Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Obciążenia za niepodstawienie auta

ID: 241101


Sytuacja: Moje auto nie mogło podjechać na załadunek, z mojej winy, klient znalazł inne auto, oczywiście droższe. Czy oprócz kosztów różnicy, może obciążyć mnie kosztami przestoju (drugie auto załadowało jakieś 3 h niż miało być załadowane)

~Swiezak
*.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

Posty (11)

~Swiezak
jak w temacie...
~xthx
Może cię obciążyć ile zechce
~fryc
A czytałeś umowę frachtu?
Przeczytaj to się dowiesz.
~fryc
Skoro nie wiesz tego tzn podpisales bez czytania.
Tym samym zapewne zgodziles się na karę umowną w wysokości do 100 % frachtu.
~nie
a co ma kara umowna do prawa? Umowa musi byc zgodna z prawem inaczej kazdy sad ja podwazy. Zrobilbym kryptoreklame, ale polecam szkolenia CMR/prawo przewozowe. Uratuje Was od kosztow

1

~Kris
Kolego Nie kara umowna jak wskazuje nazwa jest umowa pomiędzy stronami i nie ma nic wspólnego z tym czy jedna strona poniosła szkodę. Kłania się kodeks cywilny. Poczytaj a potem powołuj się na prawo.
~Swiezak
Przeczytałam, jednak w zleceniu nie ma ani jednego punktu dotyczącego niepodstawienia auta lub zrobienia tego z opóźnieniem.
Klient (Niemiec) chce obciążyć mnie nie tylko różnicą stawki za droższe auto, ale tez kosztami czekania wózkowego (załadunek miał mieć miejsce na targach).
Może czy nie? ??
~fryc
Tak.
Ma prawo żądać odszkodowania za poniesione straty.

~nie
2019-03-19 11:08:13a co ma kara umowna do prawa? Umowa musi byc zgodna z prawem inaczej kazdy sad ja podwazy-

Kara umowna jest formą odszkodowania i jak najbardziej jest zgodna z prawem.
~Kris
Kolego Fryc kara umowna to nie to samo co odszkodowanie. Odszkodowanie należy się wtedy jak poniesie szkodę natomiast kara umowna to kwestia umowy. Np strony zgadzają się na karę 1 mln zł jak kierowca nie będzie miał wąsow

1

~fryc
Kris wróć do nauki.
~qqbek
Z tego wynika, że w ogóle nie wykonałeś umowy, bo auta nie podstawiłeś. Zatem tutaj idziemy moim zdaniem z kodeksu cywilnego. Odszkodowanie można żądać za rzeczywistą stratę ale również za tzw. utracone korzyści. Jeżeli zatem klient udowodni, że w związku z Twoim niewykonanie umowy utracił np. jakiś zysk, to wówczas będzie miał prawo żądać tego od Ciebie. Oczywiście musi to jeszcze udowodnić nie tylko co do samej zasady ale i wysokości (co czasami nie jest łatwe). Reasumując, jeżeli przewóz wykonał inny przewoźnik i w związku z opóźnieniem 3h, nie poniósł innej szkody niż wskazane większe koszty transportu to nie będzie miał innych roszczeń. Kara umowna jeśli była i była zastrzeżona na wypadek niewykonania umowy, to mógłbyś być nią obciążony bez względu na wysokość poniesionej szkody przez klienta. Jeżeli poniósłby szkodę większą niż zastrzeżona kara umowna to mógłby tzw. nadwyżki dochodzić jeżeli zastrzegłby to w umowie. To tak w dużym skrócie :)

1

Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 18.119.110.116

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels