Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

ADAC: Zalecenia dla kierowców zawodowych w czasie upałów
Utworzona: 2022-08-04

Dla kierowców ciężarówek i kurierów upał to podwójny stres. Oprócz obciążenia fizycznego zwiększa się również ryzyko wypadków z powodu wybuchów i uszkodzeń opon spowodowanych wysoką temperaturą. Dlatego ADAC Truckservice publikuje wykaz środków ostrożności.

REKLAMA
Przy utrzymujących się temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza wybuchy opon mogą pojawić się znikąd, gdyż upał powoduje pęknięcie nawierzchni drogi i wyboczenie asfaltu. Niekiedy śmiertelne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg czai się głównie na autostradach zbudowanych z płyt betonowych. Dlatego obowiązuje zasada: jazdy ze szczególną ostrożnością, zwracając uwagę na ograniczenia prędkości, zachowanie większej odległość od poprzedzającego pojazdu i słuchanie ostrzeżeń w komunikatach drogowych nadawanych przez stacje radiowe.

Przed wyjazdem ważne jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Trwałe promieniowanie słoneczne nagrzewa asfalt do 60 stopni Celsjusza. Opony stają się bardziej miękkie i szybciej się zużywają. Jeśli ciśnienie powietrza nie jest prawidłowe, opony przegrzewają się, mogą pęknąć, a nawet zapalić. Dlatego kierowcy ciężarówek powinni zapobiegawczo sprawdzać opony i koła zapasowe pod kątem uszkodzeń i ciał obcych oraz sprawdzać ciśnienie, gdy opony są zimne.

Zjedzenie lekkiego posiłku oraz odpowiednia ilość snu i płynów są również ważne dla zawodowych kierowców i kurierów. Zimne napoje nie są dobrym pomysłem. Sprzyjają nawet poceniu się, ponieważ organizm musi kompensować dużą różnicę temperatur. ADAC Truckservice zaleca picie trzech litrów płynów w ciągu dnia i ustawienie klimatyzacji na około sześć do dziesięciu stopni poniżej temperatury zewnętrznej. Chłodzące spraye do ciała, polewanie zimną wodą przedramion czy kremowanie nóg żelem chłodzącym i układanie ich w przerwach zapewniają natychmiastowy efekt odświeżający. Podczas rozładunku zaleca się lekkie nakrycie głowy.

Zaleca się ostrożność, jeśli wystąpią bóle i zawroty głowy, senność lub nudności. W takich przypadkach obowiązuje następująca zasada: natychmiast się zatrzymaj, idź do cienia, wypij płyny i w nagłych wypadkach wezwij lekarza. Zestawienie prawi obowiązki obejmują pracodawców i pracowników w związku z wysokimi temperaturami w Polsce zebraliśmy w materiale: Uff jak gorąco...

Źródło: ADAC TruckService
Do ulubionych

Fotografie


PRZECZYTAJ TEŻ:

Photo by Josh Hild from Pexels