Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ruszają szczegółowe kontrole na granicach z Wielką Brytanią

Utworzona: 2024-04-30


Od dzisiaj, 30 kwietnia br. na granicach z UK zaczynają się kontrole fizyczne i dokumentacyjne towarów sanitarnych i fitosanitarnych. To wynik wprowadzenia przez Wielką Brytanię tzw. Export Health Certificate (EHC).

Importerzy i eksporterzy, którzy nie będą odpowiednio przygotowani do kontroli muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami ostrzega Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.
Od stycznia tego roku Wielka Brytania wymaga certyfikatów, które dotyczą produktów m.in. pochodzenia zwierzęcego, roślin, owoców i warzyw. Brytyjskie władze zapowiadały, że certyfikacja to pierwszy krok, a kolejnym będą fizyczne kontrole importowanej do UK żywności.

To wiąże się z dodatkowym czasem oraz dodatkowymi kosztami z tytułu przestoju pojazdów na granicach. W najgorszym przypadku, przy niespełnieniu brytyjskich lub europejskich norm fitosanitarnych, przewoźnik musi się liczyć z zawróceniem ładunku do nadawcy mówi Joanna Porath.

Wymagane świadectwa zdrowia

Największe zmiany w ramach EHC dotyczą produktów pochodzenia zwierzęcego. Świadectwa zdrowia będą wymagane dla produktów mięsnych i wszelkich wyrobów na bazie surowego mleka. Zmienione przez Wielką Brytanię środki kontroli dotyczące importu towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego zakładają, że wszystkie produkty mięsne i mleczne będą wymagały wcześniejszego powiadomienia, a tylko wyroby mleczne poddane obróbce cieplnej nie będą wymagały świadectwa zdrowia. Nadal też obowiązują przepisy, zgodnie z którymi importowane zwierzęta i rośliny do sadzenia zawsze wymagają świadectw zdrowia i podlegają inspekcji.

Z kolei w przypadku owoców i warzyw z UE kontrole będą oparte na ryzyku przypisanym do towarów, tj. niskim, średnim i wysokim. W większości przypadków nie będą one musiały przechodzić przez brytyjskie kontrole norm handlowych ani kontrole zdrowia roślin. Brytyjski rząd zachęca jednak, by przewoźnicy sprawdzali, które importowane do UK towary będą podlegać kontroli.

Kompendium wiedzy na temat zasad wwozu towarów do wielkiej Brytanii

Źródło: AC Porath
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels