Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Przed LNG świetlana przyszłość

Utworzona: 2021-03-25


Według firmy Shell, pomimo pandemii COVID-19 w 2020 roku globalny obrót skroplonym gazem ziemnym (LNG) wzrósł do 360 mln ton (rok wcześniej – 358 mln ton). Firma prognozuje, że globalne zapotrzebowanie na to paliwo osiągnie 700 mln ton do 2040 roku.

Wzrost obrotów, choć minimalny, odzwierciedla odporność i elastyczność światowego rynku LNG w roku 2020, gdy globalny PKB spadł o kilka bilionów dolarów w wyniku zmagania się gospodarek z pandemią. Globalne ceny LNG były rekordowo niskie na początku roku, ale na koniec 12-miesięcznego okresu sięgnęły poziomu najwyższego od sześciu lat dzięki przywróceniu popytu w Azji oraz wzrostowi zakupów na zimę na tle zmniejszonych dostaw.

Kraje i firmy na całym świecie, w tym Shell, wyznaczają sobie cele zerowego poziomu emisji netto i starają się tworzyć systemy energetyczne generujące mniej dwutlenku węgla. Gaz ziemny, w tym LNG, jako najczyściej spalające się paliwo kopalne, ma do odegrania zasadniczą rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych świata i osiąganiu celów neutralności węglowej
– powiedział Maarten Wetselaar, Integrated Gas, Renewables and Energy Solutions Director w firmie Shell.

Wkrótce więcej stacji tankowania

Dla Polski LNG może być jednym z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji i poprawy jakości powietrza. W październiku 2020 r. Shell otworzył pierwszą w Polsce komercyjną stację tankowania LNG dla samochodów ciężarowych. Wrocławska stacja jest jednym z 39 punktów Shell LNG budowanych w ramach utworzenia korytarza dla ciężarówek napędzanych błękitnym paliwem, biegnącego z Hiszpanii do Polski. Docelowo w ramach tej inicjatywy Shell planuje otworzyć w naszym kraju kolejne 8 stacji – w niedalekiej przyszłości w Świecku, Poznaniu, Piotrkowie i Iłowej.

Liczymy na to, że co najmniej dwie stacje z 8 punktów tankowania LNG w Polsce, planowanych w ramach konsorcjum BioLNG EuroNet, uda się uruchomić jeszcze w tym roku. W przypadku obiektu w Świecku jesteśmy w przededniu testów technicznych
– powiedział Oleksandr Koliakin, dyrektor generalny ds. rynku detalicznego na Europę Środkową i Wschodnią w Grupie Shell.

Co się wydarzy do roku 2040

Wg firmy Shell, globalne zapotrzebowanie na LNG osiągnie 700 milionów ton do 2040 roku. Oczekuje się, że Azja będzie generować prawie 75% tego wzrostu. Na przykład chiński sektor transportu ciężkiego zużył w roku 2020 prawie 13 mln ton LNG — niemal dwa razy więcej niż w 2018, aby obsłużyć szybko rosnącą flotę ciężarówek i autobusów na LNG, która znacznie przekracza 500 tys. pojazdów. Rośnie też wykorzystanie skroplonego metanu w transporcie morskim.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na LNG można oczekiwać dysproporcji między podażą a popytem w środku bieżącej dekady, ponieważ nowa produkcja będzie niższa od poprzednio zakładanych poziomów. W 2020 roku zapowiedziano zaledwie 3 mln ton nowej produkcji LNG, co oznacza spadek w porównaniu z oczekiwanymi 60 mln ton.

Gaz ziemny emituje od 45% do 55% mniej gazów cieplarnianych i mniej niż jedną dziesiątą zanieczyszczeń powietrza niż węgiel, gdy jest używany do wytwarzania energii elektrycznej.

Źrodło: Shell
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels