Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierowcy wciąż pozostają najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na bezpieczeństwo

Utworzona: 2023-08-15


Bezpieczeństwo drogowe zawsze było niezwykle ważne dla Volvo Trucks. Wszystkie nowe funkcje bezpieczeństwa są wynikiem ciągłych prac rozwojowych, opartych na szeroko zakrojonych badaniach nad wypadkami. Od ponad 50 lat firma Volvo Trucks gromadzi i analizuje dane z wypadków z udziałem swoich pojazdów.

W ten sposób powstał ogromny zasób wiedzy o przyczynach wypadków i ich typowych scenariuszach, wiedzy która jest niezwykle przydatna podczas tworzenia systemów bezpieczeństwa dla najnowszych samochodów ciężarowych Volvo. Niedawno kwestia ta zyskała na znaczeniu dzięki nowym przepisom, takim jak ogólne przepisy bezpieczeństwa UE, które wprowadzają obowiązek stosowania aktywnych systemów bezpieczeństwa w ciężarówkach. Volvo Trucks z zadowoleniem przyjmuje zaostrzenie prawnych wymogów bezpieczeństwa. Co więcej, kilka nowych i zaktualizowanych systemów idzie o krok dalej i wykracza poza prawnie ustanowione wymogi.

Dla nas kierowcy wciąż pozostają najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na bezpieczeństwo. Jednak nowe funkcje bezpieczeństwa zostały opracowane, aby wspierać kierowców i zmniejszyć ryzyko kolizji. Dzięki nowej technologii, ciągłym badaniom nad wypadkami i całościowemu spojrzeniu na bezpieczeństwo ciężarówek możemy zbliżyć się do naszej wizji zerowej liczby wypadkówpowiedziała Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Nowe funkcje bezpieczeństwa:

1. Przedni asystent krótkiego zasięgu - pomaga zmniejszyć liczbę kolizji, ostrzegając kierowcę, gdy w obszarze ryzyka z przodu ciężarówki zostanie wykryty pieszy lub rowerzysta.
2. Ostrzeżenie o otwarciu drzwi- system, dostępny po obu stronach kabiny, pomaga zapobiegać kolizjom z innymi użytkownikami drogi podczas otwierania drzwi, gdy ciężarówka stoi, nawet gdy silnik jest wyłączony.
3. Unikanie kolizji bocznych - system zmniejsza ryzyko kolizji podczas skrętu lub zmiany pasa ruchu poprzez monitorowanie obszarów po bokach pojazdu i ostrzeganie kierowcy, gdy obok pojazdu znajdują się inni użytkownicy drogi.
4. Automatyczne wstrzymanie - funkcja Auto Hold pomaga utrzymać pojazd w bezruchu do momentu naciśnięcia pedału gazu, co ułatwia jazdę na pochyłościach i wzniesieniach.
5. System monitorowania ciśnienia w oponach - zawiera ulepszone czujniki zamontowane na felgach, które mogą ostrzegać kierowcę o niskim ciśnieniu i zwiększonym ryzyku pęknięcia lub przebicia opony. System wykracza poza wymogi prawne i jest w stanie monitorować szerszy zakres odczytów podciśnienia i nadciśnienia.

Zaktualizowane funkcje bezpieczeństwa

6. Ostrzeżenie przed kolizją z funkcją hamowania awaryjnego - zaawansowany system hamowania awaryjnego od dawna oferuje więcej niż wymagają przepisy i zapobiega zderzeniom z tyłu pojazdu. Jest wyposażony w najnowszy system złożony z radaru i kamery umieszczonych z przodu ciężarówki.
7. Ostrzeganie o zmęczeniu kierowcy - ta inteligentna funkcja, po raz pierwszy oferowana przez Volvo Trucks na długo przed wprowadzeniem tego obowiązku, monitoruje i analizuje ruchy samochodu ciężarowego na pasie ruchu w celu wykrycia zmęczenia i senności kierowcy. System alarmuje, a następnie informuje kierowcę, aby w razie potrzeby zrobił sobie przerwę. W zaktualizowanej wersji system wykorzystuje obraz z kamery w kabinie.
8. Inteligentny asystent prędkości - ta inteligentna funkcja informuje kierowcę o ograniczeniach prędkości, wykrywając znaki drogowe i wyświetlając ograniczenie na wyświetlaczu. W zaktualizowanej wersji funkcja wyświetla ograniczenia prędkości dla danej kombinacji pojazdów.
9. Adaptacyjne światła drogowe - adaptacyjne światła drogowe automatycznie wyłączają segmenty LED przednich reflektorów, gdy inne pojazdy zbliżają się podczas jazdy nocą. W zaktualizowanej wersji system wykorzystuje nowszy radar i kamerę.

Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels