Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierunkowe dźwięki skuteczniej ostrzegają kierowców

Utworzona: 2022-02-18


Ford testuje użycie głośników do wskazywania kierunku, z którego do samochodu zbliżają się inni użytkownicy drogi lub piesi. Inżynierowie testują też znajome dźwięki – dzwonki rowerowe, kroki i odgłosy pojazdów, które mogą ostrzegać kierowców.

Naukowcy odkryli, że – korzystając z kierunkowych ostrzeżeń dźwiękowych – kierowcy częściej poprawnie identyfikują rodzaj i lokalizację innych użytkowników drogi i pieszych. A co by było, gdyby takie dźwięki symulowały odgłos potencjalnego zagrożenia? Ford testuje zaawansowaną technologię inteligentnych ostrzeżeń dla kierowcy, które działają dokładnie w taki sposób.

Precyzyjna lokalizacja

Inżynierowie sprawdzają możliwość wykorzystania systemu audio w samochodzie do wyraźnego wskazania lokalizacji innych użytkowników drogi lub pieszych. Badają również użycie w tym celu intuicyjnych dźwięków – takich jak odgłos kroków, dźwięk dzwonka rowerowego i szum przejeżdżających samochodów – zamiast jednostajnego, pojedynczego tonu. Wstępne testy wykazały, że kierowcy korzystający z kierunkowych ostrzeżeń dźwiękowych są znacznie precyzyjniejsi, jeśli chodzi o identyfikację potencjalnych zagrożeń i określenie ich pozycji.


Dzisiejsze dźwięki ostrzegawcze już informują kierowców, kiedy muszą zachować ostrożność i być czujnym. Nowa technologia może im zasygnalizować to, czym dokładnie jest zagrożenie i z którego kierunku się zbliża
– powiedział Oliver Kirstein, inżynier oprogramowania SYNC i Enterprise Connectivity w Ford of Europe.

Jak to działa?

Samochody Forda są obecnie wyposażone w systemy wspomagające kierowcę, które wykorzystują zestaw czujników do identyfikacji pieszych, rowerzystów i innych pojazdów w pobliżu. Zapewniają one ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe, a w razie potrzeby mogą uruchomić hamowanie awaryjne. Kierunkowy sygnał ostrzegawczy przenosi te ostrzeżenia na wyższy poziom zaawansowania. Oprogramowanie opracowane przez Forda wykorzystuje informacje z czujników, aby wybrać odpowiedni dźwięk i odtworzyć go przez głośnik, który znajduje się najbliżej przeszkody.

Testy w symulowanym środowisku wykazały, że kierowcy ostrzegani przez dźwięk kierunkowy prawidłowo identyfikują charakter i źródło zagrożenia w 74% przypadków. Już samo wyemitowanie z odpowiedniego głośnika zwyczajnego dźwięku umożliwia kierowcy prawidłowe umiejscowienie obiektu w 70 procentach przypadków.


Inżynierowie przygotowali również rzeczywistą sytuację drogową na torze testowym – auto wycofuje się z miejsca parkingowego, a w jego najbliższym otoczeniu porusza się pieszy. W tym momencie emitowano dźwięk kroków. Uczestnicy testu pozytywnie reagowali na ten dźwięk, zwłaszcza gdy sygnał ostrzegawczy był odtwarzany przez konkretny głośnik.

Inżynierowie uważają, że w przyszłości reakcje kierowców mogą być jeszcze lepsze, gdy zastosuje się przestrzenny dźwięk 3D podobny do tego, który jest używany w kinach i grach. Umożliwi to kierowcom jeszcze lepszą identyfikację źródła zagrożenia.

Źródło: Ford
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels