Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

INELO

ABC kontenerów transportowych

Utworzona: 2023-01-25


Kontenery transportowe są nierozerwalnie związane z transportem. Ułatwiają przewóz ładunków i zabezpieczają go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy uszkodzeniem. W artykule dowiesz się więcej o ich przeznaczeniu i specyfikacji.

Budowa kontenera transportowego

Kontenery z powodzeniem wykorzystywane są w transporcie krajowym, międzynarodowym, a nawet międzykontynentalnym od ponad stu lat. Głównym elementem kontenera transportowego jest stalowa rama, zapewniająca wytrzymałość i bezpieczeństwo przechowywanego ładunku. Jej najmocniejszym elementem są słupy narożne, których używa się mocując i przenosząc kontener.

Na zewnątrz kontenera znajdują się haki, służące do łatwego przemieszczania kontenera. W środku konstrukcji haki pomagają utrzymać ładunek na miejscu. Drzwi kontenerów są wzmacniane i przystosowane do zamontowania kłódek i plomb.

Rodzaje kontenerów transportowych

Unifikacja parametrów kontenerów spowodowała, że stały się one sposobem na jeszcze tańsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze przewożenie ładunków w transporcie drogowym, kolejowym, śródlądowym i morskim.

Kontenery transportowe możemy podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy:
    🔸kontenery uniwersalne,
    🔸kontenery z otwartym dachem,
    🔸kontenery o bokach otwartych,
    🔸kontenery z otwartym dachem i bokiem,
    🔸kontenery typu platforma,
    🔸kontenery typu cysterna,
    🔸kontenery chłodnicze,
    🔸kontenery TWORTY.
Najpopularniejsze w transporcie są przede wszystkim uniwersalne kontenery transportowe. Cena i dokładne wymiary kontenerów zależą od ich typu i przeznaczenia. Kontenery transportowe występują w kilku rozmiarach, różniących się od siebie długością, szerokością i wysokością. Co za tym idzie mają inną pojemność, którą powinno się dobrać do osobistych potrzeb.

Kontener uniwersalny ogólnego przeznaczenia (general purpose container)

Kontener uniwersalny ogólnego przeznaczenia to najbardziej popularny i powszechny typ kontenera. Używany jest do przewozu przede wszystkim drobnicowych towarów i substancji suchych (ale nie tylko), które mogą być zapakowane w kartony, pudełka, skrzynie, worki, beczki, palety i tym podobne. Po odpowiednim wyposażeniu, kontenery uniwersalne ogólnego przeznaczenia można wykorzystać także jako kontener do przewozu niektórych ładunków sypkich i płynnych bez konieczności pakowania ich do kartonów czy beczek (czyli luzem). Towary mogą leżeć bezpośrednio na podłodze. Kontenery drobnicowe uniwersalne występują w trzech rodzajach: 20´ Standard, 40´ Standard oraz 40´ High Cube. Kontenery 20´ Standard mają pojemność do 32,3 m3, 40´ Standard do 66,9m3, a High Cube 40´ do nawet 76,6m3.

Kontener z otwartym dachem (open top / hard top container)

Drugim typem popularnych kontenerów transportowych, są kontenery z otwartym dachem czyli kontenery pozbawione „sufitu”. Takie rozwiązanie umożliwia przewożenie towarów o dużej wysokości lub dużym i/lub nietypowym rozmiarze i kształcie, który uniemożliwia przeciśnięcie go przez drzwi kontenera. Dach kontenera open top posiada wodoodporną plandekę, chroniąca załadunek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ładowanie kontenera z otwartym dachem odbywa się zazwyczaj przy pomocy dźwigu. Kontenery open top występują w rozmiarach 20´ i 40´.

Kontener o bokach otwartych (open sided container)

Kontenery o otwartych bokach używane są głównie przy transportowaniu niestandardowo szerokich ładunków, np. samochodów ciężarowych, pojazdów budowlanych, rolniczych i tym podobne. Na obu dłuższych bokach kontenera open sided znajdują się duże, szerokie, otwierane drzwi, ułatwiające zapakowanie ładunku.

Kontener z otwartym dachem i bokiem (flat rack container)

Jeżeli ładunek, który chcemy przewieźć, jest bardzo nietypowy, ma niestandardowy kształt czy wielkość, możemy nie być w stanie przewieźć go w standardowym kontenerze lub kontenerze z otwartym dachem. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem może być zastosowanie kontenera flat rack, czyli o otwartym dachu i boku. Najwytrzymalsze kontenery tego typu mogą przewozić nawet 45 ton ładunku. Tak duże doładowanie możliwe jest dzięki grubej i solidnej konstrukcji podłogi.

Kontener platforma (platform container)

Czasem powstaje potrzeba, by przetransportować coś naprawdę ciężkiego i dużego. Kontener platforma jest wtedy dobrym wyborem, bo jego ładowność to nawet 40 ton i łatwo go połączyć z innymi kontenerami typu platforma. Kontener platforma to po prostu mocno wytrzymały kontener pozbawiony sufitu i ścian bocznych. Aby spełniać swoje zadanie kontenery typu platforma mają dodatkowe wzmocnienie podłogi oraz mocne uchwyty mocujące na podłodze i belkach bocznych. Jeżeli chodzi o przeznaczenie kontenerów typu platforma, to używa się ich do transportu ciężkich i nietypowych ładunków, takich jak na przykład elementy samolotów.

Kontener cysterna (tank container)

Transport cieczy, gazów i proszków umożliwiają cylindryczne kontenery typu cysterna nazywane także kontenerami zbiornikowymi. Kontenery transportowe cycternowe mogą posiadać przegrody, poprawiające wygodę i wielofunkcyjność użytkowania. Najczęściej występują w wymiarach 20´ i 40´. Po spełnieniu odpowiednich warunków, kontenery cysterny mogą być używane do transportu cieczy niebezpiecznych i środków chemicznych, a także produktów spożywczych.

Kontener chłodniczy (refrigerated container)

Przewoźnicy transportujący rzeczy wrażliwe na zmianę temperatury wykorzystują przede wszystkim kontenery chłodnicze. Utrzymanie pożądanej temperatury w środku kontenera chłodniczego jest możliwe dzięki izolacji ścian kontenera, które wypełnione są na przykład pianką poliuretanową. Kontenery tego typu pozwalają utrzymać temperaturę w zakresie -25°C do +25°C, przy zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy temperaturą wewnątrz kontenera i temperaturą otoczenia.

Kontener TWORTY

Duża swobodę użytkowania i optymalne wykorzystanie kontenera umożliwiają kontenery TWORTY. Skrót TWORTY wynika z właściwości kontenera, który wymyślono by wykorzystywać go zarówno jako jednostkę 20´, jak i 40´:
    🔸TW od twenty (dwadzieścia),
    🔸ORTY od forty (czterdzieści).
Kontenery TWORTY wyposażone są nie tylko w drzwi po każdej stronie kontenera, ale także dodatkowe drzwi, które można zamykać i otwierać od wewnątrz.

Jak sprawdzić stan techniczny kontenera?

Kontenery nowe są, co do zasady, gwarancją wysokiej jakości na lata. Kontenery transportowe używane wymagają dokładnego sprawdzenia przed zakupem. Sprawdzając stan techniczny kontenera uchronimy się przed przykrymi niespodziankami. O stopniu zużycia kontenera, a co za tym idzie długości i skuteczności dalszego użytkowania, decydują przede wszystkim:
    🔸szczelność kontenera,
    🔸dbanie o czystość i odpowiednią konserwację przez poprzedniego
    🔸właściciela kontenera,
    🔸sprawność, w tym na przykład stan prętów zabezpieczających i podłogi,
    🔸obecność dziur i ubytków.
Wybór odpowiedniego kontenera nie powinien być trudny, bo na rynku istnieje wiele firm sprzedających używane kontenery transportowe. Wynajem, szczególnie gdy potrzebujemy specyficznego kontenera na jednorazowe zlecenie, także wydaje się dobrą opcją.

Jak załadować kontener?

Prawidłowe ładowanie kontenera pomaga utrzymać kontener w dobrym stanie. Niechlujne ładowanie może wzbudzić także czujność celników, którzy będą chcieli sprawdzić, czy nieprofesjonalnie załadowany towar nie jest przykrywką dla nielegalnie przewożonych towarów i substancji.

Ładując kontener pamiętaj o:
    🔸dopasowaniu wagi ładunku do ładowności kontenera,
    🔸odpowiednim rozmieszczeniu towaru w kontenerze, tak by np. ciężkie przedmioty, nie przygniotły lżejszych, jak również o odpowiednim zabezpieczeniu delikatniejszych ładunków podczas transportu,
    🔸efektywnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni bez niepotrzebnych luk,
    🔸korzystaniu z łańcuchów, pasów, palet, płotów, ogrodzeń, lub innego zabezpieczenia ładunku,
    🔸używaniu odpowiednich kontenerów dopasowanych do typu ładunku.
Dzięki temu ładunek będzie bezpieczny, a dostępna przestrzeń wykorzystana niemalże co do centymetra.

Źródło: INELO
Do ulubionych INELO
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels