Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

MaWo Group

Kierowca zawodowy na ojcowskim i tacierzyńskim

Utworzona: 2024-03-30


Wiemy dokładnie jak wygląda praca zawodowego kierowcy w trasie. Tato – kierowca bywa w domu zdecydowanie rzadziej, niż tata pracujący w systemie jednozmianowym, codziennym. Czy to powód, aby nie korzystać z praw, które ojcom się po prostu należą?

Myślę, że każdy młody tata powinien spędzić ten czas z dzieckiem. To możemy wykorzystać tylko raz przy każdym dziecku, na pewno nigdy nie nadrobimy tego czasu. Korzystajmy z tego, po co mamy później żałować, że nie widzieliśmy pierwszego uśmiechu naszego niemowlaka – namawia Mariusz Frąc, prezes i współwłaściciel MaWo Group i ojciec trójki dzieci.

Urlop ojcowski bardzo często rozumiany jest tak samo jak urlop tacierzyński. Pojęcia te, z reguły używane są przez nas zamiennie i myślimy, że oznaczają to samo. Jest to podejście mylne i zapewne wynika z niewystarczającej wiedzy pracowników w ogóle. Te pojęcia mają jeden mianownik - oba dotyczą tatusiów i mają związek z przywilejami.

➡️ Urlop ojcowski wynosi 14 dni kalendarzowych. Może być wykorzystany w jednej części, bądź być podzielony na dwie równe, z których każda musi wynosić 7 dni. Ważne jest przy tym, że dni te liczymy jako dni kalendarzowe, a ich liczba nie ulega zmianie przy narodzinach np. bliźniaków czy trojaczków. Zawsze jest to 2 tygodnie. Zgodnie z wprowadzonymi w 2023 r. zmianami w kodeksie pracy, z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to prawo ojca, którego pracodawca nie może odmówić.
Urlop udzielany jest na wniosek pracownika, który musi zostać sporządzony w formie papierowej lub elektronicznej. Należy go złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem.

➡️ Urlop tacierzyński, to potocznie nazywana część urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tacierzyńskiego można skorzystać jedynie wtedy, kiedy matka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Jeśli matka zdecyduje się na powrót do pracy, to z niewykorzystanej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik-ojciec. Na długość niewykorzystanego urlopu ma wpływ liczba dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. W skrajnych przypadkach długość urlopu tacierzyńskiego może wynosić od 6 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka, do nawet 23 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się pięciorga i więcej dzieci.

Aby pracodawca mógł udzielić ojcu takiego urlopu, niezbędne będzie złożenie przez zatrudnionego pisemnego wniosku w terminie nie krótszym, niż 14 dni przed jego wykorzystaniem. Tutaj również pracodawca nie może odmówić jego udzielenia, o ile zachowane zostały terminy. Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Powinien zostać wykorzystany bezpośrednio po rezygnacji matki z części jej prawa do urlopu macierzyńskiego.

Zmienia się transport, zmieniają się także zawodowi kierowcy. Dzisiaj bardzo dużą ich część stanowią młodzi mężczyźni, zapewne przyszli ojcowie. Sam zaczynałem swoją karierę w transporcie jako kierowca ciężarówki. Ale wtedy nie było mowy o tacierzyńskim i ojcowskim. Jak dorastała dwójka moich starszych dzieci, to ja ten czas spędziłem w kabinie ciężarówki i naprawdę wiem o czym mówię. Dlatego namawiam dzisiejszych kierowców – młodych tatusiów do wzięcia krótkiej przerwy i zostania blisko swoich pociech przez ten krótki czas. Tego nikt Wam potem nie zabierze, a firma przetrwa przez kilka tygodni. A właścicielom firm transportowych zawsze powtarzam, że dobry kierowca, to zadowolony kierowca, także z życia prywatnego – podsumowuje Mariusz Frąc, ojciec i prezes MaWo Group oraz członek Stowarzyszenia Ambasador Polskiego Transportu.
Do ulubionych MaWo Group
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels