REKLAMA

Prośba mieszkańców o kontrole i kierowcy na zakazie
Utworzona: 2021-10-13

Strzałków w województwie wielkopolskim i Bieżuń na Mazowszu – mieszkańcy tych miejscowości zwrócili się z prośbą o kontrole ciężarówek, których kierowcy pomimo zakazów rozjeżdżali tamtejsze, niekiedy dopiero co wyremontowane drogi.

Inspektorzy z konińskiego oddziału poznańskiej Inspekcji Transportu Drogowego na prośbę lokalnej społeczności w czwartek (7 października) przeprowadzili akcję kontroli ciężarówek w Strzałkowie w pow. kaliskim i pobliskich miejscowościach. Z przesłanej informacji wynikało, że kierujący ciężarówkami notorycznie nie respektują obowiązujących tam zakazów poruszania się pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t. W ciągu kilkunastu minut od przyjazdu patroli ITD, inspektorzy zatrzymali sześć pojazdów, w tym pięć należących tylko do jednej firmy. Kierowców ukarano mandatami karnymi.

Podobną akcję przeprowadzili w środę (6 października) w Bieżuniu w powiecie żuromińskim mazowieccy inspektorzy ITD. Na tamtejszej drodze obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 10 t. W trakcie kontroli jednego z pojazdów, funkcjonariusze ujawnili również przypadek jazdy bez karty kierowcy zalogowanej w tachografie. Szofer stwierdził, że zapomniał zabrać karty z domu. W ustawieniach tachografu wybrał opcję OUT, aby urządzenie nie sygnalizowało jazdy bez karty. Prowadzony przez niego ciągnik samochodowy nie miał też ważnego okresowego badania technicznego pojazdu. Kierowca został ukarany kilkoma mandatami karnymi, na sumę kilku tysięcy złotych. Konsekwencje poniesie również przedsiębiorcami wobec którego wszczęto postępowania administracyjne.

Źródło: GITD
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels