjonatów, którzy w warsztatach pracowali „po godzinach”. Dwóch pracowników Spółki poświęciło blisko 3 lata na rekonstrukcję kilkudziesięcioletniego auta.


Samochód odmalowano pomarańczowym lakierem. Proces napraw przypominał skomplikowaną operację, która wymagała zgromadzenia planów i starannych przygotowań. Prace przy podwoziu trwały ponad dwa lata, a zabudowa została skonstruowana w ciągu intensywnych czterech miesięcy. Wiele niezbędnych części pracownicy warsztatu MPO sprowadzali z magazynu części zamiennych do zabytkowych aut w Niemczech.

Historia porzuconego i skazanego na pożarcie przez korozję mercedesa L710 zakończyła się pomyślnie. Auto zostało uratowane, a dzięki wysiłkowi pracowników MPO zyskało drugie życie. Oczywiście jego „służba” będzie symboliczna. Odrestaurowany senior stanie się ciekawostką motoryzacyjną i nowinką historyczną podczas wydarzeń edukacyjnych i ekologicznych.

Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels