Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Punkty karne na rok i kursy redukujące oraz automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy

Utworzona: 2023-05-30


26 maja br. w Sejmie odbyło się głosowanie, które ostatecznie zakończyło procedowanie w Sejmie i Senacie ustawy nazwanej popularne jako LEX-UBER z wrzutkami.

Jak informuje prawodrogowe.pl kierowcy na usunięcie tzw. punktów karnych nie będą musieli czekać dwa lata - jak to zapisano w obowiązujących przepisach - ale już tylko rok. Powróci możliwość ich redukcji (6 punktów raz na pół roku) w ramach szkoleń organizowanych w word-ach. Czyli w tym zakresie wracają przepisy obowiązujące do 2022 r. Ważną zmianą jest przepis wprowadzający automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy (bez wniosku i nawet obowiązującej dziś symbolicznej opłaty), automatycznie po upływie okresu zatrzymania.

Uchwalono także przepisy mające poprawić bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozów przez tzw. taksówki na aplikację. Cześć zmian zaproponowanych przez senatorów nie uzyskało akceptacji resortu cyfryzacji i ostatecznie także posłów. Według noweli przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą obowiązkowo musieli weryfikować osoby i uprawnienia, niekaralność kierowców taksówek. Ustawodawca przewidział niemałe - np. 1 mln zł - kary za nieprzestrzeganie tych zaostrzonych przepisów.

Czyli ryzyko utraty prawa jazdy ustawodawca zmniejszył – podkreślmy wysokość mandatów pozostaje bez zmian, ale czy będzie bezpieczniej?

Więcej na ten temat:

Niespodziewane wrzutki do ustawy

Kursy reedukacyjne

Źródło: prawodrogowe.pl
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels