Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pauza tygodniowa

ID: 250656


Panowie dostałem robotę w dystrybucji od poniedziałku do soboty czy czasem do niedzieli.
Nie wiem tylko czy to zgodne z prawem ze wszystkie pauzy mam robić w niedzielę o poniedziałek bo to w dwóch tygodniach zawsze wypada.
Szef mówi że można ale mnie to nie przekonuje.

~Marek
*.dynamic.gprs.plus.pl

Posty (57)

~Marek
jak w temacie...
~Olek
6 dni możesz pracować jeździć po 6 pauza długa 24 lub 45
~Marek
Tego nie przekrocze ale nie wiem czy taka pauza nie musi być cała w weekend,
Puchacz1
Nie musi.
Poczytaj przepisy. Przyda Ci się.
~ogień nad tłokami
jak SEF mówi że można to znaczy że można
~Tonieja
Co się przejmujesz. Nie bierz w trasę forsy, to w razie problemu dzwonisz do szefa i informujesz go o sytuacji. Zwykle po 24 godzinach taki szefu sam przywozi forsę.
~Marek
Przeciez w Polsce nie placi się gotówką mandatu. Ktos wytlumaczy mi ten przepis?
PavelSPM
~Marek
"... robotę... od poniedziałku do soboty czy czasem do niedzieli... "

Jeśli Ci trzeba pracować w KAŻDĄ sobotę to ciebie uratuje tylko stałe czynienie w weekendy (Sb-Pn) regularnych tygodniowych odpoczynków (45h). Czyli pracujesz od poniedziałku do soboty (powiedzmy do południa soboty - godz. 12. 00), każdorazowo odebrasz regularny tygodniowy okres odpoczynku (45h) i w każdy poniedziałek rankiem (godz. 09. 00) na nowo zaczunasz pracowniczy tydzień i pzy tym zawsze będziesz miał w każdym jakimkolwiek wziętym z tyłu dowolnym okresie czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia - czy to w okresie 1-2 tygodni, czy 2-3, czy 3-4 i t. d. ) WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni), co najmniej, jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku 45h i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku 24h-44:59h (Roz. (WE) nr 561/2006. Art. 8. ust. 6-9. ).

Jako przykład :
45h na styku (na przełomie) 1-2 tygodni (Sb-Nd-Pn).
Następne 45h na styku 2-3 tygodni (Sb-Nd-Pn).
I t. d.
W okresie czasu 1-2 tygodni są dwa WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) tygodniowe odpoczynki - 45h (na styku 1-2 tygodni) i 24h-44:59h (w Sb-Nd 2 tygodnia).
W okresie czasu 2-3 tygodni są też dwa WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) tygodniowe odpoczynki - 45h (na styku 2-3 tygodni) i 24h-44:59h (w Sb-Nd 3 tygodnia).
I t. d.

Przy pracy w KAŻDĄ sobotę, pracować w niedziele NIE WOLNO!!! Praca 7 dni w tygodniu jest ZABRONIONA !!!

OGÓLNE REGUŁY
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144 k. p. Przepisy te wskazują na możliwość stosowania wydłużeń czasu pracy w zakresie doby, a niekiedy także tygodnia. Nie pozwalają jednak stosować organizacji pracy pozwalającej na wykonywanie pracy przez przeciętnie więcej niż 5 dni w tygodniu.
Z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wynika, że średnio w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego pracownik powinien pracować maksymalnie 5 dni oraz mieć 2 dni wolne. Pierwszym dniem wolnym jest niedziela (dzień ustawowo wolny do pracy). W przypadku osób wykonujących dozwoloną pracę niedzielną za taki dzień należy uznać dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę. Dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest zaś drugi dzień w tygodniu, wyznaczony na jakikolwiek dzień przypadający poza niedzielą (lub odpowiednio - dniem wolnym wyznaczonym za pracę w niedzielę).
ŚREDNIO W OKRESIE
"Przeciętni e" to nie w każdym tygodniu, ale średnio w okresie rozliczeniowym. Możliwe jest zatem np. świadczenie pracy przez 3 tygodnie z rzędu przez 6 dni tygodniowo, a w kolejnych 3 tygodniach przypadających na ten sam okres rozliczeniowy po 4 dni na tydzień.
Mówimy tutaj jednak nie o liczbie godzin, ale o samych dniach pracy. Nic w zakresie zaistnienia naruszenia nie zmieniłoby to, że pracownik pracowałby co prawda 40 godzin tygodniowo, ale 6 dni na tydzień. Liczba godzin by się zgadzała, ale ilość dni już nie.
LICZBA DNI WOLNYCH
W okresie rozliczeniowym niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy. Musi być ona co najmniej równa liczbie niedziel, świat przypadających w inne dni niż niedziela oraz dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Minimalną liczbę dni wolnych ustala się następująco:
1. obliczamy maksymalną liczbę dni pracy:
dzielimy wymiar czasu pracy dla danego okresu rozliczeniowego przez dobową normę czasu pracy (czyli zasadniczo przez 8),
2. od liczby dni kalendarzowych w okresie rozliczeniowym odejmujemy maksymalną liczbę dni pracy.
RÓWNOWAŻNY NIE POMOŻE...
System ten polega na możliwości stosowania wydłużeń dobowego czasu pracy przy odpowiednich skróceniach czasu pracy lub dodatkowych dniach wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym. Może opierać się na stałym rozkładzie wprowadzonym regulaminem lub - najczęściej - tworzy się harmonogramy pracy dla poszczególnych pracowników.
Miałoby to sens, gdy przynajmniej w niektóre dni poza sobotą, na przestrzeni okresu rozliczeniowego pracownicy (ci, którzy świadczą pracę w sobotę) byli potrzebni dłużej niż 8 godzin. Możliwe byłoby wtedy "odjęcie" jednego z dni pracy w tygodniu (czyli w dniach poniedziałek - piątek). Oczywiście w systemie równoważnym również należałoby tak "układać" pracę, aby przestrzegać zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
... ALE NIŻSZY ETAT JUŻ TAK
Jeżeli pracownicy są potrzebni jedynie we wskazanych godzinach, to w zasadzie jedynym rozwiązaniem jest zatrudnienie w systemie podstawowym, z jednym czy dwiema pracującymi sobotami w okresie rozliczeniowym i wyznaczonymi za to innymi dniami wolnymi. Skutkowałoby to niedopracowywaniem 2 lub 4 godzin do wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, co jednak nie mogłoby powodować obniżenia wynagrodzenia.
Rozwiązaniem może być zatrudnienie pracownika lub kilku osób w niepełnym wymiarze czasu pracy, przy rozkładach regularnie obejmujących pracę w soboty. Wydaje się, że - przyjmując konieczność mniejszej obsady w soboty - może to być optymalnie najrozsądniejsze dla firmy.
Publikacja: 21. 09. 2017
Źródło: Rzeczpospolita
PavelSPM
~Marek

Ustawa o czasie pracy kierowców.
Art. 27.
5. Do kierowców, którzy wykorzystali okres odpoczynku, o którym mowa w art. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 i w art. 8 ust. 1-3 Umowy AETR, NIE STOSUJE SIĘ odpoczynku, o którym mowa w art. 14.
~!!!iiii
To na prawdę proste. Gdy rozpoczynasz prace w poniedziałek po min 45H to możesz kolejne dwa weekendy skrócić do min 24H i na 3 weekend musisz zacząć kolejna min 45H pauzy. Pamiętaj o rekompensatach za skrócone pauzy weekendowe.
~kiero
~!!!iiii
2020-04-10 11:34:59

Bzdura gościu
~kiero
Bełkotu szoszonskie nawet nie sposób skomentować.
~kiero
Wszystkie odpoczynki tygodniowe można robić na przełomie tygodni, nie ma żadnych prawnych ograniczeń.
Nie ma również zadnego nakazu aby cały odpoczynek był zawarty w tygodniu
~kiero
Tak samo nie zakazu pracy przez 7 dni, jeśli zaczniesz pracę w poniedziałek o 9. 00 to jedyny warunek że w niedzielę o 9. 00 musisz ja zakończyć
~kiero
Pracuj więc spokojnie kolego tak jak ci pasuje
PavelSPM
2020-04-10 11:54:07
"... nawet nie sposób skomentować. "

Nic dziwnego.
Gwiazda" forum (zakłamany pojaco-COCON) nadal "odpalil" na swojej "fali", pokazując swoje głupstwo jako niski poziom wychowania, rozwoju, edukacji i kultyry. ; -)
Mi nie ciężko powtórzyć dla wyjątkowo "utalentowanych" jako informacje dla edukacji. ; -)
"Szo... ? " (po polsku "Co... ? ") - to tak mówią (zapytują jeśli coś nie rozumieją czy przesłyszą się) tylko Ukraińcy (ukraińsko-mowne ludzie). Żyjące w Białorusi Polacy jak i białorusko-rusko-mow ne ludzie tak nie mówią.

1

~kiero
Gdybyś nie czuł się szoszonem to byś mi teraz tu nie odpowiadal
PavelSPM
~Marek

Rozporządz enie (WE) nr 561/2006.
Art. 4.
i) "tydzień" - oznacza okres od godz. 00. 00 w poniedziałek do godz. 24. 00 w niedzielę (czyli dwa kolejne tygodni - oznacza okres od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia)
Art. 6.
3. Łączny czas prowadzenia pojazdu W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI nie może przekroczyć 90 godzin.
Art. 8.
6. W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI kierowca WYKORZYSTUJE co najmniej:
- dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku, lub
- jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny. Skrócenie to należy jednak skompensować równoważnym odpoczynkiem WYKORZYSTANYM JEDNORAZOWO PRZED KOŃCEM TRZECIEGO TYGODNIA następującego po danym tygodniu.

OKRES czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (okres od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia) INTERPRETUJE SIĘ JEDNOKOWO jak w Art. 6. pkt. 3. tak i w Art. 8. pkt. 6. Roz. (WE) nr 561/2006, czyli nie zależnie w jakimkolwiek wziętym dowolnym okresie czasu (czy to w okresie 1-2 tygodni, czy 2-3, czy 3-4 i t. d. ), może być nie więcej niż 90 godzin jazdy jak i musi w tym okresie zmieścić się całkiem w pełnej mierze co najmniej jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku (45h) i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku (24h-44:59h), nie zależnie w jakiejkolwiek kolejności.

Rozporządzenie (WE) nr 561/2006.
Art. 8.
9. Tygodniowy okres odpoczynku, który przypada na dwa tygodnie można ZALICZYĆ do dowolnego z nich, ale nie obu.

Chociaż Art. 8. ust. 9. Roz. (WE) nr 561/2006. i daje pole manewru do ZALICZENIA tygodniowego okresu odpoczynku (regularnego lub skróconego), który przypada na dwa tygodnie, do JEDNEGO dowolnego z nich, czyli zrobinia tygodniowego odpoczynku z wyjściem poza ramki granic jednego tygodnia (okres od godz. 00. 00 w Pn do godz. 24. 00 w Nd), lecz ani jak NIE POZWALA ROZSZERZYĆ określony OKRES czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (okres od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia), w którym (nie zależnie w jakimkolwiek wziętym dowolnym okresie czasu - czu to w okresie 1-2 tygodni, czy 2-3, czy 3-4 i t. d. ) zobowiązano WYKORZYSTANIE (zrobienie całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) co najmniej jednego regularnego tygodniowego okresu odpoczynku (45h) i jedenego skróconego tygodniowego okresu odpoczynku (24h-44:59h), nie zależnie w jakiejkolwiek kolejności (Art. 8. ust. 6. ).

Art. 8. ust. 9. Roz. (WE) nr 561/2006. jest wprowadzony żeby można było stale pracować od poniedziałku do soboty (powiedzmy do południa soboty - godz. 12. 00), odebrać regularny tygodniowy okres odpoczynku (45h) i w poniedziałek rankiem (godz. 09. 00) na nowo zacząć pracowniczy tydzień, pzy tym zawsze mając w każdym jakimkolwiek wziętym z tyłu dowolnym okresie czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia - czy to w okresie 1-2 tygodni, czy 2-3, czy 3-4 i t. d. ) WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni), co najmniej, jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku (45h) i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku (24h-44:59h).

Art. 8. 9. ani jak nie kasuje Art. 8. 6. jak i NIE POZWALA ROZSZERZYĆ określony OKRES czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (okres od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia). Art. 8. 9. i Art. 8. 6. jeden jednedo tylko uzupełniają a nie przeczą.

UWAGA !!!
Ważnie rozumieć że WYKORZYSTAĆ i ZALICZYĆ to duża różnica w znaczeniu. Można ZALICZYĆ tygodniowy okres odpoczynku (regularny lub skrócony), który przypada na dwa tygodnie, do JEDNEGO dowolnego tygodnia (okres od godz. 00. 00 w Pn do godz. 24. 00 w Nd), czyli zrobić tygodniowy odpoczynek z wyjściem poza ramki granic jednego tygodnia (Art. 8. ust. 9. ), ale to nie oznacza że ten odpoczynek zawsze będzie faktycznie WYKORZYSTANY (zrobiony całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) w każdym konkretnym wyznaczonym okresie czasu - W CIĄGU DWÓCH KOLEJNYCH TYGODNI (okres od godz. 00. 00 w poniedziałek pierwszego tygodnia do godz. 24. 00 w niedzielę drugiego tygodnia - czy to w okresie 1-2 tygodni, czy 2-3, czy 3-4 i t. d. ) czy razem z rekompensatą PRZED KOŃCEM TRZECIEGO TYGODNIA (Art. 8. ust. 6. ).

Tygodniowy okres odpoczynku zawsze czyni się z oparciem na wcześniej zrobione tygodniowe okresy odpoczynku w poprzednich tygodniach lecz ani jak nie na planowane w przyszłości. Żeby dokładnie wiedzieć kiedy zacząć, którym sposobem (WYKORZYSTAĆ czy ZALICZYĆ) i jaki (regularny czy skrócony) można zrobić tygodniowy okres odpoczynku w obecnym tygodniu to trzeba popatrzeć wstecz i dokonać an alizy czy nie ma potrzeby w rekompensacie skróceń, kiedy, którym sposobem i jaki tygodniowy okres odpoczynku był zrobiony w poprzednim tygodniu.

1

PavelSPM
~Marek

USTAWA o transporcie drogowym.

Załącznik nr 1
(ART. 92 UST. 1 USTAWY O TRANSPORCIE DROGOWYM1)
5. 4. Skrócenie tygodniowego okresu odpoczynku:
1) o czas do 1 godziny 50zł.
2) za każdą następną rozpoczętą godzinę 100zł.

Załącznik nr 3
(ART. 92A UST. 1 USTAWY O TRANSPORCIE DROGOWYM1)
5. 8. Skrócenie regularnego okresu odpoczynku tygodniowego, jeżeli jego skrócenie nie jest dozwolone:
1) o czas do 3 godzin 150zł.
2) o czas powyżej 3 godzin do 9 godzin 300zł. 1. 26 PN
3) za każdą rozpoczętą godzinę powyżej 9 godzin 400zł. 1. 27 BPN
5. 9. Skrócenie wymaganego skróconego okresu odpoczynku tygodniowego:
1) o czas do 2 godzin 200zł.
2) o czas powyżej 2 godzin do 4 godzin 350zł. 1. 24 PN
3) o czas powyżej 4 godzin 450zł. 1. 25 BPN

1

~Marek
Kolego Paweł nie rozumiem nic z tego co piszesz. Możesz prościej?
~Marek
Czy to znaczy że nie mogę mieć odpoczynku w niedzielę i poniedziałek tylko sobota niedziela?
PavelSPM
~Marek

Oczywiście że można zrobić 2×24, czyli dwóch skroconych tygodniowych odpoczynku pod rząd w dwóch weekendach po koleji. Jak najbardziej to przydaje się kiedy trzeba skorzystać z maksymalno dozwolonego czasu bez regularnego tygodniowego okresu odpoczynku (45h) jako 17 dob i 6 godzin, czyli 3 godziny plus 17 dob plus 3 godziny.

Jako przykład :
Tydzień 1 (Pn-Wt) - 45h.
Na styku (na przełomie) 1-2 tygodni (Nd-Pn) - 24h-44:59h.
Na styku 2-3 tygodni (Nd-Pn) - 24h-44:59h.
Tydzień 3 (Sb-Nd) - 45h.
W okresie czasu 1-2 tygodni są dwa WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) tygodniowe odpoczynki - 45h (w 1 tygotniu) i 24h-44:59h (na styku 1-2 tygodni).
W okresie czasu 2-3 tygodni są też dwa WYKORZYSTANE (zrobione całkiem w ramach granic dóch kolejnych tygodni) tygodniowe odpoczynki - 24h-44:59h (na styku 2-3 tygodni) i 45h (w 3 tygodniu).


Specjalnie dla krzykaczy który liczy że tylko ja tak myślę. ; -)

Wątek "dwa odpoczynki tygodniowe skrócone pod rząd"
~bywalec
201 9-04-12 17:36:55
Panowie bez wyzwisk, kolega Armagiedon ma rację.

- zaczynasz pracę w tygodniu A we wtorek o 21:01 - czyli w tyg A zrobiłeś już 45h pauzy
-konczysz powiedzmy w sobote lub niedzielę i zaczynasz przerwę 24h - może być trochę więcej ale nie mniej
- w tyg B w poniedzialek 6:01 rano zaczynasz pracę po odbyciu minimum 24h pauzy i mozesz pracować tak max do niedzieli do 6 rano, kiedy zaczynasz pauze 24h po 6 dobach.
- w tyg C w poniedziałek 6:01 rano zaczynasz pracę i możesz pracować do soboty do 2:59 i wtedy musisz odbyć 45h pauzy poza kabiną.

Wg programu wszystko pełen legal:
-tydzien A pauza 45h od pon 00:00 do wtorku 21:01
-tydzień B pauza 24h od niedzieli 6:00 do poniedzialku 6:01
-tydzień C pauza 45h od soboty 2:59 do niedzieli do 24:00

1

~Marek
Paweł czy umiesz mi odpowiedzieć?
~Marek
Tak pracuję w każdą sobotę i co drugą niedzielę.
Mogę czy nie mogę i dlaczego?
PavelSPM
~Marek

Po wejściu Pakietu Mobilności.

Wątek " Dopchnięto wątły kompromis w sprawie Pakietu Mobilności i przyszłości transportu"
Utworzo ny : 2019-12-12
"... Wprowadzono MOŻLIWOŚĆ odbioru przez kierowcę DWÓCH kolejnych SKRÓCONYCH tygodniowych ODPOCZYNKÓW; REKOMPENSANTA ma być DOŁĄCZONA i ODEBRANA PRZED ROZPOCZĘCIEM kolejnego REGULARNEGO ODPOCZYNKU; taki REGULARNY ODPOCZYNEK wraz z REKOMPENSANTĄ za dwa kolejne skrócone odpoczynki POWINIEN BYĆ ODEBRANY w centrum FIRMY (w BAZIE KRAJU SIEDZIBY FIRMY) lub w MIEJSCU ZAMIESZKANIA KIEROWCY;... "

Wątek "Przyszłość Pakietu Mobilności - najnowsze informacje prosto z Brukseli!"
Utworzon y : 2020-01-14
"... Na Pakiet Mobilności składają się przede wszystkim następujące zmiany:
III. Czas jazdy i odpoczynków.
4) Możliwość odebrania 2 odpoczynków skróconych pod rząd, jeśli kierowca rozpocznie odbiór rekompensaty przed rozpoczęciem kolejnego tygodniowego odpoczynku w miejscu zamieszkania lub w centrum operacyjnym firmy (powrót co 3 tygodnie) - wyjątek w przypadku międzynarodowego transportu towarów;... "

Jako przykład :
Tydzień 1 - 24h-44:59h
Tydzień 2 - 24h-44:59h
Tydzień 3 - 2x (00:01h-21h) plus 45h (rozpoczęcie odpoczynku w Cz 09. 00h - Sb 02. 58h w BAZIE KRAJU SIEDZIBY FIRMY lub w MIEJSCU ZAMIESZKANIA KIEROWCY)

Czyli, czy to 2x21 godziny, czy to nawet 2x1 minuty REKOMPENSATY od możliwych odebranych przez kierowcę DWÓCH kolejnych skróconych tygodniowych odpoczynku (24h-44:59h) mają być (zgodnie skorygowanych w przyszłości przepisów) DOŁĄCZONE do regularnego tygodniowego odpoczynku i ODEBRANE PRZED nim tylko w centrum FIRMY (w BAZIE KRAJU SIEDZIBY FIRMY) lub w MIEJSCU ZAMIESZKANIA KIEROWCY, jak i sam regularny tygodniowy odpoczynek.

1

PavelSPM
~Marek
2020-04-10 12:38:17
"... Mogę czy nie mogę i dlaczego?"

Kiedy wszystko co Ci podałem z powoływaniami na przepisy przeczytasz ze zrozumieniem to wtedy może być i zrozumiesz. To nie tak prosto zrozumieć jak niektóre tu mówią i piszą. Dużo jest niuansów.

1

~Marek
Dziś mnie interesuje.
Czy możesz pisać krótko i zwięźle?
Odpowiedzialność

Novemedia Ltd nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych tutaj ofert, postów i wątków. Osoby zamieszczające treści naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Powyższy adres IP będzie przekazany uprawnionym organom Państwa w przypadku naruszenia prawa. Zastrzegamy sobie prawo do nie publikowania jakichkolwiek treści bez podania przyczyny.

Twój adres IP: 44.221.81.212

Dodaj
Anuluj

Opcje - szybkie linki

Wątki Admina

TOP 20 - przez was wybrane

OSTATNIO KOMENTOWANE

ZOBACZ TEŻ

Zakazy ruchu dla ciężarówek w Europie na rok 2024
trafficban.com
Przepisy kuchni kierowców - do przygotowania w trasie lub przed wyjazdem
Kuchnia kierowcy

Sprawdź dobre parkingi w Europie
Dobry parking

Warunki przejazdu na drogach w Polsce
Drogi w Polsce
Photo by Josh Hild from Pexels