Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Doczekamy się sprawiedliwej płacy minimalnej w UE?

Utworzona: 2022-08-21


Posłowie do Parlamentu Europejskiego mają zatwierdzić nowe przepisy w sprawie płacy minimalnej zapewniającej przyzwoity poziom życia w UE.

Parlament od wielu lat wzywa do wprowadzenia środków na szczeblu unijnym dla zapewnienia przyzwoitych dochodów wszystkim pracownikom. Ubóstwo pracujących w Unii Europejskiej wzrosło w ciągu ostatniej dekady, a kryzysy gospodarcze, taki jak globalny kryzys spowodowany przez pandemię COVID-19, pokazuje, że odpowiednie płace minimalne odgrywają ważną rolę w ochronie pracowników o niskich zarobkach, ponieważ są oni w trudniejszej sytuacji.

W odpowiedzi na projekt przepisów dla poprawy adekwatności płac minimalnych przedstawiony przez Komisję Europejską, negocjatorzy Parlamentu i Rady osiągnęli porozumienie w czerwcu tego roku. Nowe przepisy mają zostać poddane pod głosowanie na wrześniowej sesji plenarnej.

Posłowie oczekują, że dzięki przepisom w krajach Unii Europejskiej nastąpi realny wzrost płac i że pomogą one uniknąć konkurencji w zakresie kosztów pracy na jednolitym rynku, a także zmniejszyć różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ponieważ prawie 60% osób otrzymujących płacę minimalną w UE to kobiety.

Co zawierają nowe unijne przepisy o płacy minimalnej?

Kraje UE będą musiały zapewnić, że ich krajowa ustawowa płaca minimalna pozwala na przyzwoity standard życia. Aby określić, ile to wynosi, mogą oprzeć się na:
🔸 Krajowym koszyku towarów i usług w cenach rzeczywistych, który może obejmować działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną.
🔸 Porównaniu płacy minimalnej z wartościami referencyjnymi powszechnie stosowanymi na arenie międzynarodowej, takimi jak 60% mediany wynagrodzenia brutto lub 50% średniego wynagrodzenia brutto.
🔸 Porównaniu płacy minimalnej netto z progiem ubóstwa.
🔸 Sile nabywczej płac minimalnych.

Inne działania, które rządy krajowe będą musiały podjąć, to m.in.:
🔸 Wspieranie negocjacji zbiorowych w sprawie ustalania płac.
🔸 Aktualizuj ustawowe płace minimalne co najmniej co dwa lata lub co najwyżej co cztery lata w tych krajach, które stosują automatyczny mechanizm indeksacji.
🔸 Egzekwowanie inspekcji pracy w celu zapewnienia zgodności i przeciwdziałania nadużyciom w warunkach pracy.
🔸 Zapewnić pracownikom dostęp do rozstrzygania sporów i prawo do dochodzenia odszkodowania.

Czy wszystkie kraje UE będą miały taką samą płacę minimalną?

Nie. Każdy kraj ustali poziom płacy minimalnej w oparciu o warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą, poziom wydajności i rozwój sytuacji w kraju.

Kraje, w których wynagrodzenia są ustalane wyłącznie na podstawie układów zbiorowych, nie będą zobowiązane do wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej.

Dlaczego potrzebna jest płaca minimalna na szczeblu UE?

Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie pracownicy powinni otrzymywać za pracę. Mimo że we wszystkich krajach UE istnieją pewne rodzaje płacy minimalnej, wynagrodzenie to często nie pokrywa wszystkich kosztów utrzymania. W 2018 roku ok. siedmiu na dziesięciu pracowników otrzymujących płacę minimalną w UE z trudem wiązało koniec z końcem.

Obecny stan płacy minimalnej w UE

Miesięczne płace minimalne w UE w 2021 r. były bardzo zróżnicowane - wahały się od 332 euro w Bułgarii do 2256 euro w Luksemburgu. Jednym z głównych czynników wpływających na to jest różnica w kosztach życia.

W krajach UE są dwie formy płacy minimalnej:

🔸 Ustawowa płaca minimalna: regulowana przez prawa lub ustawy. Większość państw członkowskich posiada takie przepisy.
🔸 Płaca minimalna ustalona w układach zbiorowych: w sześciu krajach UE (w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji, na Cyprze i we Włoszech) wynagrodzenia są ustalane na podstawie układów zbiorowych między związkami zawodowymi a pracodawcami, w tym również w niektórych przypadkach płace minimalne.

Parlamentarna Komisja Zatrudnienia z zadowoleniem przyjęła nową ustawę dotyczącą sprawiedliwych wynagrodzeń w całej UE i przyjęła mandat negocjacyjny w listopadzie 2021 r., który musi zostać potwierdzony na posiedzeniu plenarnym, aby mogły rozpocząć się negocjacje z Radą w sprawie ostatecznego kształtu ustawy.

Źródło: Parlament Europejski
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels