Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

eAtros 600 zdał test

Utworzona: 2024-02-26


Mercedes-Benz Trucks i niemiecka spółka Autobahn GmbH wspólnie przetestowały prototyp elektrycznego eActrosa 600 w wymagających warunkach zimowych na odcinku A2 pomiędzy Hamm a Bielefeld.

Ciągnik został sprzęgnięty z cysterną firmy Epoke wypełnioną mieszaniną wody i soli, która jest bardziej przyjazna dla środowiska niż konwencjonalna sól drogowa. Z tyłu cysterny znajduje się urządzenie rozpryskujące solankę na szerokość 12 metrów podczas jazdy z prędkością 80 km/h. Rozpryskiwacz jest napędzany poprzez tylne koło naczepy niezależnie od ciągnika a sterowanie jego pracą odbywa się bezprzewodowo za pomocą pilota radiowego. Testy wykazały, że zapobiegawcze rozlewanie solanki w okresie zimowym można wykonywać przy użyciu ciężarówek elektrycznych.

eActros 600 do transportu dalekobieżnego miał swoją premierę w październiku ub.r. Produkcja seryjna ma się rozpocząć na koniec 2024 roku. Wysoka pojemność akumulatora wynosząca ponad 600 kWh – stąd oznaczenie typu 600 – a także nowa, szczególnie wydajna elektryczna oś napędowa, zapewniają zasięg 500 km po jednym ładowaniu. Ślad węglowy nowego pojazdu zależy w dużej mierze od źródła, z którego pochodzi energia elektryczna wykorzystywana do ładowania akumulatorów. Przy obecnym europejskim miksie energetycznym eActros 600 generuje około 40% CO2 w porównaniu z Actrosem z silnikiem Diesla, a przy wykorzystaniu energii w pełni odnawialnej – ponad 80% w całym cyklu życia produktu wynoszącym 10 lat od wydobycia surowca. Jest to równowartość około 370 lub 775 ton CO2. W ten sposób swój większy ślad węglowy związany z produkcją baterii eActros 600 może zrekompensować już w drugim lub pierwszym roku eksploatacji w transporcie dalekobieżnym.


Źródło: Daimler Truck
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels