Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

REKLAMA

Strażacki wszędołaz żadnego pożaru się nie boi
Utworzona: 2022-06-18

Spółka Mercedes-Benz Special Trucks zaprezentowała pożarniczego Unimoga U 5023 wyposażonego w zabudowę i sprzęt strażacki Rosenbauer TLF 3000 na targach Rettmobil w Fuldzie.

Z powodu zmian klimatycznych na świecie rośnie liczba pożarów roślinności i lasów, a z drugiej strony jest też coraz więcej powodzi. Stwarza to nowe wyzwania dla straży pożarnej. Pojazd Unimog U 5023 TLF 3000 przeznaczony do gaszenia pożarów i dostarczania wody gaśniczej, nawet w trudnym terenie, został zaprojektowany zgodnie z normą dotyczącą pojazdów pożarniczych DIN 14530.

Pojazd ma ok. 7500 mm długości, 2500 mm szerokości i 3300 mm wysokości. Zabudowa została wykonana z profili aluminiowych i wyposażona w schowki na sprzęt po każdej stronie. Polipropylenowy zbiornik na wodę gaśniczą ma pojemność 3500 l. Z tyłu zamontowana jest odśrodkowa pompa gaśnicza typu FPN 10–2000, napędzana z silnika pojazdu, o przepływie nominalnym 2000 l/min przy ciśnieniu tłoczenia wynoszącym 10 barów. Pompa jest obsługiwana za pomocą cyfrowego panelu sterowania wyposażonego w 10-calowy kolorowy wyświetlacz. Ten może być obsługiwany dotykowo lub za pomocą przycisków przystosowanych do aktywacji i wyłączenia w rękawiczkach. Armatka wodna zamontowana na przednim zderzaku ma wydajność do 1500 l/min wody gaśniczej.

Aby zapewnić ochronę pojazdu i strażaków w niebezpiecznej strefie, zabudowa TLF 3000 ma zamontowane dysze wodne na podwoziu i nad kabiną, zasilane z 300-litrowego zbiornika. Przewody mają dodatkową osłonę termiczną, która chroni je podczas akcji gaszenia pożarów. System dozowania piany z bezpośrednim wtryskiem zasilany jest ze zbiornika na pianę o pojemności 150 l. Lampy LED-owe zostały zintegrowane z bocznymi listwami dachowymi, co zapewnia oświetlenie otoczenia pojazdu w czasie działań nocnych w promieniu ok. 25 metrów. Z przodu i z tyłu zamontowano dodatkowe reflektory LED o dużej intensywności. System świateł ostrzegawczych firmy Hänsch również wykorzystuje technologię LED. Pojazd jest także wyposażony w kamerę cofania i zestaw czterech syren.

Źródło: Mercedes-Benz Trucks
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels