Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

DAF Trucks liderem w pięciu europejskich krajach

Utworzona: 2024-02-07


Rok 2023 był dla firmy okresem doskonałych wyników. Holenderski producent pojazdów ciężarowych osiągnął rekordowy wynik 69,8 tys. zbudowanych sztuk i zdobył status lidera rynku w aż pięciu europejskich krajach.

W 2023 r. firma DAF przygotowała się do produkcji w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych, otwierając w Eindhoven nowoczesny zakład o powierzchni 5 tys. m2 zajmujący się montażem tego typu ciężarówek. Wkrótce po tym przełomowym momencie wprowadzono do użytku wieloosiowe pojazdy XD i XF, w tym szeroką gamę pojazdów Construction. Nowa generacja została uzupełniona przez modele XB i XB Electric do dystrybucji miejskiej (bez emisji spalin). Potwierdzeniem sukcesu nowej generacji było wyprodukowanie 50-tysięcznego pojazdu ciężarowego z tej kategorii.

Nagrody

Nowy model DAF XF 450 zwyciężył w trzech niemieckich testach porównawczych z udziałem wielu marek, wyróżniając się najlepszą w swojej klasie oszczędnością paliwa i niską emisją CO2. W rezultacie XF otrzymał tytuł „Green Truck 2023” i zdobył Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój. Model DAF XF 450 zwyciężył w konkursie „European Truck Challenge”, pokonując konkurencję pod względem łącznego zużycia oleju napędowego i płynu AdBlue, a także poziomu komfortu.

Rekordowa produkcja 69 800 pojazdów ciężarowych

W zeszłym roku firma DAF wyprodukowała w Eindhoven i Leyland łącznie ponad 69,8 tys. pojazdów, co stanowi nowy rekord produkcji. W 2023 roku zjechało z linii produkcyjnej 57,9 tys. średnich i ciężkich pojazdów ciężarowych CF, XD, XF, XG i XG+ (56,1 tys. w 2022 r.) oraz 11,9 tys. pojazdów dystrybucyjnych LF i XB (podobnie do 2022 r.).

Lider rynku w pięciu europejskich krajach

Marka DAF utrzymała wiodącą pozycję na rynku pojazdów ciężkich w Wielkiej Brytanii (28,8%), Holandii (31,2%), Belgii (20,2%), na Węgrzech (23,1%) i w Bułgarii (22,2%). Ponadto była wiodącą marką importową w Niemczech. W całej Europie holenderski producent odnotował 15,6% udziału w rekordowym rynku obejmującym około 343 tys. sztuk. W segmencie średnim firma DAF uzyskała udział w rynku na poziomie 9,1% i utrzymała swoją wiodącą pozycję na rynku brytyjskim (36,6%).

Sprzedaż poza Europą

W zeszłym roku firma DAF sprzedała ponad 7500 pojazdów ciężarowych poza Unią Europejską i ustanowiła nowy rekord dostaw w Australii, Nowej Zelandii i RPA. Z kolei w Kolumbii DAF jest obecnie liderem segmentu pojazdów z kabiną umieszczoną nad silnikiem.

DAF w 2024 r.


Szacuje się, że w 2024 r. liczba rejestracji pojazdów ciężarowych o masie powyżej 16 ton na europejskim rynku wyniesie od 260 000 do 300 000. Dzięki naszym wiodącym w branży pojazdom ciężarowym i najwyższej klasy usługom, a także wspaniałemu zespołowi i profesjonalnym dealerom jesteśmy gotowi na kolejny krok w kierunku sukcesu twierdzi Harald Seidel, prezes DAF Trucks N.V.
Źródło: DAF
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels