REKLAMA

Cienie życia za kółkiem
Utworzona: 2022-01-13

W cyklu "Ewa Ewart poleca" kanał TVN24 wyemitował w minioną niedzielę (9 stycznia) film dokumentalny pt. "EUtopia", który poruszył temat zatrudniania przez firmy transportowe Europy Zachodniej kierowców ciężarówek z krajów położonych we wschodniej części Starego Kontynentu, a także z odleglejszych rejonów świata.

"Ta sama płaca za tę samą pracę wykonywaną w tym samym miejscu" - to jedna z głównych idei, które legły u podstaw Pakietu Mobilności mającego na nowo uregulować rynek międzynarodowych przewozów drogowych w Unii Europejskiej. Twórcy belgijskiego filmu "EUtopia" nawiązują do Pakietu Mobilności i na tej kanwie przedstawiają przykłady zatrudniania przez zachodnie firmy transportowe cudzoziemców z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji. Kierowcy ci otrzymują za swoją pracę zdecydowanie niższe wynagrodzenie niż ich koledzy po fachu z kraju, gdzie mieści się centrala firmy, a ponadto całymi tygodniami (nierzadko miesiącami) są w trasie i nie widzą bliskich.

Twórcy dokumentu pokazują migawki z życia kierowców, prezentują ich wypowiedzi na temat pracy w transporcie. Pojawia się też wątek polski - filmowcy dotarli do matki jednego z polskich kierowców zatrudnionych w belgijskiej firmie, który zginął w pożarze budynku magazynowego przerobionego na noclegownię.

Film jest dostępny na stronie TVN24 GO po opłaceniu subskrypcji, która kosztuje 10 zł za okres 30 dniu lub 100 zł za 365 dni.

Link do filmu EUtopia

Źródło: TVN24 GO
Fot. Pixabay
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Bus Premium Class


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels