Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Prosty manewr, który zabija co 10 ofiarę

Utworzona: 2023-04-15


Statystyki pokazują, że wyprzedzanie uznawane z pozoru jako prosty manewr, który każdy kierowca wykonuje w swoim życiu tysiące razy, to jednak poważna sprawa.

Jak wynika z danych policji, nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną prawie 5% wypadków spowodowanych przez kierujących w Polsce w 2022 roku, w których straciły życie 153 osoby. Stanowi to aż 9,4% spośród wszystkich zabitych w tego rodzaju zdarzeniach. Jednocześnie było 1042 rannych. Prawidłowe wykonanie manewru wymaga zawsze koncentracji, tym bardziej, że często oznacza zmianę pasa ruchu na ten przeznaczony dla jadących w przeciwnym kierunku. Wyprzedzanie bez zachowania należytych zasad należy do głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach oraz na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, na których dochodzi do najgroźniejszych zderzeń czołowych.

Trzeba pamiętać, że pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu ma ten pojazd, który już się po nim porusza. Dlatego też niezależnie od tego, z którego pasa zjeżdża samochód zmieniający trasę, jest on zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym, którzy już znajdują się na pasiemówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zwróćmy uwagę, że zgodnie z przepisami wyprzedzamy wtedy, kiedy przejeżdżamy obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku, a zatem również w sytuacji, gdy jedziemy drogą wielopasmową i nie zmieniając pasa ruchu, przejeżdżamy obok auta przemieszczającego się w tym samym kierunku sąsiadującym pasem. Czasem taka niewiedza może prowadzić do łamania przepisów i wykonywania tego manewru na przykład na przejściach dla pieszych.

Jednym z głównych czynników, na który należy zwrócić uwagę jest oszacowanie widoczności, odległości, a także prędkości z jaką porusza się wyprzedzany pojazd. Następnie należy sprawdzić czy z przeciwnego kierunku nie nadjeżdża żaden pojazd, a także czy ktoś jadący z tyłu nie rozpoczął już analogicznego manewru. W przypadku wyprzedzania pieszych, rowerzystów czy motocyklistów należy pamiętać o zachowaniu co najmniej metrowej odległości. Jak tłumaczy ekspert, bez względu na sytuację zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność. Gdy kierowca nie czuje się pewnie, droga jest kręta, teren górzysty, warto zwolnić i poczekać. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczne dotarcie do celu.

Źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels