Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pracoholizm w branży TSL

Utworzona: 2024-08-12


12 sierpnia - Dzień Pracoholika. Choć nie figuruje w kalendarzu oficjalnych świąt jest doskonałą okazją do refleksji nad współczesnym podejściem do pracy i zaangażowania.

Współczesna kultura pracy charakteryzująca się nieustannym pośpiechem i wysokimi wymaganiami sprawia, że pracoholizm staje się coraz bardziej powszechny. W dynamicznej dziedzinie jaką niewątpliwie jest branża transportowa, gdzie każdy błąd może mieć poważne konsekwencje, pracoholizm staje się szczególnie niebezpieczny. Istotnym problemem jest też wypalenie zawodowe, które w tej branży może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, w tym do zwolnienia lekarskiego.

Pracoholizm i wypalenie zawodowe

Pracoholizm to uzależnienie od pracy, które prowadzi do nadmiernego zaangażowania w obowiązki zawodowe kosztem zdrowia i życia osobistego. Charakteryzuje się brakiem umiejętności odłączania się od pracy, co prowadzi do chronicznego stresu i wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i psychicznego, który pojawia się w wyniku długotrwałego stresu związanego z pracą. Objawia się utratą motywacji, poczuciem beznadziejności oraz spadkiem wydajności.

Współczesna kultura pracy, nastawiona na nieustanne osiąganie wyników i perfekcjonizm, sprzyja rozwojowi pracoholizmu. Pracownicy często czują presję, by pracować dłużej i intensywniej, aby sprostać wymaganiom związanym z terminowością i efektywnością. Bywa, że są przez to postrzegani jako bardziej zaangażowani i lojalni, co może prowadzić do sytuacji, w której pracoholizm jest nagradzany, a problemy zdrowotne ignorowane.

🚨 Pracoholizm w branży TSL

🆘 u kierowców ciężarówek, którzy spędzają długie godziny w trasie może objawiać się poprzez:
• wybieranie dodatkowej trasy zamiast korzystania z przysługujących urlopów, co kierowcy często motywują chęcią zarobienia większej ilości pieniędzy lub uniknięcia stresu związanego z brakiem pracy
• długotrwałą pracę, zaniedbywanie relacji z rodziną i przyjaciółmi oraz izolację na parkingach, co może pogłębiać uczucie osamotnienia i stresu

🆘 u spedytorów i logistyków pracoholizm objawia się poprzez:
• nieustanną dostępność mobile, ciągłe monitorowanie przebiegu transportu i natychmiastową reakcję na problemy
• ciągłe myślenie i reorganizowanie planów transportowych nawet poza godzinami pracy
• brak granicy między pracą a życiem prywatnym

🆘 menedżerowie mogą wykazywać oznaki pracoholizmu przez:
• pracę po godzinach i spędzanie długich godzin w biurze na analizie wyników i planowaniu
• dążenie do perfekcji, co prowadzi do wysokiego poziomu stresu
• kontynuowanie pracy nawet podczas urlopu, aby "nie stracić rytmu"

Pracoholizm zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Ponadto prowadzi do chronicznego stresu, który może objawiać się lękiem, depresją i problemami z koncentracją. Z czasem może to prowadzić do poważniejszych zaburzeń psychicznych, takich jak wypalenie zawodowe. Objawia się ono utratą motywacji, zmęczeniem i często cynicznym nastawieniem do pracy i otoczenia.

🚨 Wypalenie zawodowe

To poważny stan zdrowia psychicznego, który może prowadzić do konieczności wzięcia zwolnienia lekarskiego. Pracownicy doświadczający wypalenia zawodowego mogą wymagać długotrwałego leczenia oraz rehabilitacji, aby powrócić do pełnej sprawności. Zwolnienie lekarskie jest często niezbędne, aby umożliwić pracownikowi odpoczynek i regenerację sił.

Objawy wypalenia zawodowego obejmują utratę energii, poczucie zmęczenia oraz brak motywacji do pracy, co prowadzi do cynicznego i negatywnego nastawienia do obowiązków oraz uczucia izolacji i obojętności. Pracownicy mogą również doświadczać problemów z koncentracją, obniżonej jakości pracy i trudności w realizacji zadań. Leczenie wypalenia zawodowego zazwyczaj obejmuje psychoterapię, a w niektórych przypadkach także farmakoterapię.


Co drugi pracownik odczuwa wypalenie zawodowe

Narasta problem wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe - będzie można otrzymać z tego powodu L4
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels